Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 20:08
Reklama KD Market

Rozstrzygnięcie konkursu „Moje najciekawsze spotkanie z Polską online”

Rozstrzygnięcie konkursu „Moje najciekawsze spotkanie z Polską online”

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ogłosiło konkurs w ramach akcji „Poland at Your Home”, której celem było wspieranie domowej aktywności edukacyjnej online i zachęcanie młodzieży polonijnej i osób polskiego pochodzenia do organizowania w jej ramach spotkań z Polską i polską kulturą na odległość. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni przedstawiciele najmłodszej Polonii – dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 roku życia.

Konkurs w formie online wymuszony był potrzebą chwili wynikłą z pandemii koronawirusa i ograniczeń z nim związanych. Pierwszy etap konkursu odbył się w placówkach dyplomatyczno-konsularnych. Prace konkursowe należało przesyłać do konsulatów w terminie do 30 czerwca 2020 roku. Najlepsze prace w każdej z trzech kategorii tematycznych i dwóch grup wiekowych wzięły udział w II etapie konkursu, który polegał na wyłonieniu laureatów przez komisję konkursową złożoną z ekspertów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Do ostatniego etapu zostały zakwalifikowane przez placówki dyplomatyczno-konsularne 172 prace z 32 krajów. Komisja zdecydowała o przyznaniu 18 nagród oraz 6 wyróżnień w dwóch grupach wiekowych oraz trzech kategoriach tematycznych: Edukacja, Kultura i Historia. 

W czwartek 21 stycznia miało miejsce wręczenie nagród osobom wyróżnionym w konkursie z chicagowskiego okręgu konsularnego. Uroczystość odbyła się w konsulacie RP w Chicago. Przybyłą młodzież i ich opiekunów przywitał wicekonsul Piotr Semeniuk: – Witam na uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień w ogólnoświatowym konkursie MSZ dla dzieci i młodzieży polonijnej. Z uwagi na pandemię COVID-19 i ograniczenia w liczbie osób, które możemy gościć w konsulacie, uroczystość została podzielona na grupy, stąd nasze spotkanie ma charakter kameralny.

W części pierwszej nagrodzono upominkami książkowymi uczestników konkursu z chicagowskiego okręgu konsularnego: Nikol Krol, Natalię Mianowany, Mateusza Mianowany i Sebastiana Skoczenia. Nagrody wręczyła konsul Małgorzata Bąk-Guzik. Następnie uhonorowano laureatów światowego konkursu pochodzących z Wietrznego Miasta i okolic, podlegających pod zasięg działalności konsulatu w Chicago.

W najmłodszej grupie wiekowej 7-13 lat, w kategorii „Kultura”, sukces odniósł dwunastoletni Nicholas Pietranik, wyprzedzając rówieśników z Anglii, Białorusi, Australii, czy egzotycznego dla nas Kirgistanu. Jego praca filmowa pt. Cyprian Kamil Norwid –„ Moja piosenka” wprawiła w zachwyt nie tylko jurorów, ale także przybyłych do konsulatu gości. Nikolas w chwili radości ze zwycięstwa podzielił się wrażeniami. – Recytowałem wiersz Norwida. „Tęskno mi, Panie”. Zainspirował mnie ten wiersz stęsknionego za ojczyzną Norwida, tak jak ja tęsknię za Polską. Bardzo chciałem ją odwiedzić w tym roku, co niestety się nie udało.

W tej samej grupie wiekowej wyróżniona została Maya Nowicki za pracę „Legenda o Warsie i Sawie”. – Mam 10 Lat. Od dawna startuje w konkursach. Podczas pandemii, kiedy nie chodziłam do szkoły konkurs dał mi sporo przyjemności i rozrywki.

W przedziale od 14-18 lat, w którym brała udział młodzież z dwunastu krajów, spory sukces odniosła Olivia Osika, zajmując trzecie miejsce za pracę „Polska w moim sercu”. Młoda chicagowianka, jako laureatka w starszej grupie wiekowej, została zaproszona do udziału w dwutygodniowej kolonii w Polsce w ramach programu „Polska jest w Tobie”.

Kameralny charakter spotkania pozwolił na prywatne rozmowy i podzielenie się troskami życia codziennego z konsulami. Rodzice dzieci mogli także z pierwszej ręki zasięgnąć informacji paszportowych i liczyć na pomoc placówki w załatwianiu skomplikowanych procedur prawnych.

Podsumowując czwartkowe spotkanie, konsul Małgorzata Bąk-Guzik powiedziała. – Duże podziękowania należy skierować do uczestników i ich rodziców, a także dla pedagogów, którzy pracują w szkołach polonijnych, ponieważ przez szkoły polonijne udało nam się konkurs promować.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama