Adam Bielecki – ceniony polski taternik, alpinista i himalaista, zdobywca ośmiotysięczników, znany przede wszystkim z wybitnych osiągnięć w himalaizmie zimowym – był gościem spotkania w Dwell Studio. Alpinista zasłynął z akcji ratunkowej Elisabeth Revol na Nanga Parbat w styczniu 2018 roku, która była niezwykle wyjątkowa i heroiczna. Spotkanie zostało zorganizowane przez Chicago Mountaineering Club (CMC) – lokalny klub wspinających się w skale i lodzie.
Była to wyjątkowa okazja do osobistej rozmowy z Adamem Bieleckim, a także możliwością wysłuchania fascynujących opowieści o kulisach wypraw i wymiany doświadczeń. Podczas spotkania został wyświetlony film dokumentalny „Ostatnia góra” z 2019 roku w reżyserii Dariusza Załuskiego opowiadający o zimowej wyprawie na K2 w 2018 roku, której celem było pierwsze w historii zdobycie tego szczytu o tej porze roku.
Ekspedycją kierował Krzysztof Wielicki, a wśród uczestników znaleźli się m.in. Adam Bielecki, Denis Urubko i Jarosław Botor. Film skupił się nie tylko na samej wspinaczce, ale także na dramatycznej akcji ratunkowej na Nanga Parbat zorganizowanej na pomoc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi.
Spektakularna akcja ratunkowa pokazała Adama Bieleckiego i Denisa Urubko, którzy w rekordowym tempie wspięli się z wysokości ok. 4900 m na 6000 m w zaledwie 8 godzin w nocy, przy ekstremalnym mrozie (ok. -40°C) i silnym wietrze (do 80 km/h). Wspinaczka odbywała się w ciemności, w skrajnie trudnym terenie, przy fatalnej pogodzie i temperaturach zagrażających życiu. Himalaistów przetransportowano śmigłowcem na Nanga Parbat prosto z bazy pod K2. Elisabeth Revol, bliską śmierci uratowano w ostatniej chwili. Niestety nie udało się uratować Tomasza Mackiewicza, który znajdował się wyżej, na ponad 7200 m, i był w stanie krytycznym, doznając ślepoty śnieżnej, ciężkich odmrożeń i obrzęku mózgu. Ze względu na pogodę i brak możliwości dotarcia wyżej, podjęto dramatyczną decyzję o ewakuacji tylko Revol.
„Ostatnia góra” ukazała trudne warunki, ekstremalne wyzwania i napięcia w zespole, dając widzom unikalny wgląd w świat himalaizmu zimowego. Film był nagrywany na wysokościach powyżej 5000–7000 m, gdzie temperatura spadała poniżej -30°C, a wiatr osiągał ogromne prędkości. Wspinaczom nie towarzyszyła profesjonalna ekipa filmowa, a Dariusz Załuski brał aktywny udział w ekspedycji, co pozwoliło uchwycić autentyczne emocje i atmosferę panującą w zespole.
Materiał został uzupełniony o nagrania uczestników wyprawy. W filmie wykorzystano wywiady i relacje uczestników po zakończeniu wyprawy, co pozwoliło na głębsze zrozumienie wydarzeń i emocji towarzyszących himalaistom. To unikalne podejście do relacji dały widzom wyjątkowy wgląd w kulisy wyprawy na K2 oraz pokazały prawdziwe oblicze himalaizmu – pełne ryzyka, konfliktów, ale też niesamowitego poświęcenia, gdzie liczy się nie tylko zdobywanie szczytów, ale przede wszystkim ludzkie życie.
Po filmie Adam Bielecki odpowiadał na pytania. Zenon Kołacz opowiedział o działalności Chicago Mountaineering Club (CMC). Podczas spotkania można było zakupić książkę Adama Bieleckiego „Spod zamarzniętych powiek” z autografem autora.
Wieczór był świetną okazją do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i miłego spędzenia czasu.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
j.plesiewicz@zwiazkowy.com