W uroczystym nabożeństwie uczestniczyli duchowni, goście, parafianie i młodzież. Ze względu na panująca pandemię koronowirusa liczba uczestnikow została ograniczona do 300 osób. Zgromadzonych w kościele wiernych przywitał proboszcz parafii ks. Stanisław Jankowski. Wśród honorowych gości byli m.in.: wicekonsul RP w Chicago Piotr Semeniuk, gen. dywizji pilot Cezary Wiśniewski, attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie, gen. bryg. pilot Richard R. Neely, dowódca Gwardii Narodowej stanu Illinois z małżonką. Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz Przystanek Historia IPN w Chicago reprezentowali: prezes Tadeusz Młynek, Helena Sołtys i Marek Adamczyk. Ze Związku Podhalan w Północnej Ameryce przybyli prezes Józef Cikowski i sekretarz generalna Helena Studnicka. W mszy udział wzięli także przedstawiciele Grupy Rekonstrukcyjnej 5. Kresowej Dywizji Piechoty, Stowarzyszenia Weteranów z komendantem Andrzejem Janczakiem i Wojtkiem Świcem. Przybył także Andrzej Bułat z Krakowskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej.
Nabożeństwu przewodniczył ks. Stanisław Jankowski C.R., który podczas homilii wrócił do czasów Cudu nad Wisłą. – Dzisiejsza uroczystość gromadzi nas, byśmy się modlili w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Dziękujemy im wszystkim za ocalenie Ojczyzny, za ocalenie Europy. Modlitwy Polaków zostały wysłuchane. Polacy wszędzie modlili się o siły dla siebie i naszego narodu, abyśmy mogli utrzymać i pielęgnować naszą wolność i tą wolnością żyć.
W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą”, uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Na pamiątkę tego historycznego zwycięstwa dzień 15 sierpnia jest obchodzony jako Święto Wojska Polskiego.
Po mszy świętej głos zabrał gen. dywizji pilot Cezary Wiśniewski, attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie. – Ten rok jest wyjątkowy, dlatego, że obchodzimy setną rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Poświęcenie społeczeństwa polskiego, odwaga żołnierza pozwoliły na zwycięstwo, które odmieniło losy Europy i świata.
Po zakończeniu uroczystości kościelnych w ogrodzie parafialnym nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym polskich bohaterów, rekrutujących się z parafii św. Jacka, którzy polegli podczas Bitwy Warszawskiej oraz na wszystkich frontach I wojny światowej.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka