Były komisarz powiatu Cook Jeffrey Tobolski we wtorek 1 września przyznał się do wymuszeń haraczy i konspiracji w celu odniesienia korzyści majątkowych. Tobolski, który niegdyś był burmistrzem McCook na przedmieściach Chicago, przyznał się także do podania nieprawdziwych informacji w swoich rozliczeniach podatkowych.
Na początku marca Jeffrey Tobolski zrezygnował ze stanowiska komisarza powiatowego w Cook County z 16. dystryktu po tym, jak agenci FBI we wrześniu ubiegłego roku dokonali nalotu na jego biura i dom w McCook. Z dokumentów sądowych wynika, że agenci federalni przejęli dokumenty związane z restauracją The Pub at The MAX na terenie McCook Athletic and Exposition Center należącego do miasta.
Zabrali również twarde dyski i serwery z biura Tobolskiego, a także dokumenty związane z komendantem policji i innym funkcjonariuszem policji z McCook. Agenci FBI zabezpieczyli w domu Tobolskiego 51 tys. dol. w gotówce.
We wtorek 1 września, podczas przesłuchania przed sędzią federalnym Harry Leinenweberem – przeprowadzonego w formie wideokonferencji – Tobolski przyznał się do spiskowania z policjantem z McCook w celu wymuszenia łapówki od właściciela restauracji, który ubiegał się w 2016 r. o pozwolenie na sprzedaż alkoholu. Tobolski, który był także komisarzem ds. koncesji na sprzedaż alkoholu, przyznał się do przyjęcia w ramach tego procederu 29 700 dol. w gotówce. Przyznał się także do otrzymania od co najmniej czterech innych osób łapówki na łączną sumę 250 tys. dol.
Były komisarz powiatowy przyznał się również w sprawie postawionych mu zarzutów dotyczących przestępstw podatkowych. Tobolski w rozliczeniu podatkowym za 2018 rok podał, że zarobił 214 270 dol., kiedy, jak podała prokuratura, jego dochód był o ponad 10 tys. dol. wyższy. Nieprawdziwe informacje dotyczące dochodu podał także w rozliczeniach za lata 2012–2017. Dzięki przyznaniu się do winy i współpracy ze śledczymi, prokuratura federalna nie będzie ubiegać się o maksymalny wyrok w jego sprawie – czyli 14 lat więzienia.
Do oskarżenia Tobolskiego doszło w ramach trwającego śledztwa w sprawie korupcji prowadzonego przez agentów FBI i Urzędu Podatkowego (IRS) na kilku przedmieściach, w tym McCook, Summit, Lyons i Crestwood. W lutym szef biura Tobolskiego, Patrick Doherty, został oskarżony o łapówkarstwo w związku z jego rolą w sprawie instalacji kamer na skrzyżowaniach w Oak Lawn. Doherty pracował także jako „konsultant” dla firmy instalującej i obsługującej kamery i otrzymywał część wpływów uzyskanych z wydanych mandatów za przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle.
Joanna Trzos
[email protected]
Reklama