Dan Patlak w listopadowych wyborach ubiega się o ponowny wybór na komisarza Rady Rewizyjnej ds. Podatków w powiecie Cook w 1. okręgu wyborczym. Chce kontynuować pozytywne zmiany i modernizacje, które pozwalają przeciętnemu podatnikowi szybciej i sprawniej obniżyć swój podatek od nieruchomości. W trzyosobowej radzie Patlak jest jedynym republikaninem. Jego rywalką jest demokratka Tammy Wendt. Ze względu na znaczne osiągnięcia na sprawowanym urzędzie oraz wysokie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe – a także zaangażowanie w życie Polonii – „Dziennik Związkowy” popiera reelekcję Dana Patlaka.
Rada Rewizyjna ds. Podatków zajmuje się rozpatrywaniem apelacji od podatków od nieruchomości – chodzi o to, aby podatnicy nie musieli płacić fiskusowi zbyt dużo, ale tylko tyle, ile powinni. Na co dzień komisarz Rady Rewizyjnej nadzoruje personel analityków, którzy przeglądają i orzekają w sprawie każdej apelacji, która trafi do rady. Jak zaznacza Dan Patlak, przy zatrudnianiu i szkoleniu pracowników, największy nacisk kładzie na bezstronność.
– Trzeba być sprawiedliwym w stosunku do obu stron. Redukować podatki osób, które potrafią udowodnić, że ich nieruchomości zostały błędnie oszacowane, lecz jednocześnie nie udzielać tych redukcji osobom, które nie spełniają należnych kryteriów. W przypadku błędnej decyzji, podatki dla całej reszty pójdą w górę – tłumaczy komisarz.
Dan Patlak chce kontynuować pozytywne działania ostatnich dziesięciu lat, które pozwalają podatnikom złożyć apelację od podatku bez konieczności zatrudniania adwokata. Jego zdaniem, biuro już poczyniło ogromne postępy w tej dziedzinie, jak choćby podwojenie liczby przyjmowanych apelacji. Zdaniem Patlaka, było to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii, pozwalającej właścicielom nieruchomości nie tylko złożyć odwołanie w internecie, lecz również załączyć tam niezbędną dokumentację i w ostateczności sprawdzić decyzję podjętą w sprawie.
Patlak podkreśla, że jest proaktywny w zakresie edukacji mieszkańców co do procesu apelacji. Uważa, że choć przy ubieganiu się o obniżkę podatku od nieruchomości każdy ma prawo zatrudnić adwokata, jego celem jako komisarza jest umożliwienie i usprawnienie procesu dla zwykłego podatnika. Osobiście przeprowadził już 400 seminariów, mających na celu pokazanie zwykłym ludziom, jak można samemu złożyć apelację od podatku od nieruchomości i to nie tylko we wszystkich częściach jego dystryktu obejmującego przedmieścia powiatu Cook, lecz także w 41. i 19. okręgu miejskim w Chicago. Od czasu pandemii wydarzenia te przeniósł do internetu – czwartkowe webinary obejrzała już, jego zdaniem, rekordowa liczba podatników.
Kontrkandydatką Patlaka w listopadowych wyborach jest demokratka Tammy Wendt. Dan Patlak twierdzi, że od rywalki odróżniają go, oprócz udokumentowanych sukcesów, wysokie kwalifikacje. Zanim zainteresował się polityką, przez wiele lat pracował w branży pośrednictwa handlu nieruchomościami, w tym przez dziesięć lat w pełnym wymiarze godzin. Jest również certyfikowanym przez stan Illinois rzeczoznawcą (asesorem) oraz absolwentem Real Estate Institute. Dwa razy został wybrany na asesora Wheeling Township. Za swoją najważniejszą kwalifikację podaje jednak osiem lat pracy jako analityk w Radzie Rewizyjnej ds. Podatków w powiecie Cook pod nadzorem ówczesnej komisarz Maureen Murphy.
– Zanim zacząłem ubiegać się o stanowisko komisarza, byłem świetnie przeszkolony w zakresie tego, czym zajmuje się rada – mówi Patlak.
Choć wyścig o urząd komisarza Rady Rewizyjnej ds. Podatków w powiecie Cook nie jest jednym z najbaczniej obserwowanych listopadowych wyścigów wyborczych, zdaniem Patlaka, nie można ignorować jego znaczenia dla przeciętnego podatnika.
– Tylko wykwalifikowana, kompetentna i sprawiedliwa osoba na tym stanowisku będzie zatrudniać wykwalifikowane, kompetentne i sprawiedliwe osoby, które rozpatrują apelacje. Redukcje podatku powinny być zawsze udzielane na podstawie sprawiedliwej rewizji dowodów, a nie na podstawie tego, kim jesteś lub kogo znasz. W radzie rewizyjnej nie bierzemy pod uwagę powiązań politycznych czy innych wpływów. Ten wyścig jest niezbędny dla zapewnienia, że nasze podatki od nieruchomości są naliczane w sposób sprawiedliwy – powiedział Patlak w wywiadzie udzielonym „Dziennikowi Związkowemu”.
Patlak szczyci się również faktem, że w ciągu dwóch lat odkąd został wybrany po raz pierwszy, udało się dokonać czegoś, co było niemożliwe przez 34 lata – ukończyć pracę rady w czasie pozwalającym na terminowe przygotowanie rachunków podatku od nieruchomości. Od tej pory rachunki rokrocznie są przygotowywane na czas.
– Ten na pozór nic nie znaczący krok pozwolił ustabilizować dochody dla jednostek samorządowych i zapewnić ich wydajniejsze funkcjonowanie. Jeżeli pieniądze z podatków są spóźnione, biblioteki, parki, czy szkoły muszą albo czerpać pieniądze z oszczędności, albo też ograniczyć swoje usługi – wyjaśnia komisarz.
Pośród innych osiągnięć Patlak wymienia wyeliminowanie użycia papieru w Radzie Rewizyjnej, dzięki wprowadzeniu wspomnianego internetowego systemu apelacji. Chlubi się również wprowadzeniem przesłuchań telefonicznych dla podatników, którzy wolą rozmawiać z „żywą” osobą. Podkreśla, że mieszkańcy przedmieść nie muszą już brać wolnego dnia, żeby udać się do biura w centrum Chicago na przesłuchanie, które mogą odbyć w umówionym terminie telefonicznie.
Godzinny webinar na temat tego, jak samemu skutecznie obniżyć swoje podatki od nieruchomości, dostępny jest bezpłatnie w każdy czwartek o 11 am i 6 pm. Zarejestrować można się na stronie internetowej danpatlak.com, gdzie znajduje się również wiele materiałów dotyczących apelacji i podatku od nieruchomości. Komisarz zaznacza, że w jego biurze są osoby mówiące po polsku.
Dan Patlak podkreśla, że od wielu lat jest związany z polską społecznością, m.in. przez członkostwo w Muzeum Polskim i udział w Dniu Pułaskiego. „Jedno, co mogę powiedzieć o Amerykanach polskiego pochodzenia, czy tych urodzonych w Polsce, że wiedzą, co to jest ciężka praca. Polacy doświadczyli, czym jest socjalizm i jak niszczycielskie mogą być rządy komunistów” – powiedział podczas spotkania zorganizowanego 22 września w siedzibie PNA-ZNP.
Oprócz oficjalnego poparcia „Dziennika Związkowego” Dan Patlak zyskał również poparcie Polish American Police Association.
Zapytany, co Polonia powinna zapamiętać z jego sylwetki, podsumowuje i podaje fakt, że jako urzędnik publiczny zawsze stara się jak najlepiej wykonywać powierzoną mu funkcję.
Joanna Marszałek
[email protected]
Reklama