Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 16:43
Reklama KD Market

Bezpłatna klinika dla osób nieudokumentowanych i nieubezpieczonych pomaga polskim pacjentom już od 30 lat

Bezpłatna klinika dla osób nieudokumentowanych i nieubezpieczonych pomaga polskim pacjentom już od 30 lat
Małgorzata Cybulska i Marzena Zagata w poczekalni kliniki

1 lipca br. stan Illinois zawiesił zapisy do programu ubezpieczeń zdrowotnych dla osób nieudokumentowanych i tysiące osób, które nie zdążyły się zapisać, pozostały bez opieki zdrowotnej. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że w Chicago już od 30 lat działa klinika, która przyjmuje pacjentów bez ubezpieczenia z Chicago, przedmieść, a nawet innych stanów. Za opiekę zdrowotną, w tym specjalistyczną, leki, testy diagnostyczne i badania laboratoryjne – jej pacjenci nie płacą ani centa. Można też uzyskać pomoc w rzuceniu palenia, nauczyć się zdrowo gotować, poćwiczyć jogę czy zumbę. Polskim pacjentom gwarantowana jest pomoc tłumacza. Nie ma już żadnej wymówki, by nie zatroszczyć się o swoje zdrowie – przekonują polskojęzyczne pracownice kliniki Community Health.

W poniedziałkowe popołudnie poczekalnia kliniki Community Health przy 2611 W. Chicago Ave. w rejonie Ukrainian Village jest wypełniona pacjentami. Choć dominuje język hiszpański, nie brakuje też polskiego, który dobiega z recepcji i obecny jest na wyłożonych na stolikach ulotkach i materiałach. Baner na ścianie obwieszcza pięć nadrzędnych wartości, którymi kieruje się ta bezpłatna klinika – oczywiście w trzech językach: sprawiedliwość, szacunek, zaufanie, doskonałość i współpraca.

W klinice Community Health opiekę może znaleźć każda osoba dorosła, która nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Do niedawna były to głównie osoby bez ważnego statusu imigracyjnego i których nie stać na opłacenie wizyt lekarskich. Od 2022 r. przyjmowała również pacjentów, którzy zakwalifikowali się do stanowego programu ubezpieczeń zdrowotnych dla osób nieudokumentowanych Health Benefits for Immigrant Adults (HBIA). Jednak zapisy do HBIA zostały zawieszone 1 lipca z powodu wyższych, niż przewidywano kosztów programu. (pisaliśmy o tym tu: https://dziennikzwiazkowy.com/chicago/ostatnia-szansa-na-zapisy-do-hbia-programu-ubezpieczen-zdrowotnych-dla-nieudokumentowanych-imigrantow-w-illinois/)

Kto może zostać pacjentem?

Każda osoba po ukończeniu 18 roku życia, która nie posiada ubezpieczenia na zdrowie – wyjaśnia Małgorzata Cybulska, polskojęzyczna specjalistka ds. pacjentów z 10-letnim stażem w Community Health. Wyjątkiem są osoby objęte wspomnianymi planami ubezpieczeń dla osób nieudokumentowanych (HBIS i HBIA). Aby zostać pacjentem, nie trzeba mieszkać w Chicago, powiecie Cook ani nawet w Illinois. Trzeba jednak spełnić wymogi dotyczące dochodu, który nie powinien przekroczyć 300 procent federalnego progu ubóstwa. Oznacza to, że osoba samotna nie powinna zarabiać więcej niż 43 740 dol., dwuosobowe gospodarstwo domowe – 59 160 tys. dol., a czteroosobowa rodzina – 90 tys. dol. Klinika Community Health powinna być również głównym i jedynym miejscem, gdzie pacjenci pobierają usługi zdrowotne.

Pacjentem kliniki może zostać każda osoba bez względu na status imigracyjny. Numer Social Security nie jest wymagany. Jak mówi Cybulska, większość polskich pacjentów stanowią osoby bez legalnego statusu imigracyjnego w Stanach Zjednoczonych. Mogą być one spokojne, że korzystanie z usług kliniki w żaden sposób nie wpłynie na proces starania się w przyszłości o „zieloną kartę”.

– Nasza klinika jest finansowana prywatnie – utrzymuje się z datków instytucji i darczyńców. Nie otrzymujemy żadnych pieniędzy z kasy miasta ani stanu, a więc korzystanie z naszych usług nie może być uznane za obciążenie publiczne i nie wpłynie na proces imigracyjny – tłumaczy Cybulska.

Jak się zarejestrować?

Aby zarejestrować się w klinice, należy okazać trzy dokumenty: potwierdzenie zarobków, potwierdzenie adresu oraz dokument ze zdjęciem. Osoby rozliczające się z podatków powinny przedstawić rozliczenie podatkowe za ostatni rok. Osoby, które się nie rozliczają, mogą okazać odcinki z czeków (tzw. pay stubs) z ostatnich 30 dni. Jeżeli i to nie jest możliwe, można przedstawić list od pracodawcy lub wypełnić w klinice specjalny formularz, w którym pacjent deklaruje swoje zarobki. Należy też przynieść potwierdzenie adresu zamieszkania w postaci zaadresowanej na pacjenta korespondencji, a także jakikolwiek dokument ze zdjęciem – paszport, prawo jazdy itp.

W głównej lokalizacji kliniki rejestracja odbywa się przez pięć dni w tygodniu od 10 am do popołudnia, a w środy od 4 do 6 pm. Na wizytę rejestracyjną można też umówić się, dzwoniąc pod numer (773) 395-9900.

Jak wygląda opieka w klinice?

Od innych klinik lekarskich Community Health różni się tylko faktem, że jest bezpłatna. Obejmuje podstawową opiekę zdrowotną dla dorosłych – leczenie cukrzycy, nadciśnienia, chorób płuc, artretyzmu oraz dostęp do konsultacji z lekarzami specjalistami, w tym kardiologiem, endokrynologiem, pulmonologiem, ginekologiem, a nawet lekarzem psychiatrą.

Rzadko spotykaną bezpłatną usługą jest opieka stomatologiczna w pełni wyposażonym gabinecie dentystycznym, również znajdującym się na terenie kliniki. Tu również znajduje się apteka, gdzie pacjenci mogą za darmo otrzymać potrzebne leki. Działa również laboratorium, gdzie pacjenci mogą wykonać wszystkie niezbędne testy. Klinika oferuje zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej: konsultację z dietetykiem, pomoc w rzuceniu palenia, klasy zdrowego gotowania, zumbę, jogę itp.

Usługi medyczne w klinice pełnione są przez około stu lekarzy – najczęściej rezydentów lub wolontariuszy. Nad rezydentami zawsze czuwa lekarz prowadzący – tzw. attending physician. Opieka zawsze zaczyna się od wizyty u lekarza ogólnego oraz zrobienia podstawowych testów laboratoryjnych, które następnie są omawiane. Dopiero później, w razie potrzeby, pacjenci dostają skierowanie do specjalisty lub na testy diagnostyczne. Minimum raz na sześć miesięcy muszą spotkać się ze swoim lekarzem ogólnym. Na pierwszą wizytę warto też przynieść listę przyjmowanych leków.

Community Health ma rozwiniętą współpracę z licznymi szpitalami. Pacjenci mieszkający w powiecie Cook kierowani są najczęściej do powiatowego szpitala Strogera (dawniej Cook County Hospital), lecz w zależności od wymaganych badań również do szpitali Northwestern, Rush, Swedish, Saints Mary and Elizabeth i wielu innych.

Polonia a opieka zdrowotna

Od kilku lat liczba polskich pacjentów w Community Health spada. Ma to związek z brakiem nowych imigrantów z Polski i trendem wyprowadzek Polaków z Chicago i stanu Illinois. Nie bez znaczenia była też oczywiście pandemia i obostrzenia nałożone przez władze na ośrodki zdrowia. Wprowadzenie programów ubezpieczeń dla nieudokumentowanych HBIS i HBIA dalej przyczyniło się do spadku liczby pacjentów.

Jednak zdaniem polskojęzycznych pracowników kliniki, nadal spora część naszej społeczności, zwłaszcza młodsze osoby, nie posiada ubezpieczenia na zdrowie, a przez to zaniedbuje regularne wizyty lekarskie i badania prewencyjne.

– Kiedyś do 35 proc. naszych pacjentów deklarowało przynależność do polskiej społeczności. Dziś jest to około 20 procent. Chcemy, żeby nasi rodacy wiedzieli, że klinika nadal funkcjonuje, nadal jest bezpłatna, nadal przyjmuje polskich pacjentów, bez względu na ich miejsce zamieszkania, i nadal oferuje wszechstronną opiekę zdrowotną – mówi Marzena Zagata, która zajmuje się zarządzaniem opieką zdrowotną oraz łącznością z poszczególnymi społecznościami.

Pandemia sprawiła, że klinika otworzyła się na nowy rodzaj usług – telewizyty, więc dojazd do kliniki nie zawsze musi być przeszkodą. Nowym zjawiskiem wśród Polonii jest również, zdaniem polskich pracownic kliniki, większe otwarcie się na usługi związane ze zdrowiem psychicznym. W Community Heallth przyjmuje lekarz psychiatra, lecz pomoc psychologa i terapeuty dostępne są na razie tylko dla osób angielsko- i hiszpańskojęzycznych.

– Polacy już nie próbują radzić sobie z problemami tylko poprzez alkohol i inne uzależnienia. Otwierają się na pomoc i terapię. Dlatego szukamy też terapeutów wolontariuszy – mówią Cybulska i Zagata.

W stronę prewencji

Community Health jest jedną z największych w całym kraju bezpłatnych klinik opartych na wolontariacie. W tym roku świętuje swoje 30-lecie. Powstała w 1993 r., gdy doktor Serafino Garella, lekarz internista z chicagowskiego szpitala St. Joseph, stwierdził na podstawie swoich badań, że prawie połowa ankietowanych nie ma ubezpieczenia, a tym samym jest pozbawiona opieki zdrowotnej. W duchu przekonania, że opieka zdrowotna jest jednym z podstawowych praw człowieka, dr Garella z pomocą kilku darczyńców i wolontariuszy otworzył niewielką lokalizację, w której przyjmował pacjentów dwa razy w tygodniu.

Od tego czasu klinika rozrosła się do trzech lokalizacji (dwie dodatkowe mini lokalizacje działają w dzielnicy Belmont Cragin: 5413 W. Diversey Ave. i Little Village: 2759 S. Harding Ave.), które przyjmują pacjentów przez 6 dni w tygodniu. Community Health ma około tysiąca wolontariuszy i 45 pełnoetatowych pracowników. Rocznie przyjmuje około 20,5 tys. pacjentów i wydaje około 30 tys. recept. Klinika jest w 95 proc. finansowana przez prywatnych darczyńców.

Dane pokazują, że obecnie ubezpieczenia zdrowotnego najczęściej pozbawione są obecnie osoby w wieku od 30 do 50 lat. Nie odbywają regularnych wizyt lekarskich, a do lekarza zgłaszają się, dopiero gdy pojawi się jakiś poważny problem zdrowotny.

– Tymczasem w XXI wieku w Stanach Zjednoczonych wreszcie posuwamy się w stronę prewencji. Nasza klinika podąża za tym trendem. Nasi darczyńcy, lekarze, tłumacze i inni wolontariusze wierzą w naszą misję, że każdy człowiek zasługuje na to, aby mieć dostęp do opieki zdrowotnej. Rejestracja w naszej klinice i wizyta u lekarza ogólnego minimum raz na pół roku nie powinny być dla nikogo problemem, a mogą zaprocentować na przyszłość – podsumowuje Zagata.

Tekst i zdjęcia:

JoannaMarszałek[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama