Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 08:10
Reklama KD Market

Koronakryzys – kobiety i rodzinne finanse

Skutki pandemii odbijają się dotkliwiej na kobietach niż mężczyznach. Sondaż firmy The Ascent wykazał, że w lipcu 2020 roku 28 proc. kobiet straciło cały swój przychód, podczas gdy tylko 20 proc. mężczyzn. Niektórzy mężczyźni wrócili do pracy, ale kobiety zmuszone bywają pozostać w domu, by opiekować się dziećmi, które przeważnie uczą się zdalnie. Jest to bardzo trudne dla rodzin niewiele zarabiających, a szczególnie dla samotnych matek. Gdy przetacza się nad nami pandemiczna burza, wiele kobiet ciągle ma dysfunkcyjną relację z pieniędzmi. Uważają, że finanse są trudne i podołać im może tylko mężczyzna. Gdy mężczyzny zabraknie, pozostają bezradne, zagubione.

Przykład z życia

Państwo Kowalscy wylosowali zieloną kartę i przyjechali do USA 14 lat temu. Mąż pracował w firmie budowlanej. Zarabiał dobrze i zajmował się sprawami rodziny, odciążając żonę, która opiekowała się domem, synkiem i pracowała tylko na pół etatu w pobliskim sklepie. Pewnego dnia, gdy żona poszła zawołać męża na obiad, zastała go przed telewizorem martwego. Czterdziestodwuletni, krzepki mężczyzna zmarł nagle na atak serca siedząc w fotelu. Do szoku i rozpaczy kobiety wkrótce doszły kłopoty dnia codziennego. Biurko męża było zasłane grubą warstwą różnych papierów; stare rachunki, wyciągi bankowe i przeróżne papiery piętrzyły się na półkach. Tylko mąż orientował się w tym rozgardiaszu. Jak się dowiedzieć, gdzie są pieniądze rodziny, gdzie leżą ważne dokumenty, jak płacić rachunki i jakie? Kto rozliczał podatki rodziny, jaki makler prowadził inwestycje? Jak żona utrzyma siebie i dziecko? Do kogo się teraz zwrócić po pomoc i jaką? Mówiąca nie najlepszym językiem angielskim kobieta była w rozpaczy. Uważaj, żebyś i ty nie była bezradna w podobny sposób. Śmiertelność na COVID-19 jest dla mężczyzn 2,4 razy wyższa niż kobiet, co znaczy, że to one pozostaną zdane same na siebie.

Podział obowiązków w imigranckiej rodzinie

W tradycyjnej rodzinie role podzielone są według płci. Mężczyzna zajmuje się pracą poza domem, co daje środki do utrzymania rodziny, lecz także nadaje sens jego istnieniu i definiuje jego miejsce w społeczeństwie. Zadanie kobiety natomiast polega na stworzeniu domowego gniazda dla męża i dzieci oraz jego utrzymywanie. Dominująca rola męża, wywodząca się z dawnej roli wojownika i myśliwego, uległa już dawno modyfikacji we współczesnym amerykańskim społeczeństwie. Amerykańscy mężowie dawno przejęli znaczną część domowych obowiązków. Niestety, kobieta-imigrantka nadal często usługuje dzieciom i mężowi, mimo że świat dookoła się zmienił. Jej podrzędna i służebna rola utrzymuje się nawet wtedy, gdy sytuacja materialna zmusza ją do pracy zarobkowej, co nakłada na jej barki podwójne brzemię: pracę w domu i poza domem. W tradycyjnej rodzinie mężczyzna – pan domu – dzierży również ster domowych finansów. Przed wiekami władał mieczem i włócznią myśliwską, teraz długopisem podpisując czeki i klikając na komputerze. Nawet jeżeli kobieta kupuje żywność czy odzież dla rodziny, mąż zawiaduje pieniędzmi. Z jednej strony jest to wyręka, z drugiej – nieświadomość czyni kobietę jeszcze bardziej zależną. Jeżeli taka sytuacja panuje w twojej rodzinie, to powinnaś ją zmienić i stać się bardziej niezależna.

Dlaczego trzeba liczyć na siebie

Oto dlaczego każda kobieta powinna być w stanie liczyć na samą siebie: By uniknąć biedy. Aż 75% osób żyjących poniżej poziomu ubóstwa w USA to kobiety. Dzieje się tak przeważnie dlatego, że kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, a żyją od nich dłużej i przez to częściej wyczerpują swoje finansowe zasoby. Procent ubogich kobiet-imigrantek jest jeszcze wyższy. Na wypadek rozwodu. Według Census Bureau, połowa kobiet, które zawarły związek małżeński w ostatnich 20 latach, rozwiedzie się. W niektórych kulturach rozwód jest nie do pomyślenia, więc imigrantki nie biorą go pod uwagę. W USA rozpada się połowa małżeństw. Na wypadek śmierci męża. Aż 90% kobiet kiedyś owdowieje i w rezultacie staje się odpowiedzialnymi za własne finanse. Statystyka mówi, że przeżyjesz męża, chyba że jest on dużo młodszy od ciebie i jest w lepszym zdrowiu. Nie mając oparcia w rodzinie, zostaniesz sama. Z powodu niezaradności męża albo jego niefrasobliwości. Nie każdy mężczyzna zajmuje się finansowymi sprawami rodziny skutecznie, choć może tego nie przyzna.

Gdzie zacząć

Wyobraź sobie sytuację pani Kowalskiej z autentycznego przykładu powyżej. Jeżeli z jakiegoś względu zostaniesz nagle sama, czy dasz sobie radę? Jeżeli papierkowe i finansowe sprawy twojej rodziny są dla ciebie czarną magią, to zacznij się z nimi zapoznawać.
  •       Wiedz, gdzie trzymane są ważne rodzinne dokumenty: metryki urodzenia, akt ślubu, akty własności, dyplomy itp., a także papiery dotyczące szkoły dzieci, domu itp.
  •       Dowiedz się, jakie rachunki opłaca twój mąż i w jaki sposób. Jeżeli papierów dotyczących telefonu, elektryczności, czynszu, spłat pożyczek, samochodu itp. nie ma ułożonych chronologicznie w oddzielnych skoroszytach, to pomóż mu je posegregować.
  •       Zaangażuj męża do pomocy w domu. Gotowanie, pranie, sprzątanie, zakupy i opieka nad dziećmi to ciężka praca, w której współczesny mężczyzna powinien uczestniczyć.
  •       Poznaj, gdzie trzymane są wszystkie pieniądze rodziny i jaki jest do nich dostęp. Jeżeli jeszcze nie umiesz, to naucz się korzystać z internetowej bankowości, z bankomatu, karty debetowej. Wiedz, jak działa konto emerytalne IRS czy 401(k).

Pracuj nad sobą

Jeżeli jeszcze nie korzystasz z Internetu, to wstyd. Naucz koniecznie, bo to okno na świat. Posługiwanie się emailem, przeglądanie stron internetowych, czytanie wiadomości czy szukanie informacji nie jest skomplikowane. Wystarczy zwykły laptop, tablet albo smartfon. Zainstaluj sobie użyteczne aplikacje. Ucz się od swoich dzieci, ale nie polegaj na ich ciągłej pomocy. Stań się niezależna. Sięgnij po książki, poradniki i dowiedz się, jak działa system Social Security, zakładowe i indywidualne plany emerytalne, ubezpieczenia zdrowotne, bankowość, świat finansów itp. Dowiedz się, jak funkcjonuje Ameryka. Kup którąś z książek Suze Orman. Wolisz czytać po polsku? Setki artykułów o domowych finansach znajdziesz w witrynie www.PoradnikSukces.com. Wkrótce wyjaśnię, co zrobić, jeżeli nie dowierzasz swemu partnerowi, albo gdy chcesz się z nim rozstać. Elżbieta Baumgartner e-baumgartner jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama