Skrót MVR jest znany wszystkim kierowcom zawodowym CDL. Natomiast kierowcy osobówek zazwyczaj zapoznają się z nim dopiero po otrzymaniu pierwszego mandatu. Motor Vehicle Record jest rejestrem wykroczeń dokonanych podczas prowadzenia pojazdu i posiadają go wszyscy kierowcy.
Dla zawodowców jest on szczególnie ważny. O sile MVR wielu przekonało się, kiedy rozpoczynali poszukiwania nowej pracy. Według przepisów pierwszą czynnością, którą musi wykonać przyszły pracodawca przed przyjęciem kandydata do pracy jest sprawdzenie jego rekordu jazdy – MVR.
Każda firma transportowa musi mieć ubezpieczenie, a ubezpieczyciel zwraca szczególną uwagę na MVR zatrudnionych w firmie kierowców CDL. Wielokrotnie nie zgadza się na ubezpieczenie kierowcy, który ma na koncie wiele przewinień lub zgadza się, lecz za tak wysokie stawki, że zatrudnienie okazuje się nieopłacalne. Czyli kandydat odpada w przedbiegach.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że bezpieczne zachowanie na drodze jest korzystne. Jednak dla kierowców CDL wypadek, lub chociażby otrzymanie zwykłego mandatu może okazać się przymusową przerwą w karierze lub nawet jej zakończeniem.
Otrzymanie pierwszego mandatu prowadząc pojazd komercyjny nie musi od razu oznaczać tragedii, ale już dwa poważne wykroczenia w ciągu trzech lat to automatyczne zawieszenie prawa jazdy CDL na 60 dni. Dwa miesiące bez dochodu to dla wielu poważne tarapaty.
Jeżeli kierowca dokona jeszcze jednego poważnego wykroczenia w tym samym czasie (3 lata), to „bezpłatne wakacje” wydłużą mu się do 180 dni.
W zależności od powagi wykroczeń oraz ich ilości pozbawienie możliwości wykonywania zawodu może przedłużyć się do 3 lat, a w ekstremalnych sytuacjach nawet dożywotnio.
Wielokrotnie pada pytanie, jakie wykroczenia zaliczane są do grupy poważnych, mogących spowodować zawieszenie prawa jazdy?
Poniżej podane naruszenia prawa uważane są za poważne. Można je znaleźć na oficjalnej stronie federalnej administracji ds. bezpieczeństwa przewoźników (Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA):
- Przekroczenie prędkości 15+ mph powyżej limitu
⁃ Lekkomyślna, brawurowa jazda
⁃ Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu
⁃ Jazda zbyt blisko poprzedzającego pojazdu
⁃ Używanie telefonu podczas jazdy
⁃ Wszystkie wykroczenia, które doprowadziły do fatalnego w skutkach wypadku
⁃ Prowadzenie pojazdu komercyjnego bez wymaganego prawa jazdy CDL
⁃ Prowadzenie pojazdu komercyjnego, nie mając przy sobie prawa jazdy CDL
⁃ Prowadzenie pojazdu komercyjnego posiadając prawo jazdy o nieodpowiedniej klasie
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks! We put Truckers first!
Reklama