Wydział dochodzeń kryminalnych federalnego urzędu skarbowego (IRS-CI) ostrzega podatników w Illinois przed nową falą oszustw związanych z drugą transzą wypłat środków stymulacyjnych.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy IRS-CI zanotował różne rodzaje oszustw związanych z płatnościami pomocowymi (Economic Impact Payment, EIP). Celem oszustw jest zarówno kradzież pieniędzy, jak i danych osobowych podatników. Przestępcy wykorzystują drugą rundę płatności pomocowych, ale i zbliżający się termin składania rozliczeń podatkowych, aby okraść podatników z ich ciężko zarobionych pieniędzy.
„Przestępcy będą szukać wszelkich okazji, by przywłaszczyć sobie to, co im się nie należy” – mówi agent specjalny Tamera Cantu, pełnomocnik specjalny IRS ds. karnych z biura terenowego w Chicago. „Pieniądze pomocowe mają na celu wsparcie tych, którzy walczą o przetrwanie w wyniku spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią. Należy więc zachować ostrożność wobec wszelkich telefonów, wiadomości e-mail, wiadomości tekstowych, w których zawarta jest prośba o dane osobowe oraz oferta, która wygląda zbyt dobrze, by mogła być prawdziwa” – mówił Cantu.
Oszustwa przybierają różne formy: często są to wiadomości tekstowe proszące o ujawnienie danych dotyczących konta bankowego, na które miałaby wpłynąć wpłata 1200 dolarów z kolejnej rundy pomocowej. Czasem są to wiadomości phishingowe wykorzystujące formę e-maili, listów i wiadomości przesyłanych za pomocą platform społecznościowych ze słowami kluczowymi, takimi jak „koronawirus”, „COVID-19” oraz „stimulus”. Wiadomości te wysyłane są do licznej grupy ludzi, a ich celem jest uzyskanie dostępu do informacji osobistych i dotyczących kont użytkowników, włączając w to numery kont i hasła. Agenci odnotowali również takie formy oszustw jak zorganizowana, nieoficjalna sprzedaż fałszywych zestawów testowych na COVID-19. Oszuści proponują także sprzedaż fałszywych lekarstw, szczepionek, pigułek i profesjonalnych porad dotyczących niezatwierdzonych kuracji na COVID-19. Na nasze skrzynki mailowe trafiają także nieprawdziwe prośby o darowizny osób prywatnych, grup i obszarów mocno doświadczonych przez COVID-19 oraz oszukańcze okazje inwestycji w firmy rozwijające szczepionki na COVID-19 z obietnicą, że firma – w związku z inwestycją – zdecydowanie pomnoży swoją wartość.
Chociaż przestępcy stale zmieniają swoją taktykę, podatnicy mogą uchronić się przed oszustwami. Najlepszym sposobem na uniknięcie oszustwa jest podstawowa wiedza o tym, jak IRS komunikuje się z podatnikami. Mianowicie, IRS kontaktuje się za pośrednictwem tradycyjnej poczty U.S. Mail i nie wysyła niechcianych wiadomości tekstowych ani e-maili, nie dzwoni do podatników, grożąc więzieniem lub pozwem, ani też nie żąda płatności podatkowych na kartach podarunkowych.
IRS-CI we współpracy z organami ścigania w kraju i za granicą prowadzi dochodzenie w sprawie setek spraw związanych z COVID-19 oraz edukuje podatników.
IRS-CI przypomina, że oszustwa związane z COVID-19 powinny być zgłaszane do National Center for Disaster Fraud (NCDF) pod numerem telefonu 1-866-720-5721 lub za pośrednictwem internetowego formularza reklamacyjnego NCDF na stronie: www.justice.gov/disaster-fraud/ncdf-disaster-complaint-form
NCDF jest krajową agencją koordynującą w ramach Departamentu Sprawiedliwości, zajmującą się usprawnianiem wykrywania, zapobiegania, prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw związanych z klęskami żywiołowymi i katastrofami spowodowanymi przez człowieka oraz sytuacjami kryzysowymi.
Podatnicy mogą również zgłaszać oszustwa lub kradzieże swoich środków pomocowych do Generalnego Inspektora Skarbu Państwa ds. Administracji Podatkowej (Treasury Inspector General for Tax Administration,TIGTA). Doniesienie można złożyć online na: tips.tigta.gov
Podatnicy – którzy otrzymują niechciane e-maile bądź media społecznościowe próbują zebrać informacje, podszywając się pod IRS albo organizację ściśle związaną z IRS – powinni przekazać tę wiadomość na adres [email protected]. IRS prosi podatników o nieangażowanie się w rozmowy telefoniczne i online z oszustami.
Więcej informacji na temat oszustw związanych z COVID-19 i oszustw finansowych można znaleźć na stronie: irs.gov. Oficjalne informacje IRS na temat COVID-19 i płatności EIP można znaleźć na stronie: www.irs.gov/coronavirus-tax-relief-and-economic-impact-payments.
Katarzyna Korza[email protected]