Chicagowska Polonia uczciła 75. rocznicę Obławy Augustowskiej
- 07/23/2020 11:55 PM
W niedzielę 19 lipca w Bazylice św. Jacka w Chicago odbyło się specjalne nabożeństwo. W 75. rocznicę zbrodni na mieszkańcach Suwalszczyzny duchowni, goście, parafianie i młodzież modlili się w intencji zamordowanych i prześladowanych podczas Obławy Augustowskiej.
Wśród gości honorowych byli przedstawiciele Grupy Rekonstrukcyjnej 5. Kresowej Dywizji Piechoty, Stowarzyszenia Weteranów z komendantem Andrzejem Janczakiem i organizatorem mszy świętej Wojtkiem Swicem. Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce reprezentował jego prezes Tadeusz Młynek, Bernadetta Manturo – Przystanek Historia IPN w Chicago, a Andrzej Bułat Krakowską Dywizję Powietrzno-Desantową.
Rozpoczynając nabożeństwo ks. Stanisław Jankowski C.R. powiedział: – Chcemy prosić pana Boga, aby dał nam poczucie świadomości i prawdy historycznej, która będzie testamentem dla młodego pokolenia, aby nigdy nie zapomniało o tych, którzy walczyli i ginęli za naszą Ojczyznę i wolność.
Obława Augustowska, nazywana także Małym Katyniem, to największa zbrodnia po zakończeniu II wojny światowej, dokonana przez Sowietów, której celem była likwidacja polskich organizacji niepodległościowych. Rozpoczęła się 12 lipca 1945 roku – podczas akcji zostało zatrzymanych i zamordowanych około 600 polskich partyzantów. Do dziś nie wiadomo, gdzie jest miejsce ich pochówku. Strona polska od wielu lat prowadzi starania o ustalenie losów osób zaginionych w wyniku wstrząsających wydarzeń. Śledztwo w tej sprawie prowadzi białostocki IPN. 12 lipca – na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm – obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Dla uczczenia ofiar pogromu w Gibach na Suwalszczyźnie powstał pomnik autorstwa Andrzeja Strumiłły. Co roku w tej miejscowości odbywają się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia. Wzgórze pokryte krzyżami, honorującymi ofiary zbrodni, często nazywa się ,,gibańską Golgotą”.
Po zakończeniu nabożeństwa Wojciech Swic w krótkim wystąpieniu nakreślił uczestnikom mszy świętej rys historyczny Obławy, a także zaprosił zgromadzonych do obejrzenia przygotowanej wystawy. Następnie procesja z kwiatami przeszła do przedsionka bazyliki, gdzie złożono wieniec pod pamiątkową tabliczką z urną, zawierającą ziemię pobraną z ,,gibańskiej Golgoty”, którą sprowadziło Stowarzyszenie Historyczne Armii Polskiej w Chicago. Ksiądz Stanisław Jankowski wraz z zebranymi odmówił modlitwę za poległych. Po chwili zadumy i pamiątkowych zdjęciach uroczystość dobiegła końca.
O Obławie Augustowskiej nie można nigdy zapomnieć, tym bardziej, że miała miejsce już po oficjalnym zakończeniu II wojny światowej w Europie. Była jednym z działań stalinowskiego systemu represji i zbrodni, jakie powinno pozostać na zawsze w pamięci kolejnych pokoleń.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka
Reklama