Polonia chicagowska uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W dniu 1 marca obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w niedzielę 28 lutego w kościele św. Władysława w Chicago o godzinie 10:30 została odprawiona uroczysta msza święta.
Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, którzy w obronie niepodległej Ojczyzny walczyli o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń wolnościowych narodu polskiego. Z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu, przez deklarację jałtańską, powojennemu układowi sił. Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.
1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
Niedzielne nabożeństwo, celebrowane przez księdza proboszcza Tomasza Ludwickiego SChr, było hołdem, jaki społeczność chicagowska oddała niezłomnym żołnierzom, którzy przelali krew w walce o demokratyczne przemiany w Polsce w okresie powojennym. Podczas eucharystii homilię wygłosił ks. Piotr Paweł Łapa – proboszcz misji „ad gentes” z Barnauł na Syberii: – „Należy im podziękować za świadectwo odwagi i honoru w walce o wolność Ojczyzny. Po II wojnie światowej byli prześladowani za swój patriotyzm. Dlatego witam tutaj bardzo serdecznie konsula Piotra Semeniuka z małżonką, członków Grupy Rekonstrukcyjnej 5-tej Kresowej Dywizji Piechoty w barwach 15-go Pułku Ułanów Poznańskich, harcerzy i młodzież.”
Przed zakończeniem mszy świętej został odczytany Apel Poległych przez Andrzeja Stano: –„Stajemy dzisiaj do Apelu Poległych pomordowanych i zaginionych ofiar komunistycznego terroru w latach 1944-1963. Bohaterów walki o wolną Polskę w imię Boga, honoru i Ojczyzny.”
Następnie Tomasz Dąbrowski, reprezentant 90-tej Placówki SWAP, przedstawił krótką historię organizacji. Na zakończenie Wojciech Świć w paru słowach opowiedział o powstaniu i celu działania grupy rekonstrukcyjnej.
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych jest oddaniem hołdu ludziom, którzy są dziś symbolem niezłomności. Ich batalia o demokratyczną Polskę, chociaż wtedy przegrana, nie wylądowała na śmietniku historii. To dzięki nim następne pokolenia miały siłę i determinację, by kontynuować walkę o wolną Ojczyznę.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka