Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 12:30
Reklama KD Market

Jules Verne Trophy

W 50 dni dookoła świata


 


Dwanaście lat temu Bruno Peyron jako pierwszy okrążył glob w czasie poniżej 80 dni. W nocy z wtorku na środę poprawił ten wynik aż o 30 dni. Na 120-stopowym katamaranie Orange II, Francuz z 13-osobową załogą, żeglował dookoła świata 50 dni, 16 godzin, 20 minut i 4 sekundy, odzyskując Jules Verne Trophy.


 


Trofeum to przyznawane jest za rekord opłynięcia globu wokół trzech przylądków - Dobrej Nadziei (RPA), Leeuwin (Australia) i Horn (Ziemia Ognista). Jego posiadaczem był Francuz Oliver de Kersauson, który na trimaranie Geronimo, 29 kwietnia 2004 roku ukończył wokółziemski rejs w 63 dni, 13 godzin i 59 minut.


 


Niespełna 50-letni Peyron ustanowił podczas tego rejsu 12 rekordów, łącznie z najważniejszym - absolutnym rekordem świata który od 5 kwietnia 2004 roku należał do Steve'a Fossetta. Słynny amerykański miliarder, na katamaranie Cheyenne, opłynął glob w 58 dni, 9 godzin, 32 minuty i 24 sekundy. Niedawno, 3 marca, jako pierwszy człowiek, samotnie, bez międzylądowań i uzupełniania paliwa, obleciał świat dookoła w czasie poniżej 80 godzin.


 


Peyron odebrał zatem rekordy Kersausonowi i Fossettowi. Czym się one różniły? "Niczym, bowiem zostały ustanowione na tej samej trasie. Ale... aby być ujętym oficjalnie w historii Jules Verne Trophy trzeba wpłacić wpisowe w wysokości 30 tysięcy funtów. Fossett tego nie zrobił, twierdząc że takie trofeum nie jest mu do niczego potrzebne, dlatego też nie jest uwzględniany w klasyfikacji" - wyjaśnił redaktor naczelny miesięcznika "żagle" Waldemar Heflich.


 


Jules Verne Trophy ustanowiono w 1993 roku, zanim Bruno Peyron wypłynął w rejs, okrążając na Commodore Explorer glob w 79 dni, 6 godzin, 15 minut i 56 sekund. Na tym samym trimaranie, pod nazwą Warta-Polpharma, Roman Paszke wraz z 8-osobową załogą brał udział na przełomie roku 2000-2001 w wokółziemskich regatach The Race, których pomysłodawcą i dyrektorem był ... Bruno Peyron.


 


Już o świcie 16 marca napłynęły z całego świata gratulacje dla Bruno Peyrona i jego załogi. Jedną z pierwszych osób była Pierwsza Dama Mórz i Oceanów Ellen MacArthur. 7 lutego 28-letnia brytyjska żeglarka ustanowiła fantastyczny rekord na trimaranie, opływając samotnie kulę ziemską w 71 dni, 14 godzin, 18 minut i 33 sekundy.


 


Zwodowany w grudniu 2003 roku Orange II (długość 36,8 m, szerokość 18 m, wysokość masztu 45 m) rozpoczął walkę z czasem 26 stycznia. Peyron z 13-osobową załogą wystartował z wirtualnej linii między wyspą Quessant koło Brestu a Przylądkiem Lizard, u wejścia do Kanału La Manche.


 


W załodze Orange II było 14 osób: Szwed Roger Nilson, Szwajcar Bernard Stamm oraz Francuzi Bruno Peyron, Lionel Lemonchois, Philippe Peche, Yann Elies, Ronan Le Goff, Sebastien Audigane, Jacques Caraes, Florent Chastel, Yves Le Blevec, Jean-Baptiste Epron, Nicolas de Castro i Ludovic Aglaor.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama