Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 23:29
Reklama KD Market

Przyszłość kierowcy zawodowego po udarze

Jednym z najbardziej skomplikowanych problemów medycznych dotykających kierowców zawodowych jest ich kondycja neurologiczna. Lekarze odpowiedzialni za obowiązkowe okresowe badania (każdy kierowca komercyjny musi je robić co dwa lata) wielokrotnie muszą szukać odpowiedzi na pytanie, jak postępować w wypadku kierowców, którzy przeszli udary, mini udary, czy miewają napady drgawek, padaczki itp. Oczywiście największą obawą, a zarazem niebezpieczeństwem, jest utrata świadomości, a co za tym idzie brak możliwości kontroli pojazdu. I chociaż wiele przypadków takich ataków skutkuje zakończeniem kariery zawodowej, to amerykański Departament Transportu po licznych konsultacjach ze specjalistami zajmującymi się tą dziedziną medycyny, poczyniło kilka wyjątków. Udary (ang. strokes) – cukrzyca i wysokie ciśnienie to jedne z przyczyn sprzyjających powstawaniu udarów i mini udarów, które w amerykańskiej terminologii są znane jako TIA - transient ischemic attacks. Nikogo nie zaskakuje fakt, ze kierowcy komercyjni, ze względu na specyfikę zawodu, są bardziej narażeni na udary i TIA aniżeli inne grupy zawodowe. Jeżeli przeszedłeś udar, którego wynikiem pozostało trwałe kalectwo, takie jak częściowy paraliż, stałe osłabienie czy utrata wzroku, to nie będziesz w stanie odnowić swojego zawodowego prawa jazdy CDL. Na szczęście w większości przypadków skutki nie są tak poważne i jest możliwość kontynuowania kariery, jednakże nie natychmiastowo. Po rekonwalescencji musisz obowiązkowo odczekać rok, zanim zostaniesz dopuszczony do ponownych badań na kartę medyczną CDL. Jeżeli obrażenia były poważniejsze, to sugerowany okres oczekiwania wydłuża się do pięciu lat. Po pozytywnym przejściu badań, kartę medyczną będziesz musiał odnawiać każdego roku, a nie jak do tej pory co dwa lata. Ataki, napady drgawek (ang. seizures). Jeszcze do niedawna każdy, kto musiał zażywać leki przeciwpadaczkowe i przeciwdrgawkowe był automatycznie dyskwalifikowany i nie mógł wykonywać zawodu kierowcy komercyjnego. Jednak w ostatnim czasie Federalna Administracja Bezpieczeństwa Przewoźników (Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA) wprowadziła zmiany w przepisach i na dzień dzisiejszy są one mniej restrykcyjne wobec osób borykających się z tymi schorzeniami. Żeby się zakwalifikować, należy spełnić następujące wymagania:
  • Nie miałeś napadów w ciągu ośmiu lat. I bez znaczenia jest, czy w tym okresie zażywałeś leki, czy też nie.
  • Przez co najmniej dwa lat jesteś na tych samych lekach (i tej samej dawce), oczywiście bez ataków
  • Kierowca, który przez ostatnie 10 lat nie miał ataków i nie zażywał lekarstw antypadaczkowych, antydrgawkowych traktowany jest jak zdrowy i badania medyczne może przeprowadzać co dwa lata.
Po bardziej szczegółowe informacje proponujemy skontaktować się z lekarzem, ale tylko z takim, który jest uprawniony do wystawiania kart medycznych. Każdy z takich lekarzy musi posiadać specjalny certyfikat (Medical Examiner's Certificate, ME Certificate). Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks. We put Truckers first!
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama