Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 08:37
Reklama KD Market
Reklama

Taniec trzeba mieć w głowie i w sercu… Gala Jubileuszowa „Lajkonika”

Taniec trzeba mieć w głowie i w sercu… Gala Jubileuszowa „Lajkonika”

Karnawałowa Gala Jubileuszowa Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik” zakończyła cykl imprez zorganizowanych z okazji 30-lecia istnienia zespołu działającego pod egidą Misji Trójcy Świętej i Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA). Goście obejrzeli jubileuszowy program, w którym wystąpili tancerze poszczególnych grup prezentując z rozmachem i gracją wiązankę tańców ludowych i narodowych.

Uroczysta gala odbyła się 5 lutego z udziałem 400 osób w sali bankietowej Belvedere Chateau w Palos Hills. Przybyłych powitała mistrzyni ceremonii Małgorzata Kot, dyrektor zarządzająca Muzeum Polskiego w Ameryce. W gronie gości honorowych była między innymi wicekonsul Agata Grochowska. Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA) reprezentowała Mary Środoń. Obecny był wiceprezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Walter Bochenek, Związek Klubów Polskich reprezentowały laureatki konkursu na Królową Parady 3 Maja – Paulina Kosińska, Monica Lebensztejn i Agnieszka Daniłowska, senior wiceprezes Polsko-Amerykańskiego Zrzeszenia Kontraktorów PACBA Waldemar Czerpak, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Urszula Gawlik, Alina Jambor z „Polish Folk Dance Association of the Americas”, która wręczyła zarządowi „Lajkonika” okolicznościowy dyplom, liczne grono absolwentów zespołu, byłych i obecnych tancerzy oraz grono sponsorów.

Jubileuszowy program rozpoczęli tancerze Reprezentacji, którzy wystąpili w tańcach spiskich w choreografii Arletty Gromek, byłej tancerki zespołu. W kolejnej odsłonie zadebiutowały „Słoneczka” złożone z dzieci tancerzy prezentujące gry i zabawy krakowskie. „Mały Lajkonik” wystąpił w suicie tańców lasowiackich w choreografii Małgorzaty Łydy, a całości występu dopełniła Młodzieżowa Reprezentacja w tańcach lubelskich oraz walc w wykonaniu najstarszej grupy tancerzy. Wraz z pozostałymi artystami dali oni początek wspaniałej zabawie, prosząc gości do wspólnego poloneza, uznawanego za najstarszy taniec narodowy.

Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił zgromadzonym dyrektor zespołu, ks. Andrzej Totzke, który wznosząc okolicznościowy toast powiedział, że „Lajkonik” jest skarbem „Trójcowa” i wszyscy doceniają to, co zespół robi od trzydziestu już lat. 

– Serce proboszcza się raduje, gdy uczestniczy w takiej uroczystości. Obecność tak wielu gości w tym radosnym momencie jest wyrazem tej bardzo pozytywnej oceny. Cieszymy się, że dzisiaj razem możemy wznieść toast za wszystkich, którzy należą do Lajkonika, którzy należeli i należeć będą. Również wznosimy toast za wszystkich gości, którzy przyjęli zaproszenie i razem z nami dzisiaj cieszą się trzydziestą rocznicą istnienia zespołu Piesi i Tańca „Lajkonik”.

Za inicjatywą powołania zespołu stał ks. Władysław Gowin oraz Ewa i Marek Kusiowie, a wszystko zaczęło się 8 stycznia 1992 roku, kiedy 12 dzieci wystąpiło w koncercie kolędniczym. Historię „Lajkonika” przypomniała jego kierownik artystyczna i choreograf Halina Misterka.  

– Wszystko, co związane jest z zespołem zaczęło się na terenie tej historycznie związanej z Polonią dzielnicy i jej świątynią pod wezwaniem Misji Trójcy Świętej. Za pozwoleniem ówczesnego dyrektora Misji, ks. Władysława Gowina, kiedy mieli zamykać tę świątynię, bo było zbyt mało wiernych, wówczas ks. Władysław dał rodzicom i pedagogom szansę i powiedział, że jeżeli znajdą 12 dzieci, które zatańczą w zespole, to wówczas go założy. Znalazło się o wiele więcej niż 12, a wkrótce ta liczba wzrosła do 120. Miałam przyjemność pracować z tą grupą już w 1994 roku. Lajkonik liczy obecnie pięć grup wiekowych. Pomimo pandemii ćwiczymy i tańczymy intensywnie. Próbujemy tańczyć w różny sposób, tańczymy w maskach, wiele prób odbywa się indywidualnie i online, aby tylko było bezpiecznie. Obecnie liczba tancerzy trochę się zmniejszyła ze względu na pandemię, ale wciąż jest fantastycznie.

Te moje blisko 30 lat od kiedy przebywam w Chicago, to najcudowniejszy czas jaki spędziłam w Ameryce. Od pierwszego dnia pobytu, można powiedzieć, że prosto z samolotu trafiłam na „Trójcowo”, gdzie od 1994 roku pracuje z dziećmi i młodzieżą, a od 1997 roku jestem kierownikiem artystycznym i choreografem tego fantastycznego i niepowtarzalnego zespołu jakim jest „Lajkonik”. Taniec trzeba mieć w głowie i w sercu – powiedziała wspominając początki istnienia zespołu Halina Misterka.

Galę zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu The Kings. W holu zaprezentowana została wystawa fotograficzna dokumentująca dokonania zespołu. Każdy z gości został obdarowany autorskimi zaproszeniami autorstwa Alicji Nikiel, artystki z Polski, która od 15 lat współpracuje z „Lajkonikiem”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_4295

DSC_4295

DSC_4299

DSC_4299

DSC_4302

DSC_4302

DSC_4312

DSC_4312

DSC_4323

DSC_4323

DSC_4334

DSC_4334

DSC_4356

DSC_4356


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama