Ochotnicy do badań klinicznych poszukiwani
Kluczem do zakończenia pandemii jest, zdaniem naukowców, wynalezienie skutecznej i bezpiecznej szczepionki przeciw koronawirusowi i podanie jej jak największej liczbie ludzi. Nad osiągnięciem tego celu pracują obecnie najtęższe umysły świata, a także giganci farmaceutyczni, rządy większych i mniejszych państw i najbardziej prestiżowe placówki badawcze na świecie – w tym również w Chicago.
W Chicago w lipcu i sierpniu rozpoczyna się trzecia faza badań klinicznych nad dwoma potencjalnymi szczepionkami przeciw koronawirusowi. Do uczestnictwa w badaniach mogą się zgłaszać ochotnicy, którzy chcą być częścią historycznego rozwiązania.
Northwestern Medicine, sieć szpitali i klinik, w skład której wchodzi m.in. prestiżowy Northwestern Memorial Hospital w śródmieściu Chicago, poszukuje pięciu tysięcy ochotników do badań klinicznych nad szczepionką przeciwko koronawirusowi oraz innych badań związanych z COVID-19.
Sieć opieki zdrowotnej ogłosiła rozpoczęcie zapisów ochotników w poniedziałek. Wolontariusze będą mieli okazję wziąć udział w trzeciej fazie testowania preparatu zwiększającego ilość przeciwciał, opracowanego przez międzynarodową firmę farmaceutyczną AstraZeneca. Pierwsze badania mają rozpocząć się już w sierpniu.
Według oświadczenia dr Karen Krueger, wykładowczyni na wydziale chorób zakaźnych Northwestern Memorial Hospital Feinberg School of Medicine, która również przewodniczy badaniom klinicznym, w pierwszej i drugiej fazie testów szczepionka okazała się bezpieczna i skuteczna w zwiększaniu liczby przeciwciał. W trzeciej fazie lek ma być testowany w szpitalu Northwestern w śródmieściu Chicago, a także w szpitalach w Lake Forest i Central DuPage.
Najbardziej pożądane są osoby dorosłe o podwyższonym ryzyku zachorowania na COVID-19 z racji uprawianego przez siebie zawodu: pracownicy służby zdrowia, sklepów i supermarketów, fabryk i komunikacji miejskiej. Poszukiwane są również osoby pracujące w domach opieki lub innych ,,zbiorowych ośrodkach”.
Badacze są również zainteresowani osobami ,,dysproporcjonalnie dotkniętymi przez COVID-19”, czyli seniorami, pacjentami z już istniejącymi innymi problemami zdrowotnymi oraz przedstawicielami mniejszości, zwłaszcza Afroamerykanami, Latynosami i rdzennymi Amerykanami.
Na stronie internetowej programu COVID Prevention Trials Registry Northwestern Medicine wyjaśnia, że wpisanie się do rejestru ochotników nie jest jednoznaczne z udziałem w badaniach. Chętni zostaną poproszeni o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego stanu zdrowia. Dane ochotników pozostaną w rejestrze do pięciu lat. Jeżeli ochotnicy zostaną wytypowani do uczestnictwa w danym badaniu, nie mają obowiązku w nim uczestniczyć – z rejestru można wypisać się w każdej chwili. Za udział w próbach klinicznych nie przewidziano wynagrodzenia.
Program jest sponsorowany przez wydział chorób zakaźnych akademii medycznej przy Northwestern University (Feinberg School of Medicine). Więcej informacji można uzyskać wyszukując hasło „COVID Prevention Trials Registry” lub dzwoniąc pod numer (312) 694-0414 (w j. angielskim).
Również w poniedziałek trzecią fazę badań klinicznych opracowywanej przez siebie potencjalnej szczepionki na koronawirusa rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych firma Moderna. Producent leków jest jednym z liderów wyścigu.
Trzeci etap klinicznych badań nad szczepionką – prowadzonych przy współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) – będzie miał charakter masowy. Obejmie łącznie 30 tys. dorosłych ochotników w blisko 100 miejscach w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy pacjent w ramach trzeciej fazy otrzymał preparat biologiczny Moderny w poniedziałek w ośrodku w Savannah w stanie Georgia. W badaniach bierze udział Uniwersytet Illinois w Chicago (UIC), gdzie próbom ma poddać się tysiąc uczestników.
Wcześniejsze etapy testów potencjalnej szczepionki Moderny dały obiecujące rezultaty. U zaszczepionych pojawiła się reakcja immunologiczna. Według komunikatu firmy, już po pierwszej dawce u uczestników zaobserwowano wiązanie się przeciwciał do białka koronawirusa. Skutki uboczne były łagodne, obejmowały m.in. dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i poczucie zmęczenia.
Trzeciej fazie badań klinicznych na UIC przewodniczy doktor Richard Novak. Jak powiedział, w badaniu ma brać udział tysiąc uczestników, z których połowa otrzyma szczepionkę, a połowa placebo. Następnie zespół badaczy ma obserwować, ile osób i kto zakaził się koronawirusem, a także jak postępuje choroba. Badania mają potrwać od pół roku do 2 lat.
Do badań na UIC zgłosiły się już tysiące chętnych, jednak tylko część z nich będzie wytypowana do udziału. Podobnie jak Northwestern Medicine, UIC selekcjonuje osoby szczególnie narażone na zachorowanie na COVID-19.
,,Rozpoczęcie kluczowego badania szczepionki Moderny to najnowszy sygnał, że najbardziej zaawansowane potencjalne szczepionki na koronawirusa przechodzą do końcowych testów i mogą być gotowe do szerszego stosowania przed końcem roku, o ile wyniki (badań) będą pozytywne” – pisze “WSJ”.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w fazie badań klinicznych jest obecnie 25 potencjalnych szczepionek na koronawirusa na całym świecie – oprócz wspomnianej Moderny, również gigantów farmaceutycznych takich jak Pfizer i Johnson & Johnson. Szczepionka, nad którą badania prowadzą firmy Pfizer i BioNTech, miała wejść w trzecią fazę jeszcze w lipcu.
Aby zostać zatwierdzona przez FDA i wprowadzona na rynek w Stanach Zjednoczonych, szczepionka musi wykazać się co najmniej 50-procentową skutecznością.
Dotychczas na całym świecie zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje groźne dla życia zapalenie płuc COVID-19, stwierdzono u ponad 16,2 mln ludzi, ponad 648 tys. zmarło.
Joanna Marszałek
[email protected]