Wszystko o głosowaniu korespondencyjnym w rozmowie z Moniką Myśliwiec-Gałuszką
- 09/03/2020 11:05 PM
Władze Illinois, na mocy ustawy uchwalonej przez stanowy parlament w Springfield i podpisanej przez gubernatora J.B. Pritzkera, rozszerzają głosowanie korespondencyjne w listopadowych wyborach. Ustawa ma na celu „bezpieczny i aktywny udział w wyborach powszechnych w 2020 r. podczas trwającej pandemii COVID-19 “ – czytamy w oświadczeniu biura gubernatora Illinois. Nowe przepisy mają zastosowanie tylko do wyborów zaplanowanych na 3 listopada w 2020 r. Dzień wyborów będzie w Illinois świętem stanowym.
O głosowaniu korespondencyjnym i przygotowaniach do listopadowych wyborów rozmawiamy z Moniką Myśliwiec-Gałuszką, polskim koordynatorem w Chicagowskiej Komisji Wyborczej.
Joanna Trzos: Przede wszystkim przypomnijmy, kto może wziąć udział w wyborach i do kiedy można się do nich rejestrować?
Monika Myśliwiec-Gałuszka: W listopadowych wyborach mogą wziąć udział osoby, które są obywatelami Stanów Zjednoczonych i będą mieć ukończone w dniu wyborów lub wcześniej 18 lat. Jest kilka możliwości rejestracji. Tradycyjnie drogą korespondencyjną można się zarejestrować do wtorku 6 października, przez Internet do niedzieli 18 października do 11:59 w nocy. Rejestrować można się również osobiście w okresie wczesnego głosowania oraz w dniu wyborów 3 listopada. Od osób rejestrujących się osobiście jest wymagane przedstawienie dwóch dokumentów tożsamości, co najmniej jeden z nich musi posiadać adres zamieszkania wyborcy.
Jaki jest pierwszy krok, który musi wykonać wyborca, by oddać głos korespondencyjnie (vote-by-mail) w nadchodzących wyborach powszechnych 3 listopada?
– Aby oddać głos korespondencyjnie wyborcy muszą najpierw złożyć wniosek o kartę do głosowania korespondencyjnego. Nie ma potrzeby podawania przyczyny, aby głosować korespondencyjnie. Oczywiście musimy być zarejestrowani do głosowania. Najłatwiej i najprościej jest złożyć taki wniosek przez internet za pomocą strony Chicagowskiej Komisji Wyborczej, która jest dostępna także w języku polskim (chicagowybory.com). Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą zadzwonić do naszego biura i my taki wniosek do nich wyślemy pocztą, także w języku polskim. Wniosek o głosowanie korespondencyjne można także wydrukować ze strony internetowej. Osoby, które po raz pierwszy będą się rejestrować do wyborów lub potrzebują zmienić adres zamieszkania lub nazwisko i skorzystają z rejestracji przez internet, w tym samym czasie mogą zaznaczyć, że chcą głosować korespondencyjnie. Przy wypełnianiu wniosku do głosowania korespondencyjnego przez internet, czy też na wydrukowanym, należy podać adres, pod który karta do głosowania ma zostać wysłana, albo nasz adres, pod którym jesteśmy zarejestrowani do głosowania, albo na inny, który należy wpisać we wniosku.
Do kiedy możemy składać wnioski do głosowania korespondencyjnego?
– Prosimy, by wyborcy takie wnioski już składali, bo będziemy przyjmować je do 29 października. Kiedy karty do głosowania będą już gotowe, a mamy nadzieję, że się stanie to pod koniec września, będziemy je od razu wysyłać do wyborców.
Ile wniosków rejestracyjnych do głosowania korespondencyjnego Chicagowska Komisja Wyborcza już wysłała?
– Chicagowska Komisja Wyborcza wysłała 900 tys. wniosków do głosowania korespondencyjnego, które wyborcy otrzymają wraz z kartą wyborcy. Po otrzymaniu takiego wniosku należy go wypełnić i odesłać do naszego biura. Kolejne 500 tys. wyborców otrzyma kartę wyborcy wraz z informacją, jak należy złożyć wniosek do głosowania korespondencyjnego, i trzecia grupa, ponad 120 tys. wyborców, otrzyma również kartę wyborcy z informacją, kiedy mogą się spodziewać karty do głosowania i w jakim czasie należy ją zwrócić.
Co otrzyma wyborca w pakiecie do głosowania korespondencyjnego?
– Komisja wyborcza po otrzymaniu wniosku do głosowania korespondencyjnego wysyła cały pakiet wyborczy, czyli dwie karty do głosowania wraz z instrukcją, listę lokalizacji, w których znajdują się zabezpieczone skrzynki i godziny ich otwarcia oraz kopertą zwrotną.
Czy w wyborach 3 listopada w Chicago będą dostępne karty wyborcze w języku polskim?
– Tak, w tych wyborach po raz pierwszy wyborcy będą mogli głosować w języku polskim. Chicagowska Komisja Wyborcza wydrukuje po raz pierwszy karty do głosowania w języku polskim, które będą dostępne tylko w obwodach wyborczych najbardziej zamieszkałych w Chicago przez Polonię. Język polski będzie również dostępny na monitorach dotykowych, które będą używane we wczesnym głosowaniu i w dniu wyborów.
W jaki sposób oddajemy głos korespondencyjnie?
– Ten proces jest bardzo prosty. Po otrzymaniu pakietu wyborczego pocztą oddajemy głosy na karcie wyborczej. Bardzo ważne jest, by dokonując selekcji wybranych głosów na karcie wyborczej, użyć czarnego lub niebieskiego długopisu. Nie używajmy czerwonego długopisu, ponieważ czerwony nie zostanie odczytany przez skaner. Następnie musimy kartę do głosowania zwrócić. Komisja Wyborcza dostarcza każdej osobie głosującej korespondencyjnie opłaconą kopertę zwrotną (Ballot Return Envelope), którą można wysłać pocztą. Pamiętajmy, że na kopercie zwrotnej należy wypełnić zamieszczony formularz, a także podpisać się i wpisać datę.
Ale możliwe jest także dostarczenie karty do placówki wczesnego głosowania?
– Zgadza się, bo po raz pierwszy w tych wyborach jest możliwość zwrócenia wypełnionej karty do głosowania korespondencyjnego do jednej z 50 placówek wyborczych wczesnego głosowania (early voting) na terenie Chicago. Placówki wczesnego głosowania czynne będą od 14 października do dnia wyborów 3 listopada. W tych placówkach będziemy mieć zabezpieczone urny (skrzynie), do których będzie można wrzucać karty do głosowania korespondencyjnego.
Komisja Wyborcza na co najmniej dwa tygodnie przed dniem wyborów, zachęca wyborców Chicago do zwrócenia podpisanych i zaklejonych kopert zwrotnych z kartą do głosowania do zabezpieczonych skrzynek w jednej z lokalizacji wczesnego głosowania. Po dostarczeniu karty do głosowania do placówki Komisji Wyborczej, karta nie może zostać zwrócona lub unieważniona.
O jakich datach wyborca musi pamiętać?
– Wnioski do głosowania korespondencyjnego przyjmujemy do 29 października, a głosować korespondencyjnie można do dnia wyborów 3 listopada. Będzie się liczyła data stempla pocztowego, zatem jeśli wysyłamy kartę wyborczą pocztą, musi zostać wysłana najpóźniej do 3 listopada. Zgodnie z prawem, karta wyborcza z datą stempla pocztowego 4 listopada (środa) lub późniejszą nie zostanie policzona. Jeżeli karta wyborcza zostanie wrzucona do skrzynki pocztowej kilka dni przed lub w dniu wyborów, ta karta może mieć przybitą datę stempla pocztowego po upływie terminu co uniemożliwi jej policzenie. Możemy także zwrócić kartę do głosowania korespondencyjne do placówki wczesnego głosowania, które będą również otwarte w dniu wyborów 3 listopada.
Co może zrobić wyborca, który zgubił kartę do głosowania korespondencyjnego?
– Wyborca, który głosował drogą korespondencyjną nie może ponownie głosować w lokalu wyborczym w dniu wyborów, tylko z wyjątkiem wyborcy, który do lokalu wyborczego przyniesie ze sobą kartę otrzymaną korespondencyjnie (lub jej część). Musi oddać kartę sędziom elekcyjnym i wypełnić oświadczenie (affidavit) pod przysięgą poświadczające, że nigdy nie otrzymał karty do głosowania korespondencyjnego lub ją otrzymał, ale zgubił.
Wyborca będzie mógł oddać swój głos na tzw. karcie warunkowej do głosowania (tzw. provisional ballot). Komisja Wyborcza będzie miała do 14 dni na to, aby sprawdzić, czy nie otrzymała wydanej wcześniej karty do głosowania korespondencyjnego. Dopiero po 14 dniach, po sprawdzeniu, że wyborca nie oddał głosu korespondencyjnie, doliczany jest jego głos oddany na karcie warunkowej.
Kiedy głosy oddane korespondencyjnie są podliczane?
– Głosy oddane korespondencyjnie nie są liczone natychmiast po otrzymaniu kart do głosowania, a dopiero w dniu wyborów. Komisja wyborcza ma 14 dni na podliczenie głosów oddanych korespondencyjnie.
Jakie zmiany przy organizacji tych wyborów zostaną wprowadzone na mocy ustawy podpisanej w czerwcu przez gubernatora J.B. Pritzkera?
– Wyborcy z Illinois, którzy głosowali w wyborach w ostatnich dwóch latach, w 2018 r. 2019 r. lub w prawyborach w 2020 r., a także ci którzy się zarejestrowali lub dokonywali zmiany adresu po marcowych prawyborach w tym roku oraz osoby, które przeprowadziły się do Chicago i głosowały w swojej poprzedniej jurysdykcji, otrzymają wnioski do głosowania korespondencyjnego (vote-by-mail) tradycyjną pocztą. Ponadto osoby rejestrujące się internetowo do wyborów mogą wybrać opcję głosowania vote-by-mail. To o czym mówiłam wcześniej, że wypełnione pakiety do głosowania korespondencyjnego będzie można zwrócić w dowolnej wybranej lokalizacji wczesnego głosowania.
Zgodnie z nowymi przepisami zostaną przedłużone dni i godziny wczesnego głosowania, które trwać będzie od 14 października do 3 listopada.
Lokale wyborcze w dni powszednie będą otwarte od 9:00 rano do 7.00 wieczorem, a weekendy i święta od 9:00 rano do 5.00 po południu.
Pojawia się także opcja tzw. curbside voting?
– W listopadowych wyborach dozwolony będzie również tzw. curbside voting, umożliwiający wyborcom wypełnienie karty do głosowania poza lokalem wyborczym, ale jest to tylko opcja dla osób niepełnosprawnych, których niepełnosprawność uniemożliwia wejście do lokalu wyborczego, a budynek nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Jeżeli ktoś ma jeszcze więcej pytań, w jaki sposób może się z Tobą skontaktować?
– Proszę wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek pytania dotyczące procesu wyborczego o kontakt ze mną pod numerem telefonu 312-269-5702 lub wysyłając e-mail na adres [email protected].
Dziękujemy za rozmowę.
[email protected]
Reklama