Przedstawiciele Duszpasterstwa Polonijnego Archidiecezji Chicagowskiej oraz Tadeusz Młynek, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce zakończyli rok szkolny wirtualnie z powodu trwającej pandemii koronawirusa.
Zakończenie polonijnego i katechetycznego roku szkolnego 2019-2020 odbyło się w niedzielę, 17 maja. W uroczystości można było uczestniczyć jedynie wirtualnie z powodu trwającej od miesięcy światowej pandemii koronawirusa i wprowadzonych w związku z tym przez władze stanu Illinois wielu restrykcji regulujących życie publiczne w nowy sposób.
Transmisję z kościoła na żywo, na kanale YouTube parafii św. Ferdynanda poprzedziła prezentacja logo i sztandarów szkół polonijnych z aglomeracji chicagowskiej.
Mszę św. koncelebrowaną przez księdza Zdzisława Torbę odprawił ksiądz Marek Smółka, koordynator Polonijnego Duszpasterstwa w Archidiecezji Chicago.
Wiernych zgromadzonych przed ekranami telewizorów, tabletów i laptopów najserdeczniej powitał ksiądz Zdzisław Torba proboszcz parafii św. Ferdynanda, opiekun duchowy Polskiej Katolickiej Szkoły imienia św. Ferdynanda w Chicago, szkoły, która była współorganizatorem tegorocznej studniówki.
Podczas mszy św. w trybie online dziękowano Bogu za otrzymane łaski w czasie kończącego się roku szkolnego oraz modlono się m.in. za nauczycieli, wychowawców, katechetów i rodziców, aby odważnie i mądrze wychowywali dzieci i młodzież w duchu wartości chrześcijańskich, jednocześnie prosząc Boga o opiekę w trudnym czasie pandemii.
Czytania liturgiczne zostały zaprezentowane przez Tadeusza Młynka, prezesa Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i Patricka Świerczek – tegorocznego maturzystę, absolwenta Polskiej Katolickiej Szkoły imienia św. Ferdynanda w Chicago.
Ksiądz Marek Smółka kierując do uczniów słowa gratulacji z okazji ukończenia trudnego z powodu pandemii roku szkolnego nawiązał do cennej wskazówki Jezusa zawartej w niedzielnej Ewangelii: ,,Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.
Prosił, aby nie rozmyślać o tym: ,,Czy świat po pandemii się zmieni ?”, ale ,,Wrócić do tego, co było i jest nadal”.
Przywołując pamięci datę urodzin św.Jana Pawła II zdefiniował, jak papież-Polak rozumiał prawdziwy odpoczynek.
Przytaczając słowa świętego kapłan zwrócił uwagę słuchających homilii, aby:” wypoczynek nie był odejściem w próżnię, aby nie był tylko pustką, bo wtedy nie będzie prawdziwym wypoczynkiem. Chodzi o to, aby był wypełniony spotkaniem z przyrodą, z górami, morzem, lasem. Człowiek w umiejętnym obcowaniu z przyrodą odzyskuje spokój, ucisza wewnętrznie.”
Takiego właśnie wypoczynku “blisko Boga i drugiego człowieka” życzył ksiądz Smółka uczniom, nauczycielom, katechetom i rodzicom.
Niespodzianką przygotowaną przez organizatorów były duszpasterskie pozdrowienia i błogosławieństwo w języku polskim księdza kardynała Błażeja Cupicha.
Arcybiskup Chicago prosił o cierpliwość najmłodszych uczniów, którzy mieli przyjąć w maju tego roku po raz pierwszy przyjąć Komunię Świętą i ich starszych kolegów oczekujących na sakrament bierzmowania.
Latem, podczas wakacji zapraszał do odwiedzania witryny Archidiecezji Chicagowskiej i korzystania z polskich programów katechetycznych.
Przypomniał o 100. rocznicy urodzin papieża św. Jana Pawła II.
Wyraził przekonanie, że bliski sercu Polaków święty w trudnych czasach oręduje za nami.
Tadeusz Młynek prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce gratulacje przekazał tysiącom polonijnych uczniów.
Dziękował kilkuset nauczycielom i katechetom z ponad 50 szkół języka polskiego z aglomeracji chicagowskiej oraz rodzicom, którzy w tym roku szkolnym stali się filarem nauczania.
Był dumny, że nauczyciele błyskawicznie przestawili się na nauczanie zdalne, a rodzice odpowiedzialnie współpracując ze szkołami zapewnili uczniom idealne warunki do nauki w domu, co nie było prostym zadaniem przy jednoczesnej konieczności realizacji materiału z obowiązkowej szkoły amerykańskiej.
Zwracając się do tegorocznych maturzystów wyraził im wdzięczność za “ukończenie nieobowiązkowej polskiej szkoły, w kraju gdzie język polski nie jest językiem urzędowym.”
Prezes Tadeusz Młynek wszystkim życzył “bezpiecznych wakacji i umiejętności odnalezienia się w nowej rzeczywistości”. – Jestem optymistycznie nastawiony i mam nadzieję, że we wrześniu wrócimy do ławek – powiedział prezes Młynek.
Marta Stępniak –koordynator z wikariatu I –Vicariate I Lifelong Formation Coordinator and Polonia i przedstawicielka departamentu –Departament Mission and Vitality Archidiecezji Chicagowskiej podziękowała wszystkim za wspaniałe świadectwo wiary, przypominając, że “prawie od 3 miesięcy dom stał się szkołą, miejscem wypoczynku, a także kościołem domowym, gdzie wspólnie się modlimy, uczestniczymy w nabożeństwach i mszach świętych.”
Przedstawiła wakacyjną ofertę kontynuowania przyjaźni z Jezusem online dostosowaną do trzech kategorii wiekowych.
Dzieci zaprosiła do udziału w programie ,,Jacka i Agatki niezapomniana przygoda z Pismem Świętym”, młodzież do ,,Bożej drużyny” czyli rozmów o życiu i wierze, a od lipca bieżącego roku także rodziców do Akademii Katolickiego Rodzica.
Programy są dostępne na polskojęzycznej stronie internetowej Polonia.archchicago.org oraz YouTube.
Za duchowe wsparcie podziękowała księdzu Przemkowi Wójcikowi, dyrektorowi biura pastoralnego Archidiecezji Chicago i księdzu Markowi Smółce, który w imieniu kardynała Cupicha czuwa nad polonijnym duszpasterstwem w Chicago.
Kolejną miłą niespodzianką przygotowaną uczniom przez nauczycieli i katechetów były wirtualne pozdrowienia.
Po mszy św. wierni zostali zaproszeni do odmówienia Litanii do św. Jana Pawła II.
Uroczystość zakończenia polonijnego roku szkolnego i katechetycznego została zorganizowana przez Duszpasterstwo Polonijne Archidiecezji Chicagowskiej, przy współpracy z Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce.
Rok szkolny 2019/2020 z powodu szalejącej na świecie epidemii został zakończony podczas mszy świętej, w pustym kościele, bez udziału uczniów, nauczycieli, katechetów i rodziców.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Reklama