Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 03:37
Reklama KD Market

Nowa administracja a branża transportowa

Nowa administracja a branża transportowa

Wraz z nowym rokiem oraz zmianą administracji rządzącej szykują się również poważne przekształcenia w przemyśle transportowym. Dwa najpoważniejsze stanowiska czekają na obsadzenie.

Od momentu, kiedy Raymond Martinez zrezygnował z prowadzenia FMCSA (październik 2019 roku), nie znaleziono odpowiedniej kandydatury do kierowania tą administracją, a tuż po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich również szefowa Departamentu Transportu (DOT), sekretarz Elaine Chao, zrezygnowała ze swojego stanowiska.

W zeszłym miesiącu Kongres powinien przegłosować ustawę przekazującą pieniądze na infrastrukturę drogową, tzw. Highway Bill, wraz z FAST Act’s, ale doszło do opóźnień i ta odpowiedzialność spadnie na nową administrację.

Należy pamiętać, że w 2017 roku prezydent Trump zahamował wprowadzanie wszelkich nowych federalnych regulacji. To z kolei doprowadziło do zaniechania prac na wieloma projektami, w tym nad wprowadzeniem ograniczników prędkości dla ciężarówek, badań nad bezdechem sennym (sleep apnea) oraz podwyższeniem minimalnej stawki ubezpieczeniowej dla firm transportowych, w tym jednoosobowych.

Wraz prezydentem elektem Bidenem nominującym szefów DOT i FMCSA możemy spodziewać się, że nowe przepisy w krótkim czasie ujrzą światło dzienne. „Nie będzie niespodzianką, jeśli FMCSA powyciąga wszystkie zapomniane propozycje i ponownie je rozpatrzy” – twierdzi Lane Kidd, dyrektor The Trucking Alliance, związku reprezentującego największych krajowych przewoźników i popierającego wprowadzanie nowych przepisów zwiększających bezpieczeństwo na drogach.

Cofnijmy się o cztery lata, do roku 2017 i przypomnijmy sobie, jakie propozycje dotyczące transportu krążyły po Senacie.

Ograniczniki prędkości. Nie ustalono konkretów, stanęło na trzech sugestiach. Ciężarówki o masie ogólnej powyżej 26 001 funtów mogłyby rozpędzać się maksymalnie do 60, 65 lub 68 mph. Główną kartą przetargową były statystyki z Kanady, gdzie w 2009 roku wprowadzono ograniczniki prędkości. Liczba wypadków z winy kierowców ciężarówek spadła o 73 proc., w tym ze skutkiem śmiertelnym o 24 proc.

Ubezpieczenia. Obecnie obowiązujące minimalne ubezpieczenie (ustalone przez FMCSA) dla pojazdów komercyjnych o ogólnej wadze GVWR powyżej 10 tys. funtów wynosi 750 tys. dol. FMCSA ma w zanadrzu propozycję podniesienia minimalnej stawki, jednakże do dziś nie zaproponowano żadnych konkretnych liczb.

Bezdech senny. W przepisach FMCSA nie ma obowiązkowych badań na bezdech senny dla kierowców zawodowych CDL podczas okresowego egzaminu lekarskiego. W propozycjach z 2017 roku była wzmianka o bardziej rygorystycznych kryteriach podczas badań oraz o odpowiedniej terapii dotyczącej tej choroby.

Zmiany, o których piszemy w artykule to prawdopodobnie wierzchołek góry lodowej. Biurokracja nie jest przyjacielem biznesu, a patrząc na poprzednie okresy, w których dominował demokratycznie kontrolowany Kongres i Biały Dom, zanosi się na jej niechybny powrót.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama