Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 01:38
Reklama KD Market

Święto książki powróciło do Chicago

Święto książki powróciło do Chicago
Dawn Turner (z lewej) podczas rozmowy z Mary T. Schmich

Printers Row Lit Fest cieszył się powodzeniem

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do Chicago powrócił festiwal literacki Printers Row Lit Fest. Na Dearborn Avenue, od skrzyżowania z Ida B. Wells Drive do Polk Street, znów stanęły namioty i stoiska wypełnione książkami, publikacjami prasowymi, archiwalnymi plakatami. Zasiedli przy nich także autorzy, by spotkać się ze swoimi czytelnikami.

Weekend 11 i 12 września był szczególny. W tym roku przyszło nam uczcić smutną rocznicę 20 lat od ataku na World Trade Center w Nowym Jorku, na Pentagon w Waszyngtonie i katastrofę samolotu w Pensylwanii. Dla równowagi, radosnym wydarzeniem w Chicago był powrót Lit Fest. Do tego dzień był słoneczny i ciepły, a to dodatkowo zachęcało do odwiedzenia Printers Row. Poza stoiskami z książkami na festiwalowym terenie wydzielonych jest zawsze kilka miejsc na spotkania z pisarzami, wydawcami, a w tym roku także z literackimi influencerami z mediów społecznościowych.

Festiwal otworzyło spotkanie z Dawn Turner, dziennikarką do niedawna piszącą dla „Chicago Tribune”, a teraz autorką książki „Three Girls from Bronzeville: A Uniquely American Memoir of Race, Fate, and Sisterhood”. To książka-wspomnienie o dzieciństwie i młodości w historycznej dzielnicy Chicago Bronzeville, opowieść o trzech dziewczynkach – Dawn, jej młodszej siostrze Kim i przyjaciółce Debrze. Wspomnienia, które opisała Dawn Turner są zarówno piękne, jak i tragiczne, ale przede wszystkim inspirujące. Z tej trójki tylko życie samej Dawn ułożyło się szczęśliwie. Jej młodsza siostra Kim nie żyje, a przyjaciółka Debra trafiła na kilkadziesiąt lat do więzienia za zabójstwo człowieka.

Spotkanie z Dawn Turner prowadziła do niedawna jeszcze jej koleżanka z redakcji „Chicago Tribune” – Mary T. Schmich, która powitała ją słowami: „Zrobiłaś to! Napisałaś tę książkę!”.

– Tak, to jest niesamowite. Jak cud. Jak to się stało?! – odpowiedziała jej z uśmiechem Dawn Turner.

Książka „Three Girls from Bronzeville: A Uniquely American Memoir of Race, Fate, and Sisterhood” nie jest tylko historią trzech dziewczynek, to także opowieść o Chicago, historii miasta, czasach, w których żyły bohaterki, opowieść o rasie, o warunkach mieszkaniowych, o społeczeństwie, o tym wszystkim, co towarzyszy nam wszystkim, gdy dorastamy i żyjemy w swojej małej społeczności wielkiego miasta. Dla autorki to także zmierzenie się ze smutną częścią historii jej rodziny – śmierć siostry, przemocowy ojciec. Dawn Turner przyznała podczas spotkania, że nie było łatwo ująć tego wszystkiego w jedną – książkową całość.

Dawn Turner

– To historia o ludziach, ale także historia o miejscu. Jak poruszać się w miejscu, gdzie jesteśmy. To jest książka o kobietach, ale także o mężczyznach – mówiła Dawn Turner.  Historię Debry, przyjaciółki, i swojego ojca Dawn Turner opisywała już wcześniej na łamach „Chicago Tribune”.

Szkoda, że obostrzenia związane z pandemią koronawirusa uniemożliwiły indywidualne spotkania z autorką i podpisywanie książek. Mimo tego i tak ustawiła się spora kolejka do zakupu tej pozycji.

Tegoroczną edycję Printers Row Lit Fest zakończyło spotkanie z Colsonem Whiteheadem, pisarzem, laureatem dwóch nagród Pulitzera i National Book Award, który w rozmowie z dr Ivy Wilson mówił o swojej najnowszej książce „Harlem Shuffle”. To kontynuacja powieści Whiteheada z 2019 r. „The Nickel Boys”, która przyniosła mu drugą nagrodę Pulitzera w dziedzinie fikcji. To kryminał i saga rodzinna, która rozgrywa się w Harlemie w Nowym Jorku, w latach 1959-1964. To spotkanie wymagało wcześniejszej rejestracji, a dla uczestników przygotowano 400 egzemplarzy książki Whiteheada z autografem autora.

Miejmy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje znów planów i za rok miłośnicy czytania po raz kolejny spotkają się w Printers Row.

Ewa Malcher[email protected]

Zdjęcia: Peter Serocki

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama