Boisz się wysokości? Miewasz ataki paniki, gdy zdajesz sobie sprawę, że lecisz wysoko, nie masz gruntu pod nogami? Na samą myśl, że następne spotkanie służbowe odbędzie się na 20. piętrze czujesz się nieswojo? Zamykasz oczy, gdy ktoś wiezie cię samochodem po krętych górskich drogach? Pocą ci się ręce, gdy patrzysz w dół na malownicze przepaście pod stopami? Gdy stoisz na kilku pierwszych stopniach drabiny, czy mówisz do siebie, że nie wejdziesz już wyżej? Czy boisz się prowadzić samochód na mostach, szczególnie wysokich? Jeśli te sytuacje wydają ci się niekomfortowe, możesz cierpieć na fobię zwaną akrofobią, czyli lękiem wysokości.
Co to jest akrofobia
Akrofobia, czyli lęk wysokości, dotyka 5 procent populacji. Termin akrofobia pochodzi od greckiego acron – czyli wysokość i phobos – lęk. Możesz wahać się, gdy przyjdzie ci stanąć na szczycie góry, bać się oglądać piękne widoki z wysokości, możesz omijać parki rozrywki, szczególnie te, które oferują kolejki wysokościowe, nie czuć się komfortowo w szklanych windach, a jechanie wyciągiem narciarskim może spowodować zawroty głowy. Fobia powoduje, że człowiek unika wszystkich sytuacji związanych z lękiem. A niestety unikanie doświadczenia, którego się boimy jeszcze bardziej pogarsza fobię, a także wpływa na pogorszenie jakości życia – bo człowiek poddaje się lękowi i omijają go ważne doświadczenia – nie poleci na wakacje samolotem, nie obejrzy oszałamiającego piękna Grand Canyon, nie wejdzie na szczyt Giewontu, odmówi zapierającego dech w piersiach widoku z 20 piętra pokoju hotelowego, nie przejedzie przez most, czy też nie wjedzie na górę oszkloną windą. To zasadniczo hamuje jakość jego życia i ogranicza jego doświadczenia.
Symptomy akrofobii
Niektórzy opisują nieprzyjemne doznania w momencie bycia na wysokościach – jak zawroty głowy, pocenie się, przymus padnięcia na kolana, trzęsące się ręce i całe ciało, palpitacje serca, paraliż, płacz lub krzyk, bóle głowy. Często kończy się to także atakiem paniki z niemożnością oddychania.
Przyczyny
Lęk przed wysokością może wynikać z naturalnego lęku przed upadkiem i zranieniem się. Trzeba pamiętać, że lęk pełni również funkcję ochronną – bez niego niepotrzebnie wystawialibyśmy nasze życie na ryzyko. Być może rolę odgrywają tu rodzice, ich nerwowe reakcje na próby dziecięcego odkrywania świata – ,,uważaj, bo spadniesz” lub też poprzednie doświadczenie upadku i pamięć bólu. To lęk przed bólem może przyczynić się do powstania fobii. To jest naturalne, by czuć się nieswojo, gdy znajdujemy się na wysokościach, ale dla tych z fobią lęk jest niepohamowany i przesadny. Akrofobia tak jak i inne fobie jest nadmierną reakcją na normalny lęk.
Jak sobie poradzić?
Z odrobiną determinacji, każda fobia może zostać pokonana. Jedną z najefektywniejszych form jest terapia poznawczo-behawioralna. W bezpiecznym środowisku stosuje się behawioralne techniki i wystawia pacjenta na sytuacje, w których rodzi się jego lęk – w tym przypadku wysokość. Pacjent jest uczony, jak szybko reagować na własne objawy rozwijającej się paniki i utrzymać kontrolę nad emocjami w takiej sytuacji. Nauczenie się technik relaksacyjnych włączając w to medytację, jogę, ćwiczenia oddechowe, relaksowanie mięśni pomoże zarówno zmniejszyć stres jak i poskromić lęk. Pamiętaj, nie jesteś sam. Miliony ludzi na całym świecie cierpią na akrofobię. Z odpowiednim wsparciem ze strony psychologa, możesz poskromić swój lęk i ruszyć na podbój Kilimandżaro.
Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015
911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173
Tel. (847) 907 1166
Email: [email protected]
www.psychologicalcounselingcenter.com
Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.
Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166
Reklama