W sobotę 4 grudnia 2021 r. doszło do znaczącej wizyty delegacji Instytutu Pamięci Narodowej, na czele z prezesem dr. Karolem Nawrockim w Polskiej Szkole im. Jana Karskiego w Palos Heights.
Celem spotkania było przedstawienie oferty IPN dla polonijnych szkół, podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz wręczenie nagród dla uczniów szkoły Karskiego, którzy brali udział w projektach i konkursach Instytutu.
Na początku gości z Polski powitał dyrektor szkoły Marek Adamczyk, który w krótkim wystąpieniu mówił o roli polskich szkół w kształtowaniu świadomości narodowej młodych Polonusów, zwracając przy tym uwagę na znaczenie tego procesu w budowaniu polskiego lobby w USA. Dyrektor podziękował za odwiedziny w Karskim i materiały edukacyjne, które poprzez Przystanek Historia dotarły do szkoły.
Następnie zebrani wysłuchali małego koncertu uczniów Szkoły im. Jana Karskiego, którzy pięknie śpiewali, grali i recytowali polskie utwory patriotyczne.
Swojego uznania dla uczniów szkoły Karskiego nie krył prezes Nawrocki, który wygłosił przemówienie do zebranych. Zwracając się do młodzieży szkolnej zwrócił uwagę na znaczenie historii w naszym życiu, podziękował nauczycielom i rodzicom za kształtowanie patriotycznych postaw dzieci poprzez posyłanie ich do polskiej szkoły.
Ważną częścią spotkania były nagrody dla laureatów międzynarodowych konkursów i projektów IPN-u. Za udział w projekcie „Wołyń 1943. Pamiętamy” dyplomy i nagrody otrzymali Amelia Kandefer i Mateusz Leśniak. Za zajęcie II miejsca w konkursie „Laurka dla bohatera” i pracę o Janie Karskim uhonorowana została Sara Adamczyk. Ponadto, podczas spotkania dr. Karola Nawrockiego z liderami organizacji polonijnych nagrodzony został dyrektor szkoły Marek Adamczyk, który wraz z Bernadettą Manturo i Heleną Sołtys, kieruje Przystankiem Historia, działającym przy Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich w Ameryce.
Podczas wizyty delegacji IPN-u w Polskiej Szkole im. Jana Karskiego nie zabrakło rozmów z zarządem szkoły i nauczycielami. Prezes zarządu Anna Chmiel podkreśliła przywiązanie Polonii do swoich korzeni, podając przykład wiernych tradycjom górali. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej mówili o nowej ofercie dla polonijnych placówek, przygotowywanej ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych uczniów. Dyskusja miała bardzo rzeczowy i merytoryczny charakter.
Spotkanie kierownictwa IPN-u w Polskiej Szkole im. Jana Karskiego przebiegło w miłej atmosferze i było bardzo ważnym wydarzeniem w życiu tej placówki. Z ramienia Instytutu w wizycie uczestniczyli: dr Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Marzena Kruk – dyrektor Archiwum IPN, dr Rafał Leśkiewicz – dyrektor Biura Rzecznika Prasowego, Magdalena Głowa – dyrektor generalna IPN, Adrianna Garnik – zastępca dyrektora Biura Prezesa, Agnieszka Jędrzak – zastępca dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej, Łukasz Witek – główny specjalista w Biurze Nowych Technologii i Jarosław Dębowski – asystent prezesa. Delegacji IPN towarzyszyli także Helena Sołtys, koordynatorka Przystanku Historia i Daniel Pogorzelski, działacz polonijny.
Marek Adamczyk
Zdjęcia: Anna Chmiel