Znasz kogoś, kto oczekuje od ciebie okazywania podziwu, kto myśli, że jest lepszy, piękniejszy, mądrzejszy niż inni, a przy najdrobniejszym objawie krytyki wpada w szał? Te cechy w wielkim skrócie pozwolą ci rozpoznać osobowość narcystyczną.
Świat narcyzów
Narcyzm wydaje się kwitnąć w świecie selfies, facebookowych rewelacji na temat co kto zjadł, jak się ubrał, gdzie pojechał i na co zachorował. Wzrasta nasze uwielbienie do krótkoterminowych celebrytów, obserwowanie każdej dziedziny ich życia, naśladowanie ich. Mamy coraz większą potrzebę wystawiania się na piedestał publicznego zachwytu i liczenia lajków na portalach społecznościowych, co daje pożywkę próżności i samozadowoleniu. Nie jest to jednak jeszcze narcyzm. To jest tylko pożywka dla nowych narcyzów.
W psychologicznej terminologii ludzie z osobowością narcystyczną nie są wiedzeni głęboką potrzebą miłości do siebie – oni kochają swój wyidealizowany, pretensjonalny obraz siebie. Kochają nadmuchaną wizję samego siebie – bo nie są w stanie zaakceptować czy nawet dotrzeć do swoich prawdziwych uczuć i uznać swoją niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa. Za wszelką cenę podtrzymują swoją urojoną wielkość i wspaniałość. Zachowania narcyza są ukierunkowane na siebie, aroganckie w myśleniu i zachowaniu, cechuje je zupełny brak empatii i zrozumienia dla innych i nadmierna potrzeba, by być podziwianym. To ludzie zarozumiali, samolubni, wymagający, protekcjonalni i manipulacyjni. Bardzo rzadko udaje im się zmienić swoje zachowanie, bo nie potrafią spojrzeć w głąb siebie, by uznać, że coś jednak nie gra w ich osobowości. W zamian winią innych za wszystko. Nie uznają najmniejszego krytycyzmu, zwrócenia uwagi, niedostosowania się do ich wymagań, niezgodności w opinii – reagują na to, jakby byli atakowani osobiście. Wobec tych zachowań ich najbliżsi wolą po prostu poddać się, niż narażać na ich chłód i awantury. Aby ochronić się przed narcyzami w twoim życiu, poczytaj o nich i naucz się ustanawiać zdrowe granice.
Oto po jakich cechach ich łatwo rozpoznasz
Manipulacja:
- Mogę sprawić, że inni uwierzą w cokolwiek będę chciał.
- Mogę się wszystkiego wyprzeć.
- Mogę czytać ludzi jak książkę.
Wyższość:
- Będę wspaniałą osobą.
- Osiągnę sukces.
- Jestem wyjątkowy.
Próżność:
- Lubię pokazywać moje wspaniałe ciało.
- Lubię patrzeć na siebie w lustrze.
Autorytet:
- Widzę siebie jako dobrego przywódcę.
- Lubię mieć autorytet i przewagę nad ludźmi.
Nadmuchane fantazje:
- Nigdy nie będę usatysfakcjonowany, dopóki nie dostanę tego, na co zasługuję.
- Wiem, że jestem dobry, bo wszyscy mi to mówią.
- Chciałbym, żeby ktoś napisał moją biografię.
Nie daj się zwieść fantazjom narcyza
Narcyz potrafi być – i zawsze jest na początku znajomości – czarujący i urzekający. Jest mistrzem w kreowaniu swojego powierzchownego wizerunku, bo wyczuwa, co chcemy w nim widzieć. Bardzo łatwo łapie ofiary w swoją precyzyjną sieć. Ale twoje potrzeby nie będą spełnione – narcyz nie szuka partnera, on pragnie posłusznego wielbiciela. Jedyną wartością, jaką dla niego jesteś to twoje pochwały na jego temat. Nic więcej się nie liczy, włączając w to twoje uczucia i pragnienia.
Popatrz, jak narcyz traktuje innych
Jeśli kłamie, manipuluje, rani, wyzywa -to możesz być pewny, że to samo spotka ciebie. Nie daj się ponieść fantazji, że jesteś inny i ciebie to nie spotka.
Zdejmij różowe okulary
Bardzo ważne, żebyś widział narcyza takim, jakim jest, a nie takim, jakim byś chciał go oglądać. Przestań go usprawiedliwiać, jest całkowicie odpowiedzialny za swoje zachowanie. Nie umniejszaj jego odpowiedzialności, rani cię, bo tak chce. W rzeczywistości narcyz jest bardzo oporny na zmiany, więc istnieje mała szansa na to, że kiedykolwiek będzie lepiej. Raczej odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz żyć z tym na zawsze?
Skup się na swoich marzeniach
Zamiast zatracać się w urojeniach narcyza, skup się na tym, co ty chcesz w życiu. Co chcesz zmienić? Jakie talenty chcesz rozwijać? Jakie fantazje należy porzucić, by zbudować swoją rzeczywistość?
Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015
911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173
Tel. (847) 907 1166
Email: [email protected]
www.psychologicalcounselingcenter.com
Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.
Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166