Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 15 stycznia 2025 11:12
Reklama KD Market

Bank JPMorgan: w 2022 roku skończy się pandemia i nastąpi globalne ożywienie gospodarcze

W 2022 roku skończy się pandemia i nastąpi globalne ożywienie gospodarcze - ocenił w środę bank inwestycyjny JPMorgan. Sekretarz Departamentu Skarbu USA Janet Yellen ostrzegła jednak, że wariant koronawirusa Omikron może "spowodować poważne problemy" dla światowej gospodarki.

Szczepionki i nowe leki na Covid-19 przyczynią się w przyszłym roku do opanowania pandemii, co doprowadzi do "silnego cyklicznego ożywienia, powrotu globalnej mobilności i wzrostu stłumionego popytu konsumentów" - głosi prognoza JPMorgan.

Szef globalnych strategii banku Marko Kolanovic poinformował, że JPMorgan spodziewa się wzrostów indeksu S&P 500 o blisko 8 proc.

"Nasza ocena jest taka, że 2022 będzie rokiem pełnego odbicia się globalnej gospodarki i powrotu do normalnych warunków ekonomicznych i rynkowych sprzed wybuchu pandemii Covid-19" - dodał Kolanovic.

Jednak dziennik "The Hill" przytacza wypowiedź Janet Yellen z ubiegłotygodniowej konferencji Reuters Next. Minister finansów oceniła wówczas, że wariant koronawirusa Omikron może "spowodować poważne problemy" światowej gospodarki, choć ma ona nadzieję, że nie dojdzie do jej "znaczącego spowolnienia".

Na rynkach panuje "spora niepewność" - dodał Yellen i podkreśliła, że amerykański resort finansów "nadal ocenia ryzyko".

Tygodnik "Economist" również uznał w ubiegłym tygodniu, że jest za wcześnie na przedstawianie solidnych prognoz gospodarczych, ponieważ nadal nie wiadomo, jak niebezpieczny okaże się wariant wirusa Omikron. Ostrzegł jednak, że stanowi on poważne zagrożenie dla światowej gospodarki.

W swoim półrocznym, jesiennym raporcie Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że skorygował w dół prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2021 roku o 0,1 punktu procentowego, do 5,9 proc. i obniżył perspektywę wzrostu USA o 1 punkt proc., do 6 proc.

Ocenił też, że "źródłem poważnego niepokoju pozostaje rozwarstwienie perspektyw gospodarczych", które będą znacznie lepsze dla krajów zamożnych i dadzą im szanse na szybsze odrobienie strat po kryzysie.

Spowolnienie gospodarcze w krajach biednych, związane z rozpowszechnieniem się wariantu wirusa Delta, stanowić będzie "poważne ryzyko" pogorszenia warunków życiowych - ostrzegł Fundusz.

Poinformował też, że zakłada, iż pozostałe gospodarki rozwinięte wrócą do tempa wzrostu gospodarczego sprzed pandemii w połowie 2022 roku. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama