Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 23:25
Reklama KD Market

Proces w Kenoshy podzielił Amerykę (ZDJĘCIA)

Protest przed sdem w Kenoshy fot. Jacek Boczarski

Czwartek był trzecim dniem obrad ławy przysięgłych, orzekającej o winie bądź niewinności 18-letniego Kyle’a Rittenhouse’a oskarżonego o zastrzelenie w sierpniu ub. roku dwóch mężczyzn i zranienie trzeciego podczas rozruchów w Kenoshy w Wisconsin. W piątek obrady mają być kontynuowane. Pod budynkiem sądu w Kenoshy gromadzili się demonstranci, w tym także uzbrojeni. Okolice sądu i pobliski Civic Center Park patrolowali funkcjonariusze biura szeryfa powiatu Kenosha, a gwardia narodowa była w stanie gotowości.

Pochodzący z Antioch w Illinois 18-letni Rittenhouse jest oskarżony o umyślne morderstwo 36-letniego Josepha Rosenbauma i 26-letniego Anthony’ego Hubera i próbę morderstwa 27-letniego Gaige’a Grosskreutza. 17-letni Rittenhouse strzelał do nich z karabinu AR-15 25 sierpnia 2020 r. w Kenoshy opanowanej wtedy protestami i wandalizmem po postrzeleniu przez białego policjanta czarnoskórego Jacoba Blake’a.

Sędzia sądu okręgowego w Kenoshy Bruce Schroeder w poniedziałek oddalił zarzut posiadania śmiercionośnej broni przez osobę poniżej 18. roku życia.

Zarzut ten zagrożony jest pozbawieniem wolności do dziewięciu miesięcy. Obrona argumentowała jednak, że prawo stanu Wisconsin ma wyjątek związany z długością lufy. Prokuratorzy uważali, że interpretacja obrony jest błędna. Sędzia Schroeder wcześniej dwukrotnie stanął po stronie prokuratorów, odmawiając odrzucenia zarzutu, ale powiedział również, że prawo zostało napisane „myląco”. Po tym, jak prokuratorzy przyznali w poniedziałek, że karabin Rittenhouse’a nie miał krótkiej lufy, sędzia odrzucił zarzuty dotyczące broni.

Następnie sędzia opublikował 36-stronicowe instrukcje dla ławy przysięgłych, wyjaśniając pozostałe zarzuty i zasady samoobrony.

Prawo stanu Wisconsin pozwala komuś na użycie śmiertelnej siły w ramach samoobrony tylko wtedy, gdy „jest to konieczne, aby zapobiec nieuchronnej śmierci lub poważnemu uszkodzeniu ciała”. Ława przysięgłych musi zdecydować, czy Rittenhouse uważał, że był w takim niebezpieczeństwie i czy to przekonanie było uzasadnione w danych okolicznościach.

Po trwających dwa tygodnie przesłuchaniach w procesie w poniedziałek kilkugodzinne mowy końcowe wygłosiła obrona i prokuratura. Ława przysięgłych we wtorek rano rozpoczęła obrady nad werdyktem. W ramach losowania, w którym brał udział Rittenhouse, zredukowano liczbę członków ławy przysięgłych z 18 do 12.Ponieważ posiedzenie sądu zakończyło się późnym popołudniem w poniedziałek, sędzia zdecydował, że ława przysięgłych, składająca się z siedmiu kobiet i pięciu mężczyzn, obrady rozpocznie we wtorek rano.W czwartek, w trzecim dniu obrad ławy, obrona Rittenhouse’a przedłożyła nowy wniosek o unieważnienie procesu. Odniesiono się w nim do tego, że ława przysięgłych w środę domagała się ponownej projekcji przedstawionego w ramach dowodów wideo nagranego z drona, które prokuratorzy wykorzystali do podważenia twierdzenia, że Rittenhouse strzelał do ludzi w samoobronie.

Zdaniem oskarżycieli nagranie pokazało, że Rittenhouse wcześniej celował z karabinu w protestujących, zanim doszło do krytycznej sytuacji zakończonej postrzeleniem trzech mężczyzn.

Obrona stwierdziła, że otrzymała od prokuratorów gorszą kopię tego nagrania, co spowodowało złożenie drugiego w ciągu tygodnia wniosku o unieważnienie procesu. Adwokat Rittenhouse’a, Corey Chirafisi, powiedział, że obrona podeszłaby do sprawy inaczej, gdyby otrzymała lepszy materiał filmowy na wcześniejszym etapie sprawy.

Sędzia Schroeder zgodził się, aby ława przysięgłych ponownie obejrzała nagranie, które zostało wykonane z samolotu znajdującego się 8500 stóp nad Kenoshą, z którego w sierpniu ub. roku prowadzono monitoring zamieszek.

Odnosząc się do wniosku obrony o unieważnienie procesu, sędzia zasugerował, że będzie mógł być rozpatrzony, jeśli zapadnie werdykt o winie oskarżonego.

Pod budynkiem sądu w Kenoshy od początku procesu pojawiały się grupy demonstrantów. Do czwartku nie odnotowano poważniejszych incydentów, chociaż dochodziło do utarczek słownych między osobami, które zajmują odmienne stanowisko wobec werdyktu dla Kyle’a Rittenhouse’a.

Obrońcy przedstawiają nastolatka jako osobę działającą w samoobronie, która nie miała wyjścia i musiała użyć broni wobec „szalonych ludzi”.  W ich opinii Rittenhouse jest patriotą, a w Kenoshy usiłował chronić ludzi i mienie.

Natomiast krytycy uważają nastolatka za krajowego terrorystę i prowokatora, który swoją obecnością podburzał protestujących w Kenoshy. Sprawa jest w centrum debaty na temat granicy samoobrony, prawa do posiadania broni. Wśród protestujących są zwolennicy ruchu Black Lives Matter, a także przeciwnicy BLM.

Biuro szeryfa powiatu Kenosha poinformowało w środę o zatrzymaniu mężczyzny, który miał przy sobie karabin AR-15. Grozi mu kara związana ze złamaniem zakazu posiadania broni w odległości 1000 stóp od budynku szkoły. Mężczyzna przyjechał luksusowym samochodem marki Maserati zarejestrowanym w Illinois.

Gubernator stanu Wisconsin postawił w stan gotowości kilkuset żołnierzy Gwardii Narodowej na wypadek zamieszek po ogłoszeniu werdyktu ławy przysięgłych. Gubernator Tony Evers jednocześnie zaapelował do wszystkich o pokojową reakcję.

Joanna Trzos[email protected]

Zdjęcia: Jacek Boczarski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama