Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 15:40
Reklama KD Market

Jak sobie radzić ze społeczną izolacją w czasie pandemii?

Pierwszy oficjalny przypadek koronawirusa odnotowano w Chinach 17 listopada 2019. Pod koniec grudnia chińscy lekarze grzmieli na alarm, co było zlekceważone przez ich rząd aż do połowy stycznia. Aby nie powtarzać błędów Chin i Włoch, w piątek 20 marca gubernator stanu Illinois zarządził zakaz wychodzenia z domu do 7 kwietnia. Dekret mówi, że od mieszkańców Illinois oczekuje się, że pozostaną w domach, a przemieszczać będą się tylko w uzasadnionych przypadkach zachowując tym samym ,,dystans społeczny”.  Co z tego wynika? Przymusowe pozostanie w domu samemu lub z członkami rodziny może być błogosławieństwem lub przekleństwem. Daje ogromne możliwości dla rodziny, by zacieśnić więzy, dać pełen uwagi czas dzieciom, uporządkować zaległe papiery, posprzątać strych, rozkoszować się domowym ogniskiem i ciepłymi obiadkami. Małe dzieci mogą być bardzo zadowolone z takiego obrotu rzeczy, bo mają teraz oboje rodziców dla siebie przez cały czas. Gorzej może być z nastolatkami, które są mniej zachwycone siedzeniem w domu, co powoduje napięcia i stres. A co z ludźmi, którzy mają zaawansowaną nerwicę czy depresję? Taka wymuszona izolacja może tylko podnieść poczucie bezradności i braku kontroli nad sytuacją, co pogorszy dotychczasowy stan zdrowia psychicznego. Dla tych którzy cierpią na klaustrofobię (lęk przed zamknięciem), siedzenie w małych pomieszczeniach może być nadzwyczaj stresujące. Ludzie ze skłonnościami samobójczymi też są narażeni na podniesione ryzyko popełnienia czynu. Badania nad efektem kwarantanny podczas epidemii SARS w 2003 roku mówią, że 39% objętych kwarantanną ludzi wykazywało symptomy stresu pourazowego and 31% depresji. Ludzie doświadczali uczuć dezorientacji, złości, bezradności i lęku. Dbaj o relacje z innymi i o swoje zdrowie!   Oto kilka przykładów, które możesz uwzględnić by to uczynić:  
  1. Rozmawiaj ze znajomymi przez telefon, wideokonferencje i SMS. Wsparcie bliskich i znajomych jest bardzo ważne w utrzymaniu dobrego stanu psychicznego.
 
  1. Izolacja społeczna stanowi jedno z największych zagrożeń, jakie niesie koronawirus. Ludzie są istotami społecznymi, więc ukojenie przychodzi, gdy mamy kontakt z innymi ludźmi. Dlatego nie zaprzestawaj kontaktu z innymi poprzez bezpieczne łącza telefonu.
 
  1. Wyjdź na zewnątrz, zażyj słońca w miejscu, gdzie nie spotkasz tłumu, na przykład park, łąka czy las. Wiosna to czas na uzupełnienie witaminy D, dłuższe dni, cieplejsza pogoda, słońce.
 
  1. Poćwicz, pobiegaj, wyjdź na rower. Nie zbieraj się w większych grupach, ale miej pewność, że swój przydział świeżego powietrza i słońca dostaniesz. 
 
  1. Poćwicz w domu jogę i aerobik. Instrukcje znajdziesz za darmo na YouTube.
 
  1. Stosuj zbalansowaną dietę, dużo warzyw i owoców. Nie usprawiedliwiaj się kwarantanną, by jeść dużo i niezdrowo. Fizyczne zdrowie ma wpływ na psychikę. 
 
  1. Weź głęboki oddech. Oddychanie nie tylko wzmocni mięśnie międzyżebrowe, ale i przeponę. Głęboki oddech pozwala nie tylko pokonać ataki nerwicowe, ale i możliwą infekcję, bo płuca będą zdrowsze. 
 
  1. Bądź wdzięczny. Wdzięczność może być trudna do okazania, gdy jesteśmy tak zestresowani tym co się wokół dzieje, ale to właśnie w takich momentach powinniśmy ją praktykować, by móc przejść przez najtrudniejsze chwile izolacji. 
 
  1. Nie jesteś sam, wszyscy musimy przejść ten kryzys pandemii i społeczną izolację. Skup się na rzeczach, które możesz kontrolować, a odpuść te, nad którymi kontroli nie masz. To pozwoli ci zmniejszyć stres i uspokoić skołatane nerwy.
  Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia. 405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015 911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173 Tel. (847) 907 1166 Email: [email protected] www.psychologicalcounselingcenter.com Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166. Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama