Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 15:50
Reklama KD Market

Podchicagowski Nathan Manilow Sculpture Park chce być na pierwszym miejscu w USA ? PODCAST

Niedaleko, bo tylko 30 mil na południe od Chicago, w parku otaczającym kampus Governors State University, znajduje się jedna z najważniejszych kolekcji sztuki plenerowej w kraju. Nathan Manilow Sculpture Park ubiega się właśnie o miano najlepszego parku rzeźb w USA w plebiscycie USA Today, odbywającym się pod hasłem: „10 Best Readers’ Choice 2021”. Głosować można tutaj: https://www.10best.com/awards/travel/best-sculpture-park/

Na ponad 100 akrach umieszczono tam 30 rzeźb. Najstarsza instalacja w parku nazwana „Yes! for Lady Day” autorstwa Marka di Suvero, stanęła tam w 1968 roku. To przecięty na pół wagon naftowy, powieszony na specjalnych belkach. Można się do niego wspiąć. To ruchoma instalacja, która wydaje swoje dźwięki zależnie od porywów wiatru.

Większość rzeźb i instalacji w parku ma charakter abstrakcyjny, ale uwagę zwraca jedyna ludzka postać w tej kolekcji – przygarbiona i zmęczona postać drwala Paula autorstwa Tony’ego Tasseta. Rzeźba ma 30 stóp (9 metrów) wysokości i stoi w parku od 2006 roku. Pamiętacie wielkie oko – rzeźbę, która w 2010 roku stanęła w chicagowskim Loop? „Oko” i „Paula” łączy ten sam autor i… wysokość – 30 stóp.

Z Ewą Malcher z "Dziennika Związkowego" rozmawia Joanna Trzos. Podcast “Dziennika Związkowego” powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

Kluczową rolę w powstaniu parku odegrał Lewis Manilow, prawnik, deweloper i mecenas sztuki, jeden ze współzałożycieli Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museum of Contemporary Art) w Chicago, honorowy prezes Teatru Goodmana i dożywotni kurator w Art Institute of Chicago. Park nazwany został imieniem jego ojca.

Nathan Manilow Sculpture Park otwarty jest 365 dni w roku. Nie trzeba płacić za wstęp, teren nie jest ogrodzony, ale nie polecam wizyt po zmroku, bo całość nie jest też oświetlona. To spory kawałek naturalnej prerii oraz lasu. Przed wizytą polecam za to mapę z opisem rzeźb, co ułatwi nam zdecydowanie spacer po parku:

https://www.govst.edu/uploadedFiles/About/Nathan_Manilow_Sculpture_Park/About_the_Center/theNateMAPforWEB.pdf.

Warto też śledzić ich stronę na Facebooku, gdzie umieszczane są informacje o aktualnych wydarzeniach: www.facebook.com/nathan.manilow.sculpture.park/.

Tekst i zdjęcia: Ewa Malcher

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama