Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 16:18
Reklama KD Market

Kobiety za kierownicą osiemnastokołowców

Kobiety za kierownicą osiemnastokołowców

Czy za sterami krążowników dróg mogą zasiadać tylko panowie? Czy zawód kierowcy zawodowego CDL zarezerwowany jest wyłącznie dla mężczyzn? Oczywiście że nie, dlatego obalamy najczęstsze mity dotyczące płci pięknej za kierownicą ciężarówki.

Od 2010 roku, jak podaje Wall Street Journal (powołując się na statystyki American Trucking Association, ATA) liczba kobiet – zawodowych kierowców ciężarówek w USA wzrosła o 68 procent.

Kobieta za kierownicą ciężarówki to coraz częstszy widok. Powodów, dla których ten zawód jest atakowany coraz śmielej przez płeć piękną jest kilka, ale na czoło wysuwają się dwa. Po pierwsze, ogromny niedobór zawodowców z prawem jazdy CDL na rynku pracy, a po drugi – wysokie zarobki i brak dyskryminacji płacowej.

Panie nadal mają duże pole do popisu, gdyż ostatnie analizy przeprowadzone w 2018 roku wskazują, że stanowią one zaledwie 6,6 proc. (235 tys.) ogólnej populacji kierowców zawodowych w USA wynoszącej 3,6 miliona.

Pewne stereotypy egzystujące w tym sektorze przemysłu hamują ten trend wzrostowy, dlatego postanowiliśmy się z nimi rozprawić.

Stereotyp 1: Kobiety są gorszymi kierowcami niż mężczyźniWiększość nauczycieli szkół oferujących kursy na profesjonalnych kierowców uważa to stwierdzenie za nieprawdziwe i krzywdzący kobiety. Zresztą fakty mówią same za siebie. Dane wskazują, że kobiety parające się prowadzeniem pojazdów komercyjnych pięć razy rzadziej niż mężczyźni łamią prawo drogowe. Rzadziej uczestniczą w wypadkach, których można było uniknąć i co ciekawe, częściej od panów zdają egzamin na zawodowe prawo jazdy CDL za pierwszym razem. Nie ma zatem powodów, aby wierzyć, iż panie w ciężarówkach będą powodowały zamęt na drogach.

Stereotyp 2: Kobiety nie są wystarczająco silne fizycznie, aby zostać zawodowymi kierowcamiCzasy kiedy kierowca robił wszystko, łącznie ze zmianą pękniętej opony czy rozładunkiem towaru, już dawno przeszły do lamusa. Nowe ciężarówki i naczepy są tak zautomatyzowane, że nawet dziecko dałoby sobie radę. Już nawet projektanci kabin ciężarówek, idąc z duchem czasu i przewidując przyszłość, dostosowują je pod kobiece gabaryty, tak aby paniom było łatwiej i wygodniej.

Stereotyp 3: Mężczyźni zarabiają więcej niż kobietyZawód kierowcy zawodowego CDL jak żaden inny obala ten mit. W tej profesji nie ma dyskryminacji płacowej. W zależności od struktur firmy, dla której dana osoba pracuje, wypłata jest albo stała, lub też za mile, na godzinę, bądź procent od opłaty za przewieziony ładunek. Za taką samą wykonaną pracę, na czeku, niezależnie czy odbiera go mężczyzna czy kobieta, widnieć będzie taka sama kwota.

Stereotyp 4: Kobiety są bardziej narażone na różnego rodzaju zagrożenia osobistego bezpieczeństwaGeneralnie nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Jednakże po rozmowach z kilkoma „truckerkami”, które od kilkunastu lat przemierzają amerykańskie autostrady, można dojść do konkluzji, że nie są one w większym niebezpieczeństwie aniżeli inne panie. Muszą po prostu być czujne i unikać sytuacji stwarzających zagrożenie. Dobrym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego pracodawcy, który zapewni np. stałe trasy, w odpowiednich godzinach, oraz korzystanie z dobrze zabezpieczonych pod względem bezpieczeństwa (kamery i oświetlenie) truck stopów. Jedna z pań podpowiedziała, że wraz z koleżankami po fachu stworzyły grupę na zoomie i w sytuacjach stresowych wspierają się nawzajem.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama