Wybór nowego wiceprezesa wydziału stanowego KPA, prelekcje na temat programów ochrony praw konsumentów i dla osób uzależnionych, wizyty ważnych gości to najważniejsze punkty porządku zebrania.
Comiesięczne zebranie członków stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej odbyło się w poniedziałek 24 lutego br., w Chicago, w sali parafialnej Centrum Hayesa, w kościele Matki Bożej Matki Kościoła – Our Lady Mother of the Church.
Wybrano nowego pierwszego wiceprezesa KPA a stan Illinois w związku z oficjalną rezygnacją z tej funkcji Bogdana Strumińskiego. Nowym, pierwszym wiceprezesem wydziału stanowego KPA został Walter Bochenek, a Jolancie Kaczmarskiej-Waltos powierzono wcześniej zajmowaną przez Bochenka pozycję.
W związku ze zbliżającymi się 17 marca prawyborami zebranych odwiedzili kandydaci na różne stanowiska: Ammie Kessem – kandydatka do komitetu republikańskiego 41 okręgu, dr Willie Wilson – niezależny kandydat na senatora (independent for U.S. Senator), John Garrido, demokrata na sędziego 10. obwodu, (Judge Democrat 10th Subcircuit) i Jacob Meister, demokrata na sekretarza Sądu Okręgowego powiatu Cook.
Prezes Michael Niedziński przypomniał, że w prawyborach będziemy mieli kilku kandydatów polskiego pochodzenia – w tym członków KPA – na sędziów w sądach powiatowych, oraz z ramienia Partii Republikańskiej –na senatora Kazimierza (Casey) Chlebka i na prokuratora stanowego z powiatu Cook – Chrisa Pfannkuche.
W zebraniu gościnnie wzięły udział: Iwona Przonak z Biura Prokuratora Generalnego Illinois z prezentacją dotyczącą ochrony praw obywateli oraz Anita Pindiur z organizacji „Way Back In”.
Iwona Przonak z Biura Prokuratora Generalnego omówiła bogatą ofertę programów i serwisów prokuratury adresowanych do obywateli takich jak: program rekompensat dla ofiar przestępstw, program ochrony konsumenta, doradztwo w zakresie pożyczek studenckich, prawo osób niepełnosprawnych, czy prawo pracowników.
Przonak udzieliła cennych wskazówek, jak uniknąć kradzieży danych osobowych, oszustw (ang. scams) dokonywanych telefonicznie, listownie lub przez Internet, jak chronić przed osobami niepowołanymi dostępu do informacji personalnych, np. numerów kont medycznych.
Poinformowała o procedurze składania skarg i darmowej mediacji w konfliktach pomiędzy konsumentem a biznesem, pacjentem a szpitalem, bądź klientem a firmą oferującą plan opieki zdrowotnej.
Ogromne zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami zaowocowało obietnicą zorganizowania w przyszłości dodatkowego spotkania.
Anita Pindiur z organizacji „Way Back In” mówiła o różnego rodzaju uzależnieniach, np. od alkoholu, narkotyków i hazardu. Zapewniła, że osobom uzależnionym, jak i ich rodzinom oferowane są specjalne programy.
Gościem zebrania był David Rydzewski prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Wisconsin. Podzielił się tematem najbliższego spotkania, które będzie dotyczyło sprawy Enigmy, co wywołało ożywioną dyskusję.
Prezes Michael Niedziński uważa, że zacieśnianie współpracy pomiędzy organizacjami to cenna inicjatywa. – Będziemy się starali zapraszać ich na nasze imprezy, na paradę 3 Maja jako siostrzaną organizację – powiedział Niedziński. Ma on nadzieję, że „wizyty i rewizyty przez granicę stanu Illinois – Wisconsin” przyniosą organizacjom obopólne korzyści.
Na zakończenie Jan Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich zaprosił na następujące wydarzenia: 14 marca na wybór Królowej Parady 3 Maja, 10 kwietnia na obchody 10. rocznicy tragedii smoleńskiej, na paradę z okazji Święta Konstytucji 3 Maja i towarzyszące jej uroczystości.
Bożenna Haszlakiewicz przypomniała o zbliżającym się Balu Amarantowym.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Reklama