Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 października 2024 21:24
Reklama KD Market

Od września kondomy w większości szkół CPS

Od września kondomy w większości szkół CPS
fot. Pixabay.com

Nowy program chicagowskich szkół publicznych od nowego roku szkolnego umieści w każdej szkole automat ze środkami higienicznymi, takimi jak podpaski i tampony, a także prezerwatywy – będą one dostępne dla uczniów od 5. klasy wzwyż.

Zarówno środki higieniczne, jak i prezerwatywy będą dostarczane do szkół w wyniku zatwierdzenia nowych przepisów uchwalonych przez Radę Edukacji CPS w grudniu 2020 roku. Podobne przepisy, które będą wymagały od wszystkich szkół w Illinois zapewnienia środków higienicznych, zostały uchwalone przez stanowych ustawodawców w Springfield.

Zgodnie z przepisami Rady Edukacji CPS, szkoły, w których uczą się dzieci od klasy 5. wzwyż, muszą utrzymywać program dostępności prezerwatyw jako część rozszerzonego programu edukacji zdrowia seksualnego. Oznacza to, że wszystkie z ponad 600 szkół CPS, z wyjątkiem kilkunastu, które uczą tylko młodsze klasy, będą musiały zapewnić kondomy.

„Nad pomysłem pracowano latami i choć wzbudzi on pewne kontrowersje, jest tym, co według lekarzy oznacza krok we właściwym kierunku dla zdrowia uczniów” – powiedział główny lekarz CPS Kenneth Fox w wywiadzie w ubiegłym tygodniu. Dotychczas to dyrektorzy decydowali w kwestii edukacji seksualnej i zasobów według własnego uznania. „Młodzi ludzie mają prawo do dokładnych i jasnych informacji, aby podejmować zdrowe decyzje” – powiedział Fox, pediatra od 30 lat. „I potrzebują dostępu do zasobów, aby chronić swoje zdrowie i zdrowie innych, gdy podejmują te decyzje. (…) Kiedy młodzi nie mają zabezpieczeń i nie udostępniamy im zasobów, wtedy dzieją się złe rzeczy: istnieje podwyższone ryzyko zakażeń przenoszonych drogą płciową, niezamierzonych ciąż, a to są rzeczy, którym można zapobiec.”

Szkoły podstawowe otrzymają 250 prezerwatyw, a szkoły średnie – z których wiele już je udostępnia – 1000. Chicagowski Departament Zdrowia Publicznego dostarczy prezerwatywy bez dodatkowych kosztów.

Szkoły otrzymają także list od Kennetha Foxa wyjaśniający rodzicom zasady programu, a dyrektorzy otrzymają wskazówki, gdzie przechowywać prezerwatywy i jak prowadzić program. Prezerwatywy powinny znajdować się w łatwo dostępnych miejscach w szkole, a jednocześnie nie powinny być zbytnio wyeksponowane, aby uczniowie mieli zapewnioną prywatność – poinformował Fox. „Spodziewam się, że nie wszyscy będą w pełni gotowi od samego początku, ale myślę, że społeczeństwo się zmieniło” – dodał.

Program nauczania edukacji seksualnej w CPS obejmuje lekcje na temat dojrzewania, higieny, tożsamości płciowej, związków, molestowania seksualnego, kontroli urodzeń, abstynencji i zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową.

Oprócz prezerwatyw, CPS zapewni bezpłatny dostęp do środków higienicznych związanych z menstruacją – co najmniej w jednej łazience w każdej szkole. Podobne przepisy, wymagające dostępności tamponów, podpasek i kubeczków menstruacyjnych w łazienkach szkolnych, uchwalono na poziomie stanowym.

Kenneth Fox powiedział, że darmowe produkty menstruacyjne są kwestią „równości i sprawiedliwości”, ponieważ wiele osób nie ma do nich dostępu z powodów finansowych lub tak zwanego „ubóstwa miesiączkowego”, a to może prowadzić do opuszczania zajęć szkolnych podczas menstruacji, co z kolei ma fatalny wpływ na edukację dziecka.

Dostępność kondomów w szkołach nie jest niczym nowym. Szkolne programy dostępności prezerwatyw (Condom Availability Programs, CAP) rozpoczęły się na początku lat 90. w amerykańskich szkołach średnich jako jeden z możliwych sposobów ograniczania zakażeń HIV, innych chorób przenoszonych drogą płciową (STD) i ciąż wśród nastolatek. Do 1995 roku CAP istniały w ponad 50 okręgach szkolnych w 21 stanach, w tym w szkołach średnich w dużych, miejskich okręgach szkolnych.

Badacze CDC stwierdzili, że w żadnym z programów nie odnotowano wzrostu aktywności seksualnej, liczby partnerów seksualnych, częstotliwości uprawiania seksu ani innych ryzykownych zachowań seksualnych. W dwóch okręgach szkolnych odnotowano niższy poziom ryzyka seksualnego wśród uczniów szkół, w których funkcjonowały CAP, być może z powodu materiałów edukacyjnych lub komunikatów rozdawanych wraz z prezerwatywami.

Badania wykazały także, że CAP jest powszechnie akceptowany przez uczniów, którzy uważają również, że program jest potrzebny.

Katarzyna Korza[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama