Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 23:33
Reklama KD Market

Która tv dla poloni

Polacy w Stanach Zjednoczonych mają kłopot z doborem polskojęzycznych programów telewizyjnych wynikający z ich... nadmiaru.

O polonijnego widza w USA zabiegają aż trzy telewizje z Polski oferując z satelity 4 różne kanały. Najdłuższy staż ma w Ameryce Telewizja Polonia. Jednak po jej zejściu z platformy satelitarnej Dish Network, która nie chciała przystać aby TV Polonia transmitowała swój sygnał również za pośrednictwem telewizji kablowej, oglądalność TV Polonia spadła. Jej odbiorcy narzekają nagminnie na kłopoty z odbiorem satelitarnym, zaś na kablu dociera ona wprawdzie do niektórych skupisk polonijnych, w tym do Chicago, ale odbiorcy mieszkający poza polonijnymi centrami mogą już tylko liczyć na odbiór satelitarny, którego jakość pozostawia wiele do życzenia.

Kłopotów technicznych nie mają amerykańscy Polacy oglądający telewizję z platformy satelitarnej Dish Network. Oprócz swej zwykłej, amerykańskiej oferty składającej się z ponad stu różnych kanałów, Dish Network oferuje też Polish Premium Pack z itvn, TVN 24 oraz Polsat 2 International. Te trzy kanały zblokowano dla potrzeb komercyjnych w jeden pakiet, ale można je też abonować oddzielnie, w zależności od gustu i tak robi wielu polonijnych telewidzów.

Obecność aż czterech polskich kanałów na telewizyjnym rynku w USA powoduje, że muszą one nie tylko konkurować o polsko-amerykań-skiego widza z telewizję amerykańską, ale także zmagać się między sobą. To współzawodnictwo odpuściła, zapewne z racji stażu, Telewizja Polonia poprzestając niemal wyłącznie na zamieszczaniu swych programów w prasie polonijnej, co zresztą czynią również jej konkurenci z ITVN oraz Polsatu. Jednak drukowany w polonijnych gazetach program telewizyjny jest wątpliwą reklamą, bo zamiast ułatwiać widzowi odnalezienie w spisie ulubionego serialu skutecznie to zadanie utrudnia. W Chicago polskie programy telewizyjne drukuje tygodnik PROGRAM, który nie wiadomo dlaczego kompletnie ignoruje różnicę czasu między Warszawą a Chicago i podaje godziny rozpoczęcia audycji według czasu warszawskiego. Próba posłużenia się programem z PROGRAMU kończy się fiaskiem.

Dużo łatwiejsze życie ma chicagowski prenumerator Nowego Dziennika, nowojorskiej gazety polonijnej, która zamieszcza programy wszystkich polskich stacji telewizyjnych emitowane do Stanów Zjednoczonych według czasu Wschodniego Wybrzeża USA, różniącego się tylko o jedną godzinę od czasu chicagowskiego. Ale i tak jest pewien kłopot z przeliczaniem. Najpewniejszy pod tym wzglę-dem jest "Dziennik Związkowy", który zamieszczając program telewizyjny z Polski podaje go przyzwoicie, według czasu chicagowskiego,ale ogranicza się tylko do programu Telewizji Polonia.

Najbardziej przebojowo swój program w Ameryce promuje itvn, ogłaszając się na dużą skalę w polonijnej prasie i organizując konkursy, w których nagrodę stanowią bilety do Polski. Itvn wydaje się przekonywać, w konteście konkursowej zabawy, że posiadając abonament kanału itvn nie trzeba wyjeżdżać do Polski, ale gdy ktoś koniecznie chce, to bilet do Polski może wygrać w konkursie.

Inną opcję promocyjną na rynku amerykańskim obrał Polsat 2 International, który jako pierwszy i dotychczas jedyny polski kanał satelitarny w USA oferuje regularny magazyn poświęcony Polonii i jej krajowi osiedlenia - Ameryce. Magazyn nosi tytuł "Oblicza Ameryki" i ostatnio obchodzi już jubileusz 50. wydania. Przygotowuje go dwa razy w tygodniu Polish Television Chicago Piotra Latałły. Jest to ciekawy i różnorodny program, ale poślizg między wyprodukowaniem magazynu, a jego wejściem na antenę Polsatu 2 wynosi ponad tydzień, przez co traci on znacznie na aktualności. Opóźnienie wynika z cyklu produkcyjnego przyjętego przez telewizję Polsat i ma być wkrótce wyeliminowane. A co najchętniej ogląda w polskiej telewizji zabiegany, chicagowski Polak?

Brak jakichkolwiek miarodajnych sondaży na ten temat, ale obserwacje poczynione w poczekalni chicagowskiego Konsulatu Generalnego RP, największej tego typu placówki na świecie, przez którą przewijają się codziennie setki interesantów, wskazują, że zamontowany tam telewizor nastawiany jest najczęściej, za obopólną zgodą petentów i urzędników konsulatu, na polski CNN czyli itvn 24.

Wojciech Minicz
Autor jest redaktorem naczelnym polonijnych stronic portalu www.expatpol.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama