Sędzia Diann K. Marsalek, nadzorująca Sąd ds. Ruchu Drogowego w chicagowskim Daley Center, objęła stanowisko przewodniczącej Wydziału ds. Wykroczeń Drogowych w całym powiecie Cook. Jest pierwszą kobietą polskiego pochodzenia, która objęła tak wysokie stanowisko w sądownictwie powiatu Cook. Sędzia Marsalek była marszałkiem Parady 3 Maja w 2017 r.
Nominację sędzi Marsalek na nowo utworzone stanowisko – przewodniczącej Wydziału ds. Wykroczeń Drogowych w powiecie Cook – ogłosił w poniedziałek 4 stycznia prezes sądu okręgowego Timothy C. Evans. W trybie natychmiastowym została ona szefową wszystkich sędziów w tym wydziale.
Jak powiedziała nam sędzia Marsalek, nowo powstały Wydział ds. Wykroczeń Drogowych, któremu będzie przewodniczyć, obejmie oprócz Sądu ds. Ruchu Drogowego w chicagowskim Daley Center pozostałe sądy w powiecie Cook: w Skokie, Rolling Meadows, Bridgeview, Maywood i Markham.
– Chodzi o ujednolicenie procedur w Chicago i na przedmieściach i uczynienie ich bardziej przyjaznymi dla obywateli. Pozwani, którzy stawią się do sądu na przedmieściach, będą mogli spodziewać się podobnego procesu, z jakim mieliby do czynienia w sądzie w centrum Chicago – wyjaśnia Marsalek w rozmowie z naszą gazetą.
Przewodnictwo nowemu wydziałowi wiąże się również z większą odpowiedzialnością. Do tej pory Marsalek na co dzień nadzorowała pracę około 15 sędziów. Jak nam powiedziała, ta liczba teraz prawdopodobnie się podwoi. Sędzia nadal będzie zaangażowana w szkolenie nowych sędziów – zarówno grupowe, jak i indywidualne.
Sąd okręgowy powiatu Cook jest jednym z największych jednolitych systemów sądowych nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Obsługuje ponad 5 mln osób rocznie. Co roku zakładanych jest tu 1,2 mln spraw, które obsługuje około czterystu sędziów. Wszystkie sądy procesowe skonsolidowane są pod przewodnictwem sędziego Timothy C. Evansa. Nadzoruje on również i koordynuje administracyjną pracę sądów oraz mianuje sędziów przewodniczących wszystkich wydziałów. Dla celów administracyjnych sąd okręgowy podzielony jest na dziesięć wydziałów i sześć regionów geograficznych.
Sędzia Marsalek urodziła się i wychowała w Chicago. Jej dziadkowie ze strony ojca wyemigrowali do Stanów z Żywiecczyzny. Ukończyła studia w dziedzinie nauk humanistycznych na Uniwersytecie DePaul, doktorat z prawa (Juris Doctorate) uzyskała w Northern Illinois University College of Law.
W 2011 r. została mianowana przez Sąd Najwyższy Illinois na urząd sędzi. Rok później w drodze wyborów została wyłoniona na sędzię sądu okręgowego powiatu Cook. Pracowała na różnych salach sądowych. Przez ponad 7 ostatnich lat zasiadała jako sędzia nadzorujący w sądzie wykroczeń drogowych w Daley Center. Sędzia Marsalek wyszkoliła około 150 nowych sędziów, którzy zazwyczaj zaczynają pracę w sądownictwie w wydziale wykroczeń drogowych. Jednocześnie działa w komitecie na rzecz lepszego szkolenia nowych sędziów.
Sędzia Marsalek od lat udziela się w wielu lokalnych organizacjach, również polonijnych. Jest członkiem Muzeum Polskiego w Ameryce, zrzeszonym członkiem Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Policjantów (Polish American Police Association, PAPA), Chicago Society – jednej z najstarszych grup Związku Narodowego Polskiego (PNA), a także członkiem wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz Advocates Society – zrzeszenia adwokatów i sędziów polsko-amerykańskich.
Zapytana, jak czuje się jako osoba polskiego pochodzenia zajmująca tak wysoką pozycję w sądownictwie powiatu Cook, Marsalek odpowiedziała:
– To wspaniałe, że dwóch z 17 sędziów przewodniczących w sądzie okręgowym powiatu Cook to osoby polskiego pochodzenia (sędzia Raymond Jagielski jest szefem 5. Dystryktu Sądu Okręgowego w Bridgeview – red.). Do sądu w dalszym ciągu przychodzi duża liczba Polaków. Ich pierwszy i często jedyny kontakt z sędzią jest właśnie w sądzie ds. wykroczeń drogowych. Dla wielu ludzi sąd ds. ruchu drogowego jest twarzą sądownictwa.
Mianowanie Marsalek jest jedną z trzech ważnych nominacji ogłoszonych przez sędziego Evansa wraz z początkiem roku. Sędzia Erica L. Reddick została pierwszą kobietą, która przewodniczyć będzie Wydziałowi ds. Kryminalnych, a sędzia Sanjay T. Tailor będzie pierwszym sędzią pochodzenia azjatyckiego, który został szefem Wydziału ds. Powiatu.
Marsalek podziękowała prezesowi sądu Timothy’emu Evansowi za mądrość, wiedzę, innowacyjność i promowanie mniejszości etnicznych oraz kobiet. Jej zdaniem jest on wyjątkowo przyjazny wobec społeczności polsko-amerykańskiej.
Zapytana o radę dla zdenerwowanego polskiego imigranta, który ma stawić się przed sądem, sędzia podkreśla, aby przede wszystkim nigdy nie lekceważyć wezwań do sądu.
– Warto pamiętać, że niestawienie się na wezwanie sądowe grozi poważnymi konsekwencjami, nawet aresztowaniem. Nigdy nie powinniśmy ignorować wezwań. Jeżeli nie wiesz, o co chodzi, przyjdź, a dowiesz się na miejscu i będziesz miał czas na przemyślenie dalszych działań. Sąd powiatu Cook oferuje pomoc osobom w trudnej sytuacji lub z ograniczoną znajomością języka angielskiego. Mamy dostępnych tłumaczy. Na stronie internetowej wiele formularzy dostępnych jest w różnych językach. Pomagamy w załatwieniu obrońcy publicznego, dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej oferujemy odroczenie kar, pracę społeczną w zamian i wiele innych programów.
Sędzia Marsalek zauważa, że choć pandemia zmieniła również pracę sądu, wiele osób w ostateczności przekonało się do przesłuchań internetowych lub telefonicznych.
– Z pomocą telefonu lub komputera nasza sprawa może być załatwiona w ciągu 10-15 minut. Nie trzeba brać wolnego z pracy, tracić czasu na dojazd do centrum, wydawać pieniędzy na parking, benzynę, opiekę nad dziećmi. Największym błędem jest nie odpowiedzieć na wezwanie do sądu.