Zawał wśród pięciu największych problemów zdrowotnych kierowców CDL
- 02/02/2020 11:01 PM
W ostatnim tygodniu poruszyliśmy dwa problemy zdrowotne, z którymi zmagają się zawodowi kierowcy. Postanowiliśmy kontynuować ten temat, gdyż okazało się, że jest on bardzo na czasie i otrzymaliśmy wiele pytań odnośnie powrotu do wykonywanego zawodu po poważniejszych komplikacjach zdrowotnych.
Emerytura w dobrej kondycji zdrowotnej to marzenie każdego z nas. Niestety wiele grup zawodowych, z racji profilu wykonywanej pracy jest bardziej narażonych na komplikacje zdrowotne. Kierowcy ciężarówek należą do grupy o podwyższonym ryzyku.
Lekarze, którzy na co dzień współpracują z kierowcami CDL, wymieniają pięć najbardziej krytycznych problemów zdrowotnych: rak skóry, otyłość, bezdech senny, wysokie ciśnienie krwi i ataki serca. Ponieważ wśród „truckerów” zawały serca występują znacznie częściej niż w innych grupach zawodowych, zajmiemy się tym problemem.
Kiedy kierowca CDL może powrócić do wykonywanego zawodu po zawale? Po ataku serca pacjent musi pozostać w szpitalu od jednego dnia do kilku tygodni. Aby powrócić do pracy, prowadzący kardiochirurg musi wyrazić na to pisemną zgodę. Pacjent musi również przejść specjalistyczny test o nazwie frakcja wyrzutowa lewej komory (Left Ventricular Ejection Fraction, LVEF), który stwierdzi, z jaką siłą serce jest w stanie pompować krew. Wymagane minimum to 40 procent. Oznacza to, że z ogólnej ilości krwi znajdującej się w lewej komorze serca przynajmniej 40 proc. jest przepompowywana dalej.
Jednak nie od razu można powrócić do zawodu. Obowiązkowy okres oczekiwania po udanym teście LVEF wynosi dwa miesiące. W przypadku, kiedy rekonwalescent nie toleruje przepisanych lekarstw bądź nie przeszedł pozytywnie testu LVEF, niestety zostanie zdyskwalifikowany i nie będzie mógł dłużej wykonywać zawodu kierowcy CDL.
Po obowiązkowych dwóch miesiącach można ubiegać się o kartę medyczną uprawniającą do prowadzenia pojazdów komercyjnych. Niestety po przejściu ataku serca na odnowienie tejże karty trzeba się stawiać co roku, a nie jak inni co dwa lata.
Zanim udamy się do lekarza CME (Certified Medical Examiner), musimy zgromadzić następujące dokumenty:
– zwolnienie ze szpitala,
– zaświadczenie od kardiologa,
– raport z testu wysiłkowego,
– echokardiogram lub nuklearny test serca wskazujący przynajmniej 40-procentowy poziom LVEF,
– listę zażywanych leków.
Nikomu nie życzymy, aby musiał korzystać z zawartych w tym artykule porad, dlatego proponujemy, aby zwracać większą uwagę na styl życia. Przypominamy, że cztery najważniejsze czynniki, które decydują o dobrym samopoczuciu i zdrowiu to: dieta, sen, aktywność fizyczna i stres. Niech każdy zrobi rachunek sumienia i zastanowi się, w którym obszarze ma największe niedociągnięcia i poczyni poprawki, zanim dopadnie nas choroba.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks! We put Truckers first!
Reklama