Wbrew pozorom ból może być sprzymierzeńcem człowieka – nagłe uczucie bólu sygnalizuje nam, że doznaliśmy urazu i pozwala zlokalizować i usunąć problem. Sygnały bólowe wędrują wtedy z uszkodzonej części ciała w górę rdzenia kręgowego do mózgu, a kiedy znika przyczyna bólu, znika i on. Jednak zdarza się, że nasz organizm nadal wysyła sygnały bólowe do mózgu, nawet kiedy nie ma już powodu do jego odczuwania i ból zostaje z nami na długi czas – zdarza się, że już na zawsze.
Ból przewlekły – definiowany jako trwający dłużej niż 3 miesiące – może wystąpić w dowolnej części naszego organizmu i utrzymywać się przez całe lata. Różnie odczuwamy ból przewlekły, bo różne jest jego podłoże. Czasami przewlekły ból pojawia się bez wyraźnej przyczyny i lekarzom trudno jest określić jego źródło, ale w większości przypadków jest wynikiem urazu lub choroby. Do najczęstszych przyczyn zalicza się przebyte urazy, infekcje oraz operacje, chroniczne choroby, takie jak fibromialgia, choroba zwyrodnieniowa stawów czy nowotwory, a także problemy z kręgosłupem, krążeniem krwi, uszkodzenia nerwów. Często nieleczone schorzenia np. rąk, stóp, kręgosłupa prowadzą do przekształcenia się bólu w trudny do wyleczenia ból przewlekły. Jedną z przyczyn ogromnego chronicznego bólu jest kompleksowy zespół bólu regionalnego (ang. Complex Regional Pain Syndrome, CRPS).
Choroba zwyrodnieniowa stawów (artretyzm)
Choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania przewlekłego bólu i dyskomfortu we wszystkich tkankach łącznych. Pod pojęciem choroby zwyrodnieniowej stawów kryje się grupa ponad 100 schorzeń, których cechą wspólną jest jest obrzęk i stan zapalny stawów. Najbardziej rozpowszechnione formy to reumatoidalne i zwyrodnieniowe zapalenie stawów oraz powszechna a zarazem najbardziej uleczalna podagra. Najczęstsze objawy to ból, obrzęk i sztywność jednego lub wielu stawów, poranna sztywność utrzymująca się przez krótki czas, stan podgorączkowy i zmniejszenie zakresu ruchu. Do leczenia wykorzystuje się najczęściej zaawansowane techniki fizjoterapeutyczne, które nie tylko zmniejszają ból, ale również poprawiają ruchomość stawów, ułatwiając codzienne funkcjonowanie.
Kompleksowy zespół bólu regionalnego (CRPS)
CRPS jest mało znaną, a przez to trudną do zdiagnozowania jednostką chorobową. Może być efektem urazu, przebytej operacji, udaru lub ataku serca i zazwyczaj dotyka jednej z kończyn. Jego cechą charakterystyczną jest to, że ból jest nieproporcjonalny do doznanego urazu. Pacjenci odczuwają ból, pieczenie lub pulsowanie, cierpią na obrzęk bolesnego miejsca, które jest niezwykle wrażliwe na dotyk lub zimno. Mogą cierpieć na silne skurcze mięśni, ich drżenie i osłabienie, które z czasem może prowadzić do zaniku. Choroba w początkowym stadium może być uleczalna, ale nieleczona albo leczona nieprawidłowo prowadzi do bólu o takim natężeniu, który trudno jest kontrolować. Technika fizjoterapeutyczna zwana Counterstrain, stosowana w klinice P D Rehab w Mount Prospect niesie dużą nadzieję osobom cierpiącym na CRPS na powrót do normalnego życia i względnej sprawności.
Fizjoterapia w leczeniu ból
Podstawą w leczeniu przewlekłego bólu jest terapia manualna, a w szczególności niezwykle skuteczna technika Counterstrain. Pani Dorota, jedna z pacjentek kliniki P D Rehab, cierpiąca na kompleksowy zespół bólu regionalnego stwierdziła, że zastosowanie tej techniki było prawdziwym przełomem w leczeniu ogromnego bólu, na jaki cierpiała. “Podczas każdej sesji stymulator rdzenia kręgowego był wyłączany, a magiczne ręce mojego terapeuty sprawiały, że mój ból ustępował. Po każdej wizycie byłam w stanie wyjść na spacer, zwiększając coraz bardziej dystans. Zaczęłam być bardziej aktywna, nabrałam dużo siły i pewności siebie. Uważam, że technika Counterstrain może być rewolucją w leczeniu CRPS. Pomogła mi w późnym stadium choroby; myślę, że osoby we wcześniejszym stadium mogą mieć doskonałe wyniki i nie potrzebować stymulatora”.
Poza terapią manualną i ćwiczeniami często stosuje się również poprawiające krążenie i ukrwienie ultradźwięki, zabiegi stymulacji elektrycznej, stymulujące nerwy do blokowania przekazywania sygnałów bólowych docierających do rdzenia kręgowego i mózgu oraz do produkcji własnych, naturalnych substancji przeciwbólowych zwanych endorfinami, oraz terapię zimnym laserem, która pomaga łagodzić uczucie bólu i przyspiesza regenerację komórkową.
Wpływ chronicznego bólu na nasze życie
Przewlekły, nieleczony ból może mieć szkodliwy wpływ na każdy aspekt naszego życia. Możemy doświadczyć ograniczonej mobilności czy osłabienia, co wpływa na naszą zdolność do funkcjonowania w domu i pracy. Długotrwały ból może powodować zaburzenia snu, które prowadzą do uczucia ciągłego zmęczenia, kłopotów z koncentracją, obniżenia apetytu i wahań nastroju. Osoby cierpiące na przewlekły ból dużo częściej chorują na depresję i miewają stany lękowe, dlatego bardzo ważne jest, aby ból leczyć. Prawidłowo poprowadzona fizjoterapia ma kluczowe znaczenie w leczeniu chronicznego bólu. Ćwiczenia i terapia manualna przynoszą nie tylko chwilową ulgę w cierpieniu, ale mogą długofalowo obniżyć poziom bólu i poprawić sprawność chorego. Codzienne czynności stają się łatwiejsze do wykonania i są mniej bolesne, stopniowo poprawiają się także równowaga, koordynacja i wytrzymałość. Obniżenie poziomu bólu ma również ogromny wpływ na psychikę chorego, a efekty dobrego leczenia przekładają się na codziennie funkcjonowanie.
920 E. Northwest HighwayMount Prospect, IL 60056Tel.: (847) 459-4779E-mail: [email protected]www.zdrowechicago.com