Strajk pielęgniarek ze szpitala University of Illinois w Chicago (WIDEO)
- 09/18/2020 04:40 PM
Około 800 pielęgniarek ze szpitala University of Illinois w Chicago oraz kilkuset innych pracowników służby zdrowia strajkowało, by walczyć o lepsze warunki pracy. To pierwszy od ponad czterech dekad strajk związków zawodowych skupiających pracowników UIC Medical Center. Protest zaplanowany został na siedem dni.
Pielęgniarki ze szpitala University of Illinois w Chicago odeszły od pracy w sobotę, 12 września, o godz. 7.00 rano po tym, jak zostały zerwane negocjacje z dyrekcją szpitala w sprawie nowej zbiorowej umowy dotyczącej zatrudnienia.
Oprócz postulatów płacowych, obie strony dzieli liczba pacjentów przypadających na jedną pielęgniarkę. Reprezentujące je związki zawodowe Illinois Nurses Association Union domagają się również zapewnienia pielęgniarkom lepszego dostępu do środków osobistej ochrony (PPE). Z podobnymi problemami zmagają się pielęgniarki w całym kraju.
„Jesteśmy wojownikami w tej walce” – powiedziała Doris Carrol, przewodnicząca związku zawodowego Illinois Nurses Association. „W czasie pandemii nasz szpital nazywał nas bohaterami, a teraz traktują nas jak zero” – dodała.
Związek domaga się ustalenia limitu liczby pacjentów przypadających na jedną pielęgniarkę, władze szpitala University of Illinois w Chicago takiego zapisu nie popierają. Zdaniem Carrol na oddziale intensywnej terapii (ICU) pielęgniarka nie powinna mieć więcej niż dwóch pacjentów.
Władze szpitala podkreślają, że ich propozycja dotycząca personelu pielęgniarskiego jest modelem opartym na stanie pacjenta i jego potrzebach. „Sztywny wskaźnik eliminuje elastyczność” – podkreślono.
W przeszłości stanowi ustawodawcy i związki zawodowe bezskutecznie forsowali wprowadzenie w Illinois nowego prawa określającego maksymalną liczbę pacjentów na pielęgniarkę, w zależności od rodzaju oddziału szpitalnego. Szpitale sprzeciwiają się takim zmianom, argumentując, że nie podniosą jakości opieki nad pacjentami i będą kosztowne.
Decyzję w sprawie rozpoczęcia pierwszego od ponad czterech dekad strajku związków zawodowych skupiających pracowników UIC Medical Center podjęto w głosowaniu 19 sierpnia, na kilka dni przed upływem ważności 3-letnich zbiorowych umów zatrudnienia pielęgniarek.
Początkowo około 1300 pielęgniarek planowało odejść od pracy, ale szpital University of Illinois w Chicago, powołując się na względy bezpieczeństwa i interes pacjentów, złożył pozew, a sędzia swoim orzeczeniem z 11 września ograniczył liczbę strajkujących. Na drugi dzień, w sobotę o godz. 7 am do strajku przystąpiło ok. 800 pielęgniarek, które prowadzą pikietę przed budynkiem szpitala przy 1740 W. Taylor St na zachodzie Chicago.
W poniedziałek do pielęgniarek dołączyli związkowcy z SEIU Local 73, reprezentujący techników medycznych, pracowników biurowych i utrzymujących czystość, którzy zatrudnieni są przez system University of Illinois at Chicago i UI Health, obejmujący nie tylko chicagowski szpital, ale także regionalne kliniki w Peorii, Rockford i Urbanie. Oni także wysuwają postulaty płacowe oraz domagają się lepszej ochrony przed COVID-19.
Dyrekcja szpitala University of Illinois poinformowała, że jest „rozczarowana”, że nie udało się osiągnąć porozumienia w prowadzonych negocjacjach.
„Jesteśmy zaangażowani w rozwiązywanie kluczowych problemów i wierzymy, że wiele można rozwiązać poprzez dalszy dialog” – czytamy w oświadczeniu. „Jesteśmy gotowi prowadzić rozmowy tak długo, jak będzie to konieczne, aby doprowadzić rozstrzygnięcia wszystkich kwestii i osiągnięcia uczciwego i sprawiedliwego porozumienia” – podkreślono.
Szpital University of Illinois przy 1740 W. Taylor St na zachodzie Chicago dysponuje 462 łóżkami i obsługuje wielu pacjentów o niskich dochodach.
Na początku tego roku ponad 700 pielęgniarek z Amita Health Saint Joseph Medical Center w Joliet strajkowało przez ponad dwa tygodnie domagając się zwiększenia liczby szpitalnego personelu oraz lepszych zarobków i świadczeń. W 2019 r. około 2200 pielęgniarek z University of Chicago Medical Center podjęło jednodniowy strajk, po którym nastąpił czterodniowy lokaut.
Joanna Trzos
[email protected]
Zdjęcia i wideo: Edgard Aurelio
Reklama