Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 10:41
Reklama KD Market

Kiedy bolą stopy

Kiedy bolą stopy
fot. 123RF/arch. PDRehab

Zdecydowanie najczęstszą dolegliwością, na jaką się skarżymy, są bóle pleców. Poświęcamy im wiele uwagi – ćwicząc czy chodząc na masaże. Jednak w codziennej pielęgnacji nie należy zapominać o tej części ciała, która dźwiga cały nasz ciężar – o stopach. Dolegliwości stóp nie są wprawdzie tak powszechne, jak pleców, ale ich prawidłowe leczenie jest niemniej ważne. 

Dzisiaj o różnych problemach ze stopami i kostkami, u dorosłych i dzieci, porozmawiamy z właścicielem Centrum Rehabilitacji i Masażu P D Rehab w Mount Prospect, magistrem rehabilitacji Piotrem Domagałą. 

Panie Piotrze, jakich pacjentów z problemami stóp najczęściej spotyka Pan w swojej praktyce? 

Piotr Domagała: Ogólnie mogę podzielić pacjentów na tych, którzy wymagają naszej opieki ze względu na zmiany deformacyjne stóp i kostek i stanowią je głównie dzieci, drugą taką grupą są pacjenci po urazach sportowych, następną grupę stanowią pacjenci po poważnych urazach w pracy i ostatnią to osoby najczęściej starsze, które borykają się ze zmianami zwyrodnieniowymi.  

Dzieci cierpią na zmiany deformacyjne, takie jak płaskostopie, koślawość kości piętowej czy wrodzona wada genetyczna, nosząca nazwę stopy końsko-szpotawej. Niestety, z naszego doświadczenia wynika, że zarówno płaskostopie, jak i koślawość są nagminnie bagatelizowane przez lekarzy. Dzieci często z nich wyrastają i dlatego zwykle czeka się z ewentualnym leczeniem do ok. 5 roku życia. Niestety, często zbyt długie odsuwanie leczenia może się skończyć problemami z zaburzeniem postawy ciała (skoliozy czy deformacje kolan), dlatego zawsze powtarzamy rodzicom, że lepiej zacząć terapię wcześniej, niż później. Nowoczesne techniki terapii manualnej poparte zestawem dobrych ćwiczeń gimnastycznych pozwalają nam korygować wady, zanim będą miały negatywny wpływ na organizm dziecka. 

Niektóre dzieci wymagają indywidualnej rehabilitacji, ale innym wystarczą grupowe zajęcia korekcyjne. Ponieważ zgłaszało się do nas wielu rodziców z dziećmi, które wymagały leczenia stóp, kilka miesięcy temu stworzyliśmy dla nich specjalny program grupowych zajęć korekcji wad postawy. W ramach tego programu na wstępie oferujemy darmową konsultację z jednym z naszych terapeutów, podczas której dzieci są kwalifikowane albo na terapię grupową albo indywidualną. Niektórym dzieciom wystarczają dobre wkładki ortopedyczne. Ważne jest, aby były one zrobione na indywidualne zamówienie, bo tylko wtedy spełniają swoją funkcję, korygując wady i zapobiegając ich pogłębianiu. Źle dobranymi wkładkami możemy narobić więcej szkody, niż pożytku.

Czy urazy sportowe mogą być przyczyną problemów ze stopami i kostkami?

PD: Jak najbardziej. W naszej klinice leczymy zarówno nastolatków grających w szkolnych drużynach, osoby w sile wieku, które nabawiły się urazu na przykład grając w gry zespołowe i seniorów, którzy doznali traumy na przykład w czasie trekkingu. Do tej grupy należą najczęściej tzw. sportowcy niedzielni, czyli osoby, które bez odpowiedniego przygotowania kondycyjnego rzucają się nagle w wir intensywnego uprawiania sportu. Niestety brak odpowiedniej rozgrzewki i nieodpowiedni zestaw ćwiczeń, niedostosowany do możliwości, kończy się urazem – zwichnięciem stawu skokowego, zerwaniem więzadeł w stopie lub w stawie skokowym, zerwaniem ścięgna Achillesa albo złamaniem lub pęknięciem kości. 

Wasza klinika specjalizuje się w leczeniu urazów związanych z pracą. Czy wśród nich również znajdują się osoby z uszkodzonymi kostkami i stopami?

PD: Wypadki pracownicze, w których doznajemy urazu stopy i kostki są dość powszechne. Są to głównie upadki z wysokości pracowników budowlanych. Niestety, najczęściej są to dość poważne urazy – zmiażdżone kości stopy, biodra i miednicy, wymagające operacji a potem żmudnej rehabilitacji. Urazy takie leczymy przy pomocy nowoczesnych technik terapii manualnej oraz zabiegów fizykalnych, takich jak terapia zimnym laserem czy stymulacja elektryczna. 

Pamiętajmy jednak, że urazy pracownicze to nie tylko konsekwencja upadku. W tym momencie leczymy panią, która sama jest fizjotrapeutką. Idąc na wizytę domową do jednego ze swoich pacjentów wpadła w dziurę w chodniku i złamała kość strzałkową. Zwykle uraz taki kończy się założeniem gipsu lub ortezy. W przypadku bardziej skomplikowanego złamania może być potrzebne założenie kilku śrub dla ustabilizowania poważnie połamanej kości. Niestety w przypadku naszej pacjentki leczenie od początku nie było prawidłowe – najpierw złe leczenie ortopedyczne, potem zbyt ciasny gips doprowadziły do permanentnego uszkodzenia lokalnych nerwów oraz upośledzenia krążenia w obrębie nogi. Konsekwencją było powstanie bardzo bolesnej przypadłości, zwanej CRPS Complex Regional Pain Syndrome Type 1 (dawniej Reflex Sympathetic Dystrophy) – po polsku odruchowa dystrofia współczulna.

Jakie są objawy tego schorzenia i jak się je leczy?

PD: Przede wszystkim jest to chroniczny ból oraz spazmy mięśniowe stóp i łydek. Jest to choroba trudna do zdiagnozowania, bardzo dokuczliwa i niestety trudno się ją leczy. Najczęściej stosuje się różnego rodzaju leki przeciwbólowe, lokalne lub wbudowane w kręgosłup stymulatory elektryczne, które powodują znieczulenie tego miejsca. Nie leczy to jednak problemu a jedynie łagodzi dokuczliwe objawy. Jednak nasi specjaliści są w stanie pomóc stosując  najnowsze techniki powięziowej terapii manualnej. Możemy poprawiać funkcjonowanie nerwów współczulnych a tym samym usprawniać krążenie krwi oraz zmniejszać spazmy. Oczywiście najlepsze rezultaty leczenia CRPS mamy w początkowej fazie choroby. Wtedy jesteśmy w stanie zatrzymać a nawet odwrócić ten proces.

Wspominał Pan, że zmiany zwyrodnieniowe też często są przyczyną bólów stóp. Kto na nie cierpi i jak się je leczy?

PD: Czwartą grupę stanowią pacjenci ze zwyrodnieniowymi zmianami stawów, kości i nerwów stóp i kostek. Bardzo często tacy pacjenci decydują się na bolesne zabiegi chirurgiczne, bez wcześniejszego wypróbowania nieinwazyjnych metod terapeutycznych. Ingerencja chirurgiczna w przypadku stóp i dłoni bardzo często związana jest z różnego rodzaju komplikacjami typu rozrost blizn, permanentne uszkodzenia nerwów, usztywnienie stawów czy nawet wspomniany już CRPS. Dlatego jeżeli decydujemy się na operację, bardzo ważnym elementem rekonwalescencji jest dobra rehabilitacja. Spore grono naszych pacjentów stanowią ci, którzy przeszli już przez „szybkie” lub „globalne” leczenie, natomiast ból i problemy z chodzeniem nadal pozostały. Takich z państwa zapraszam na darmową konsultację do kliniki P D Rehab aby dowiedzieć się, czy stosowane przez nas techniki terapeutyczne dadzą nadzieję na poprawę stanu zdrowia.

920 E. Northwest HighwayMount Prospect, IL 60056Tel.: (847) 459-4779E-mail: [email protected]www.zdrowechicago.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama