Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, Chicagowskie Szkoły Publiczne opublikowały szczegółowe wytyczne dotyczące między innymi czasu, jaki uczniowie spędzą na nauce przed komputerami każdego dnia.
Planowo wszyscy uczniowie, prócz przedszkola, mają być zaangażowani w naukę 6 godzin dziennie, pięć dni w tygodniu. Podobnie nauczyciele – wg planu CPS będą dostępni dla uczniów przez cały dzień nauki. Część dnia uczniowie spędzą ze swoimi nauczycielami, część będzie obejmować niezależne ćwiczenia lub ćwiczenia w małych grupach. CPS deklaruje, że nauczyciele będą zachęcani do organizowania aktywności grupowych i interakcji między rówieśnikami.
Plan CPS zakłada, że: – Uczniowie dwujęzyczni będą mieli możliwość uczestnictwa w lekcjach z nauczycielem w czasie rzeczywistym, a część programu będą realizować w samodzielnych ćwiczeniach i aktywnościach edukacyjnych, – Nauczyciele zajmujący się kształceniem specjalnym będą kontaktować się z uczniami indywidualnie i prowadzić zajęcia edukacyjne w czasie rzeczywistym, – Dzieci w przedszkolu będą uczestniczyć w zajęciach pod okiem nauczyciela, następnie 90 minut będą wykonywać zadania indywidualnie, – Uczniowie od przedszkola do 8. klasy będą mieli ponad trzy godziny nauki z nauczycielem oraz zajęcia indywidualne, – Uczniowie szkół średnich będą mieli 80 proc. zajęć w ciągu dnia w formie lekcji z nauczycielem, pozostały czas będzie wypełniony samodzielną nauką.
Kuratorium oświadczyło, że nauczyciele będą używać narzędzi edukacyjnych Google. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele codziennie będą logować się do systemu i zgłaszać swoją obecność. Bez zmian pozostaje system oceniania za pisemne zadania.
Chicago Public Schools w ubiegłym roku szkolnym dostarczył swoim uczniom ponad 128 tys. urządzeń elektronicznych służących do nauki, a przed rozpoczęciem roku rozdystrybuuje dodatkowych 36 tys. sztuk sprzętu, żeby zapobiegać „wykluczeniu cyfrowemu” i umożliwić dzieciom uczestnictwo w lekcjach. Kuratorium jest także partnerem w programie Connect, którego celem jest doprowadzenie darmowego, szybkiego Internetu do 100 tys. domów.
W nadchodzącym roku szkolnym CPS proponuje również wsparcie emocjonalne i społeczne uczniom w ramach programu nauczania o żałobie, programu interwencji psychologicznych oraz zajęć z „zarządzania stresem i niepokojem”.
Plan CPS był i nadal jest mocno krytykowany przez związek zawodowy nauczycieli (Chicago Teachers Union, CTU) na każdym etapie przygotowania do nowego roku szkolnego. Po ogłoszeniu ramowego planu nauki wiceprzewodnicząca związku Stacy Davis Gates powiedziała, że dystrykt nie bierze pod uwagę rodziców pracujących oraz wyraziła obawy co do czasu, jaki rodzice będą musieli przeznaczyć na naukę ze swoimi dziećmi. Związek twierdzi również, że CPS nie wzięło pod uwagę żadnych jego propozycji. Wcześniej CPS było krytykowane za to, że nie posłuchało rady związku i nie ogłosiło nauki zdalnej dużo wcześniej – wtedy, wg CTU, było wystarczająco dużo czasu na przygotowanie nauki w nowym roku szkolnym.
We wtorek związek złożył „pierwszą z serii skarg przeciwko CPS za przedstawienie planu nauczania zdalnego, który nie zapewnia społecznościom szkolnym narzędzi instruktażowych niezbędnych do zapewnienia właściwego nauczania w kontekście zdalnym, wymaganym przez umowę o pracę”. W oświadczeniu wydanym po ogłoszeniu końcowego planu nauki zdalnej, CTU zarzuca kuratorium m.in. to, że plan nie bierze pod uwagę możliwości, jakie daje nauka zdalna.
W specjalnym oświadczeniu związku czytamy: „Burmistrz i CPS wykonali ten plan bez wyobraźni i wkładu nauczycieli. (…) nie wykorzystali możliwości, jakie daje nauka przez Internet, by była bardziej dostępna i angażująca. (…) odmawiają współpracy w ramach porozumienia, które odzwierciedlałoby wnioski wyciągnięte wiosną ubiegłego roku i najlepsze praktyki w zakresie zdalnego uczenia się.”
CTU żąda od CPS zapewnienia infrastruktury niezbędnej do prowadzenia zdalnego nauczania, więcej czasu na rozwój zawodowy i szkolenia, a także więcej czasu na interakcję z rodzicami i opiekunami.
Chicagowskie szkoły publiczne podtrzymały wstępny plan na drugi kwartał rozpoczynającego się roku szkolnego – kuratorium chce, żeby dzieci miały możliwość nauki w modelu hybrydowym – połączeniu nauczania zdalnego i osobistego. Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, a będzie oparta na danych ze stanowych i miejskich urzędów zdrowia publicznego, a także informacji zwrotnej od rodziców i społeczności lokalnej.
Plan nauki zdalnej w szkołach CPS nie jest planem wyjątkowym. Z danych stanowej Rady Edukacji (Illinois Board of Education) wynika, że plany nauczania ogłosiło 719 z ponad ośmiuset dystryktów szkolnych w Illinois. 212 dystryktów skupiających w szkołach ponad milion dzieci będzie prowadzić naukę zdalną. Nauczanie osobiste dotyczy zaledwie 144 567 uczniów – to mniej niż 10 proc. wszystkich uczniów objętych obecnie gotowymi planami nauki. Model mieszany przyjęło 45 proc. szkół i dotyczy ponad 500 tys. dzieci.
Zajęcia w chicagowskich szkołach publicznych rozpoczną się 8 września. Wszystkie rodziny, których dzieci potrzebują pomocy w przygotowaniu do nauki zdalnej, proszone są o kontakt na infolinię CPS (773) 417-1060 lub e-mail na adres: [email protected].
Katarzyna Korza [email protected]