Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 01:27
Reklama KD Market

Gubernator Kalifornii zabiega o 16,7 mln dol. na pomoc dla uchodźców z Afganistanu

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom poinformował w piątek wieczorem, że zabiega o 16,7 mln dol. środków stanowych na pomoc dla uchodźców z Afganistanu i zapewnienie im między innymi opieki medycznej oraz wsparcia z funduszy socjalnych.

"Kalifornia jest gotowa pomóc tym, którzy są w potrzebie. Jako najbardziej różnorodny (etnicznie) stan USA, my nie tolerujemy różnorodności - my ją celebrujemy" - oznajmił Newsom.

Gubernator chce dzięki nowym funduszom stanowym pomóc również tym Afgańczykom, którzy nie otrzymali specjalnych wiz przysługujących współpracownikom koalicji, lecz zostali wpuszczeni do USA ze względów humanitarnych i nie kwalifikują się do federalnych programów dla uchodźców.

Wniosek Newsoma poparli przywódcy obu izb stanowego kongresu i - jak prognozuje Associated Press - zostanie on rozpatrzony i prawdopodobnie przyjęty w nadchodzącym tygodniu.

Gubernator chce, by przynajmniej tymczasowo na pomoc dla uchodźców wykorzystane zostały ze stanowego Programu Pomocy Ofiarom Handlu Ludźmi i Przemocy.

Wcześniej w piątek AP poinformowała, że wśród osób ewakuowanych z Afganistanu są dziewczynki wykorzystane seksualnie i zmuszone do małżeństw z dużo starszymi mężczyznami.

W bazach wojskowych i przejściowych ośrodkach dla uchodźców amerykańscy urzędnicy zwrócili uwagę na fakt, że wiele dziewczynek, które padło ofiarą gwałtu, jest przedstawianych jako "żony" znacznie starszych mężczyzn.

Departamentu Stanu zwrócił się innych agencji federalnych z wnioskiem o "pilne instrukcje" dotyczące postępowania w takich sytuacjach, zważywszy że amerykańskie prawo nie zezwala na małżeństwa z osobami nieletnimi, a niektóre przypadki zaobserwowane w ośrodkach zakrawają na handel dziećmi.

W piątek sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Alejandro Mayorkas poinformował, że co najmniej 50 tys. Afgańczyków zamieszka w USA. Zapewnił, że Amerykanie będą nadal ewakuowali z Afganistanu ludzi, dla których rządy talibów są poważnym zagrożeniem, w tym dziennikarzy czy pracowników organizacji pozarządowych.

Blisko 130 tys. ludzi zostało wywiezionych z Afganistanu samolotami, co było jedną z największych ewakuacji w historii USA. Wielu uchodźców nadal przebywa w ośrodkach przejściowych, między innymi w Niemczech, Hiszpanii, Kuwejcie i Katarze.

W Stanach Zjednoczonych uchodźcy z Afganistanu trafiają wstępnie do wybranych baz wojskowych i pozostaną tam do czasu uzyskania właściwych wiz imigracyjnych; następnie będą lokowani w miejscach, gdzie istnieją już afgańskie społeczności. (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama