Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:22
Reklama KD Market

Znaczenie rehabilitacji w procesie zdrowienia po COVID-19

Rola fizjoterapii w procesie zdrowienia bardzo często jest pomniejszana i niedoceniana. Jednak w ostatnim czasie WHO podkreśla jej wyjątkowe znaczenie w leczeniu osób po przebytej infekcji koronawirusem.  

Minęło kilka miesięcy, odkąd lekarze i naukowcy z całego świata zauważyli rosnącą liczbę pacjentów zgłaszających alarmujące oznaki pogorszenia stanu zdrowia, utrzymujące się nawet kilka tygodni po przebytej infekcji koronawirusem.

Lekarze wciąż zbierają dane dotyczące długoterminowych  skutków choroby, ale z dotychczasowych obserwacji możemy już mówić o utrzymujących się powikłaniach po infekcji COVID-19, takich jak:

Problemy z drogami oddechowymi – zaburzenia oddychania, duszność i obniżona tolerancja wysiłku dowodzą, że koronawirus atakuje głównie układ oddechowy. Pacjenci skarżą się również na problemy z oddychaniem podczas normalnych, codziennych czynności.

Nawracające uczucie zmęczeniazaburzenia rytmu serca, trudności w podejmowaniu aktywności fizycznej, często wiążące się z objawami zaburzeń równowagi i koordynacji ruchowej. Pacjenci skarżą się na bóle mięśni i stawów, a także bóle głowy.

Pacjenci hospitalizowani zgłaszają problemy z poruszaniem się, wyczerpaniem, trudnościami w wykonywaniu nawet drobnych prac domowych.

Każdy z nas może odczuwać powikłania

Niepokojące objawy zanotowano zarówno u osób z bardzo ciężkim przebiegiem choroby, wymagającym hospitalizacji, jak i u tych z łagodnymi objawami, nie wymagającymi pobytu w szpitalu i wspomagania aparaturą. Co zaskakujące, wśród osób, które odnotowują dolegliwości, wiek nie odgrywa znaczącej roli. W tej grupie są zarówno osoby starsze, w średnim wieku, jak i młode, które często miały niewielkie objawy lub nie miały ich wcale.

Ponieważ problem z powikłaniami dotyka pacjentów na całym świecie, Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla rolę fizjoterapii jako ważnej części leczenia po zakażeniu koronawirusem, odgrywającej istotną rolę w przyspieszaniu procesu zdrowienia i pomaganiu w przezwyciężaniu skutków choroby.

Fizjoterapia po COVID-19

Fizjoterapia po infekcji koronawirusem powinna składać się z trzech etapów: w trakcie hospitalizacji, po hospitalizacji w domu, a następnie rehabilitacja w profesjonalnej placówce. 

Pacjenci powinni rozpocząć terapię już w czasie pobytu w szpitalu, kiedy tylko pozwala im na to stan zdrowia. Wykonuje się wtedy podstawowe ćwiczenia oddechowe i wzmacniające, które należy kontynuować po powrocie do domu. Terapia domowa ma na celu usprawnienie pacjentów, aby nie mieli problemu z wykonywaniem podstawowych czynności. Program rehabilitacji w klinice musi być indywidualnie dopasowany do potrzeb i możliwości każdego pacjenta w oparciu o objawy i sygnalizowane przez niego problemy. Ma on na celu usprawnienie układu oddechowego, wzmocnienie osłabionych mięśni, przezwyciężenie problemów z równowagą, uśmierzenie bólu różnych części ciała lub bólu pochodzącego z ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

W przypadku tych pacjentów, którzy zgłaszają problemy po infekcji ale nie byli hospitalizowani, program leczenia powinien składać się z tych samych elementów, tylko wykonywanych w domu a następnie w klinice fizjoterapeutycznej. 

Leczenie powikłań w P D Rehab

Rozpoczęcie terapii w klinice poprzedzone jest szczegółowym wywiadem, mającym na celu ustalenie, z jakimi skutkami choroby boryka się pacjent i przygotowanie planu leczenia, dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb. Celem rehabilitantów jest zapewnienie pacjentom jak najlepszych możliwości powrotu do zdrowia, w jak najkrótszym czasie.

W P D Rehab stosowane są różne techniki terapeutyczne i ćwiczenia, aby poradzić sobie ze wszystkimi problemami i przywrócić normalne funkcjonowanie organizmu. 

Najważniejszym elementem programu jest wysoko specjalistyczna terapia manualna, zwana Counterstrain. Tylko trzy kliniki na terenie metropolii chicagowskiej zatrudniają terapeutów, którzy przeszli szkolenie w zakresie leczenia tą rewolucyjną metodą. Jest ona niezwykle skuteczna w przypadku schorzeń nie tylko z układem mięśniowo-szkieletowym ale również w przypadku problemów z organami wewnętrznymi i układem nerwowym. Jej wysoka skuteczność została również potwierdzona w leczeniu pacjentów z powikłaniami po koronawirusie. Pomaga przywrócić funkcje układu oddechowego, krążenia, przewodu pokarmowego czy obwodowego układu nerwowego, a tym samym zmniejsza ból i inne objawy.

Bardzo ważne są ćwiczenia terapeutyczne – przede wszystkim ćwiczenia oddechowe i wzmacniające, mające na celu poprawę wytrzymałości i regenerację organizmu. Wykwalifikowani terapeuci kliniki pomogą nie tylko zwalczyć osłabienie układu oddechowego, ale także problemy z koordynacją i równowagą.

W zmniejszeniu objawów i usprawnieniu pacjenta stosowane są również najróżniejsze zabiegi fizykoterapeutyczne: laseroterapia, stymulacja elektryczna, ultradźwięki lub kinesio taping. 

Nie zwlekaj z terapią

Dla niektórych z nas powrót do formy po zakażeniu koronawirusem nie jest łatwy. Trwa czasami tygodniami i wywołuje niepokój, czy kiedykolwiek poczujemy się lepiej. Ale tak jak w przypadku samej infekcji, czas w rehabilitacji odgrywa bardzo ważną rolę. W przypadku COVID niezwykle ważne jest terminowe uzyskanie pomocy lekarza, przyjęcie do szpitala gdy objawy wskazują na taką konieczność, ale równie ważne jest podjęcie fizjoterapii tak szybko, jak tylko się da. Nie ma czasu na zastanawianie się, czy warto, czy jest to konieczne, gdyż nie bez powodu WHO zaleca jak najszybsze jej rozpoczęcie. Nie czekajmy więc, bo powrót do zdrowia bez wsparcia ze strony profesjonalnych fizjoterapeutów może okazać się bardzo długi. 

Tekst: Małgorzata Sawicka

Zdjęcie: P D Rehab

Już od 2004 roku specjalistyczna klinika rehabilitacji i masażu P D Rehab pomaga pacjentom z Chicago i okolic. Specjalizuje się ona w pozaszpitalnej rehabilitacji ortopedycznej i jest jedną z zaledwie trzech placówek w rejonie Chicago, w której stosuje się rewolucyjną metodę Counterstrain. Dzięki tej wyjątkowej technice bardzo często jest ostatnią deską ratunku w najbardziej skomplikowanych przypadkach, pomagającą uniknąć operacji i leczenia farmakologicznego. Leczone dolegliwości:– schorzenia pleców i szyi– chroniczny ból i zapalenie stawów– bóle głowy, twarzy i schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego– kontuzje sportowe– problemy ortopedyczne i wady postawy– choroba Parkinsona, problemy z równowagą i błędnikiem– rehabilitacja okołooperacyjna– urazy w wyniku wypadku w pracy lub samochodowego

920 E. Northwest HighwayMount Prospect, IL 60056Tel.: (847) 459-4779E-mail: [email protected]www.zdrowechicago.com


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama