Chicago znalazło się na pierwszym miejscu zestawienia miast z największymi rocznymi podwyżkami czynszów. Z raportu opublikowanego przez portal Realtor.com wynika, że w marcu ceny wynajmu mieszkań (rent) wzrosły w Chicago o 4,3 proc. w ujęciu rocznym i była to najwyższa podwyżka wśród 50 największych miast objętych badaniem.
Chicago w marcu odnotowało wzrost czynszów o 4,3 proc. w ujęciu rocznym, a średni czynsz w naszym mieście wynosił 1846 dol., co oznacza wzrost o 76 dol. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – podał branżowy portal Realtor.com.
W raporcie porównywano średnie ceny wynajmu kawalerek (studios), mieszkań jedno- i dwusypialniowych w 50 największych miastach w USA. Co najmniej 18 z tych miast odnotowało wzrost czynszu (rent) w marcu, a w obszarze metropolitalnym Chicago-Naperville-Elgin podwyżka była najwyższa.
W drugim pod tym względem Nowym Jorku wynajmujący mieszkania podnieśli w marcu czynsze o 3,8 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku i mediana czynszu za miesiąc wynosiła 2876 dol.
Na trzecim miejscu uplasowało się Kansas City w stanie Missouri, gdzie czynsze w marcu podniesiono o 3,8 proc. do średniej sumy 1340 dol. za miesiąc.
Boston, który znalazł się na 4. miejscu, odnotował roczny wzrost czynszów o 3,3 proc., osiągając średni poziom 3023 dol. na miesiąc za wynajem mieszkania. Z kolei w Indianapolis w stanie Indiana czynsz poszedł do góry średnio o 3,3 proc. – do 1297 dol. za miesiąc.
Portal Realtor.com w raporcie dotyczącym czynszów podkreśla, że w marcu w skali kraju obserwowany był jednak spadek kosztu wynajęcia mieszkań, przy czym trend ten w większym stopniu obejmował nieruchomości w południowych i zachodnich stanach.
Pięć największych metropolii, w których odnotowano największe spadki czynszów w ujęciu rok do roku, to: Austin w Teksasie (-4,7 proc.), Memphis w Tennessee (-4,4 proc.), Atlanta w Georgii (-3,7 proc.), Miami na Florydzie (-3,6 proc.) i Nashville w Tennessee (-2,9 proc.).
W ujęciu regionalnym mediana czynszów na Zachodzie odnotowała pierwszy wzrost w ujęciu rocznym po 13 miesiącach spadków, podczas gdy główne obszary stanów północno-wschodnich nadal odnotowywały wzrost.
„Ponieważ rynki nieruchomości na Środkowym Zachodzie mają zwykle większą przystępność cenową, większy wzrost czynszów na tych rynkach prawdopodobnie z tego wynika” – podkreślono w raporcie, w którym zwrócono też uwagę na rynek pracy.
W lutym br. stopa bezrobocia w Chicago wynosiła 5,3 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 4,5 proc. Tymczasem ogólny wskaźnik bezrobocia na Środkowym Zachodzie (Midwest) wzrósł z 3,6 proc. do 4,0 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
„Jeśli ten trend się utrzyma, słabnący rynek pracy może wywierać presję na spadek cen wynajmu, prowadząc do wolniejszego wzrostu lub nawet spadków” – ocenił portal Realtor.com
(tos)