Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 16:22
Reklama KD Market

Psychologia koloru – czerwień

Psychologia koloru – czerwień

Czujesz niepokój, gdy znajdujesz się w żółtym pokoju? Czy kolor niebieski uspokaja cię? Artyści i dekoratorzy wnętrz od dawna wierzą, że kolor może drastycznie wpłynąć na nastrój, emocje i działania. Kolor to narzędzie komunikacji. Już od lat kolory są przedmiotem stereotypowego myślenia.

Tworzenie stereotypów jest naturalną i spontaniczną ludzką skłonnością, mającą na celu uproszczenie informacji i sprowadzenie jej do poziomu łatwo przyswajalnej etykietki. Stereotyp również ma na celu próby manipulacji i podporządkowania rzeczywistości. I tak kolor czarny kojarzy się z żałobą lub czymś negatywnym, biały to niewinność i dobro, różowy to kolor dla dziewczynek, niebieski dla chłopców. Wystarczy obejrzeć stare westerny – można rozpoznać dobre charaktery po kolorze kapelusza kowbojskiego. Kolory często nadają znaczenie przedmiotom i dlatego też są ważnym czynnikiem oddziaływania na funkcjonowanie psychologiczne. 

Kolory a emocje

Kolory na spectrum czerwieni, czyli rubinowy, bordowy, pomarańcz, żółty, postrzegane jako ciepłe i żywe, wzbudzają szeroką gamę emocji od poczucia ciepła, komfortu, do gniewu i wrogości. 

Kolory na spectrum błękitu, czyli niebieski, fioletowy i zielony często opisywane są jako kojące nerwy, ale mogą także wywołać smutek i obojętność. 

W starożytnych kulturach egipskich i chińskich używano kolorów do praktyk leczniczych, dziś również często są używane do alternatywnych kuracji.

Czerwień – używana jest do stymulacji ciała i umysłu, by poprawić krążenie, żółć to stymulacja nerwów i oczyszczenie ciała, pomarańcz – leczenie płuc i wzrost energii, błękit – łagodzenie chorób i leczenie bólu, odcienie indygo – leczenie problemów skórnych.

Psychologia koloru uczy nas, że każdy postrzega kolor na swój sposób, bo dla każdego z nas kolor ma swój szczególny przekaz. Mamy swoje ulubione kolory, w których czujemy się dobrze. Ubieramy się, dekorujemy dom, malujemy ściany kolorami, które spełniają poczucie naszej estetyki i zapewniają nam komfort.

Znaczenie czerwieni

Kolor czerwieni kojarzy się z kobiecością, silnymi emocjami, dominacją, siłą, seksapilem i życiem. Czerwona szminka, czerwona bielizna, czerwone pudełeczka z czekoladkami w kształcie serduszek na walentynki. W Chinach ludzie lubią malować drzwi na czerwono, ponieważ kolor ten kojarzy się ze szczęściem i dobrobytem.

Ale czerwień to także kolor agresji, wojny, dominacji. Kolor ten łatwo może wzmocnić stres, lęki i poczucie braku bezpieczeństwa, dlatego jeśli cierpisz na nerwicę, stres pourazowy, czy depresję należy używać go umiarkowanie.

Energia i agresja

Na pewno kolor ten kojarzy się z krwią i agresją. Ma wpływ na nasze fizjologiczne samopoczucie, bo stymuluje rytm serca i powoduje, że oddychamy szybciej. Czerwień to również energia i podniecenie, podnosi ciśnienie krwi oraz wzmacnia metabolizm, dlatego jest używany w restauracjach, bo poprawia apetyt. Czerwony kolor jest łatwo zauważalny więc jego nadmiar może być irytujący i prowokować agresję. Nie powinien być używany w więzieniach. Badania mówią, żeby ostrożnie używać czerwieni w projektowaniu logo firmy, bo może wywołać negatywne skojarzenia, związane z ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem. Czerwony akcent na neutralnym tle pomaga przyciągnąć uwagę.

Dominacja

Niektóre badania potwierdzają, że atleci noszący czerwony pas w sportach walki mają większą szansę wygrać niż ci, którzy noszą niebieski pas. Czerwony pomaga człowiekowi czuć się bardziej pewnym siebie, potężnym i silnym, co także zwiększa testosteron. Wpływowi ludzie lubią używać czerwień, bo podkreśla ich siłę i są postrzegani jako bardziej dominujący.

Niebezpieczeństwo

Kolor czerwony przykuwa uwagę, więc dlatego też jest używany do produkcji znaków ostrzegawczych. Osoba, która widzi dużo czerwieni staje się bardziej ostrożna i baczna na ewentualne niebezpieczeństwo. Zbyt wiele tego koloru może zwiększyć stres.

Pasja

Czerwień kojarzy się także z seksualnością i pożądaniem. W 2008 dwóch psychologów amerykańskich Elliot i Nesta wykonało badania nad postrzeganiem atrakcyjności kobiet. Odkryli, że mężczyźni, którzy oceniali atrakcyjność tej samej umiarkowanie ładnej brunetki w dwóch wersjach ubraniowych, czerwonej bluzce i niebieskiej bluzce uznali portret w czerwonej bluzce jako o wiele bardziej atrakcyjny.  

Życie i Miłość

Symbolicznie czerwień to miłość i więzi rodzinne. Nie bez przyczyny jest używana do pakowania prezentów romantycznych i pierścionków zaręczynowych. Podarowanie czerwonych róż to wyrażenie miłości. 

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama