Dzień Polonii i Polaków za Granicą świętujemy po raz dwunasty; został ustanowiony w 2002 roku z inicjatywy Senatu.
Dzień Flagi RP, święto ustanowione nowelą ustawy z 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP, jest obchodzony między świętami: 1 maja - Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, m.in. w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie i na Ukrainie.
W czwartek ruszyła akcja "Orzeł może", której celem jest zachęcenie Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych. Kampania zakończy się 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 r. - toastem za wolność. Przez cały ten okres organizatorzy chcą rozprawiać się ze "stereotypem Polaka-ponuraka". Na potrzeby kampanii stworzono specjalne logo - na czerwonym tle biały orzeł, który jedno skrzydło składa w charakterystyczny znak OK oraz hasło - "Polaku nie bądź ponury. Rozwiń skrzydła! Dziób do góry!".
Chicagowska Polonia doroczną paradą zaakcentuje zarówno rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak o swoje święto. O wielobarwności i specyfice Polaków mieszkających w Wietrznym Mieście napiszemy w weekendowym wydaniu Dziennika Związkowego.
(PAP, inf.wł.)