Spotkanie z reporterami ,,Dziennika Związkowego” uatrakcyjniło zajęcia w szkole Brata Alberta Chmielowskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku.
Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 r. pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Obchodzone co roku 21 lutego święto ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Uczniowie Polskiej Szkoły im. Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Chicago aktywnie włączyli się w doroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, a misja ,,Dziennika Związkowego” – największej i najstarszej polskojęzycznej gazety w USA, wydawanej od 1908 roku – idealnie wpisała się w obchodzone święto, którego ideą jest ochrona różnorodności i bogactwa językowego jako dziedzictwa kulturowego.
W sobotę, 22 lutego w ramach sobotnich zajęć lekcyjnych dyrektor Marzena Klimek w kooperacji z redaktor naczelną ,,Dziennika Związkowego” Alicją Otap zorganizowała dla uczniów klasy 8 i licealistów spotkanie z reporterami gazety: Jolą Plesiewicz i Dariuszem Piłką.
Podczas spotkania młodzież została zapoznana z krótką historią gazety, jej działami, a także sposobami zbierania informacji i przygotowywania relacji z bieżących wydarzeń .
Zostały powtórzone reguły pisania ogłoszenia, reportażu i wywiadu, z którymi uczniów wcześniej zapoznały nauczycielki podczas lekcji języka polskiego.
Jola Plesiewicz mówiąc o reportażu rozpoczęła od definicji według Ryszarda Kapuścińskiego, polskiego reportera określanego jako ,,człowieka obdarzonego absolutnym wyczuciem informacji, klimatu i wydarzeń”.
Dariusz Piłka, prezentując własne zdjęcia reportażowe z lokalnych inscenizacji historycznych, opowiadał o cechach fotografii reportażowej.
Podczas spotkania młodzież zaprezentowała wysoki poziom umiejętności językowych w związku z omawianymi zagadnieniami.
Uczniowie Renaty Stafskiej z 3 klasy liceum zostali zaproszeni do napisania ogłoszenia. Ogłoszenie o szkolnym spotkaniu przeczytał Wojtek Winiarczyk.
Przygotowanie pytań do wywiadu na temat pracy dziennikarskiej przypadło w udziale ósmoklasistom, których wychowawczynią jest Joanna Drapak -Ornelas.
I chociaż licealiści z klasy drugiej, pracujący pod opieką Beaty Pawlik mieli za zadanie ustnie zrelacjonować spotkanie z okazji Dnia Języka Ojczystego, w ich imieniu zrobił to doskonale, zachęcony do wypowiedzi Kevin Michalik z klasy 3 liceum.
Urozmaiceniem zajęć była możliwość zapoznania się uczniów ze sprzętem niezbędnym w pracy reportera. Uczniowie na dyktafonie nagrywali i odtwarzali swoje wypowiedzi, robili zdjęcia, porównywali specyfikację obiektywów.
Pamiątkowe zdjęcie ze spotkania z prowadzącymi zrobił Damian Gal z trzeciej klasy liceum.
Spotkanie z reporterami ,,Dziennika Związkowego” podsumowała dyrektor Marzena Klimek. – Dzisiejsze spotkanie zostało zorganizowane z tego względu, że nasza szkoła świętuje Dzień Języka Ojczystego. Drugim ważnym aspektem też było to, że nasi uczniowie przygotowują się do zdawania egzaminów, m.in. do egzaminu certyfikatowego. Dlatego uczymy nasze dzieci krótkich wypowiedzi ustnych lub pisemnych. Była to inna niż zwykle lekcja języka polskiego. Bardzo dziękujemy. Nasi uczniowie wynieśli z niej nowe doświadczenia – powiedziała na zakończenie dyrektor Klimek.
Tego dnia również w klasach młodszych zostały przeprowadzone lekcje nawiązujące do Święta Języka Ojczystego.
Na zdjęciach goszczących w szkole reporterów zostały uwiecznione lekcje przeprowadzone w klasach młodszych, m. in. w zerówce Marzeny Kozłowskiej, gdzie dzieci wykonały projekt ,,Język polski w sercu mamy i zginąć mu nie damy” oraz zajęcia z siódmoklasistami przeprowadzone przez Renatę Karp, która mówiła uczniom o najstarszym druku w języku polskim, najdłuższym polskim wyrazie – pięćdziesięciogroszówka, czy najtrudniejszym – gżegżółka.
Szkolne spotkanie dla gości i gospodarzy było dniem wielu pozytywnych wrażeń ilustrujących, dlaczego ważne jest podtrzymywanie języka ojczystego, a także nauka nowych języków.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Polska Szkoła im. Świętego Brata Alberta Chmielowskiego powstała w 2013 roku z inicjatywy ks. Dziekana Roberta Łojka, w odpowiedzi na oczekiwania polskojęzycznej społeczności, gromadzącej się na polskich mszach świętych w parafii św. Williama w Chicago. W pierwszym roku działalności objęła edukacją 43 uczniów. Obecnie prężnie działająca szkoła prowadzi zajęcia w piątki i soboty. Uczęszczają do niej dzieci od 3 roku życia aż do liceum. Prowadzone są zajęcia logopedyczne, warsztaty teatralne, plastyczne, zajęcia ze śpiewu i tańca. Prezesem zarządu szkoły jest ksiądz Robert Łojek. Dyrektorem Marzena Klimek.
Reklama