Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 06:21
Reklama KD Market

O historii Avondale i Jackowa w Edgebrook

O historii Avondale i Jackowa w Edgebrook
Daniel Pogorzelski
fot. Ewa Malcher
Kilkanaście osób zebrało się w poniedziałek 27 stycznia w bibliotece Edgebrook w Chicago, by posłuchać, jak Daniel Pogorzelski opowiada o dzielnicy Avondale, obejmującej Jackowo oraz o Polonii w tym rejonie miasta. W poniedziałek 27 stycznia przypadała także 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz, o czym wspomniał Daniel, ponieważ rocznica ta dotyczyła również dziejów jego rodziny. Jednak główna część spotkania dotyczyła Avondale i Jackowa. Daniela Pogorzelskiego można słuchać godzinami – nie tylko sypie faktami, datami i nazwiskami, ale także ubarwia swoją opowieść niezliczoną ilością anegdot i ciekawostek, a to wszystko z pamięci, nie podpierając się żadnymi ściągami. Słuchając Daniela zaczynamy zdawać sobie sprawę z luk w naszej historycznej wiedzy. Nawet, gdy wydaje się nam – słuchającym – że świetnie znamy historię tej części miasta, to po spotkaniu wychodzimy z głową pełną nowych, nieznanych dotąd faktów.
/a> Frank Suerth
Opowieść Daniela o Avondale rozpoczęła się od ustalenia granic dzielnicy – od wschodu wyznacza ją rzeka Chicago, na południu ulica Diversey, na północy ulica Addison i na zachodzie stara trasa kolejowa Chicago-Milwaukee. Wykład ilustrowany był sporą ilością archiwalnych fotografii. Wiele z nich znaleźć można w książce z cyklu „Images of America” – “Avondale and Chicago’s Polish Village”, której autorami są Jacob Kaplan, Daniel Pogorzelski, Rob Reid i Elisa Addlesperger, a wstęp napisał profesor Dominic Pacyga. Książkę wydała Arcadia Publishing. Podczas wieczoru poznaliśmy m.in. dramatyczną i ciągnącą się latami historię nadawania nazwy ulicy Pulaskiego, padły nazwiska Rostenkowski i Sadłowski, zobaczyliśmy jak wyglądała patriotyczna wystawa sklepu „Syrena” na Jackowie po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce, poznaliśmy historię senatora Thomasa W. Ferry z Michigan, który miał swój wkład w powstanie stacji kolejowej „Avondale”, zobaczyliśmy na starych fotografiach kilka budynków, których nie udało się ocalić od wyburzenia w dzielnicy, oraz jak wyglądała budowa autostrady Kennedy’ego w tej części miasta; zobaczyliśmy stare mapy dzielnicy, archiwalne fotografie z polonijnych parad i innych wydarzeń ważnych w życiu Polonii, poznaliśmy historię polskich parafii. Zadziwiające, ile ciekawych faktów i zdjęć można zmieścić w godzinnej opowieści. Czy wiecie, że Abt Electronics rozpoczęło swoją działalność w Avondale? No, właśnie! Albo, że oryginalny kościół św. Jacka wcale nie przypominał rozmachem obecnej bazyliki?
/a> Uczestniczki spotkania
Spotkanie odbyło się w ramach cyklicznych spotkań Northwest Chicago Historical Society, którego prezesem jest Frank Suerth, a wiceprezesem właśnie Daniel Pogorzelski. Stowarzyszenie nie ma swojej siedziby. Spotyka się jednak cyklicznie w różnych miejscach w Chicago. Wydaje także biuletyn, który „naszpikowany” jest historycznymi ciekawostkami i fotografiami. Więcej informacji o stowarzyszeniu na ich stronie internetowej: nwchicagohistory.org oraz na >>Facebooku. Tekst i zdjęcia: Ewa Malcher [email protected]
/a> Daniel Pogorzelski

2

2

Frank Suerth rozpoczyna spotkanie

Frank Suerth rozpoczyna spotkanie

4

4


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama