Senat przyjął regulamin procesu ws. impeachmentu prezydenta Trumpa
- 01/22/2020 04:49 PM
Po ponad 12-godzinnej debacie Senat USA uchwalił w środę nad ranem czasu miejscowego zasady proceduralne, jakie będą tam obowiązywały w trakcie procesu w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa.
Za przyjęciem ustawy o regulaminie procesu głosowało 52 senatorów republikańskich i jeden niezależny, a przeciwko 46 Demokratów i sympatyzujący z nimi niezależny senator Bernie Sanders - co ściśle odzwierciedla partyjny podział 100-osobowego Senatu.
Regulamin przewiduje, że obie strony - zespół oskarżycieli prezydenta, wyłonionych przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z tamtejszej demokratycznej większości, oraz jego obrońcy - będą miały po 24 godziny łącznego czasu na przedstawienie swych argumentów. Początkowo zamierzano poświęcić na to cztery dni, do czego ostatecznie dodano jeszcze dwa.
Prezentowanie stanowisk rozpocznie się w środę o godz. 19 czasu polskiego, a po jego zakończeniu senatorowie będą mieli 16 godzin na zadawanie pytań. W postępowaniu w sprawie impeachmentu prezydenta Senat pełni rolę orzekającej o winie ławy przysięgłych. Pytania będzie można składać wyłącznie na piśmie.
Po prezentacji stanowisk stron i ich odpowiedziach na pytania Senat prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia ponownie rozpatrzy postulat Demokratów, by wezwać do składania zeznań dodatkowych świadków, w tym byłego prezydenckiego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona.
W trakcie debaty Senat odrzucił wszystkich 12 zgłoszonych przez Demokratów poprawek do ustawy o regulaminie procesu. Jedna z nich przewidywała wezwanie Białego Domu, Departamentu Stanu, ministerstwa obrony oraz Biura Zarządzania i Budżetu, by pod rygorem odpowiedzialności karnej (subpoena) udostępniły znajdujące się w ich posiadaniu materiały, dotyczące ukraińskiego aspektu działań Trumpa. Demokraci chcieli także uzyskać na zasadzie subpoena zeznania czterech świadków z najbliższego otoczenia prezydenta, w tym Boltona.
Kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów w grudniu 2019 roku przegłosowała dwa artykuły impeachmentu Trumpa, stawiając go tym samym w stan oskarżenia. Jeden z artykułów zawiera zarzut nadużycia władzy poprzez wywieranie nacisku na Ukrainę, by wszczęła śledztwo wobec jego potencjalnego rywala w wyborach prezydenckich Joe Bidena. Drugi stwierdza, że Trump utrudniał Kongresowi dochodzenie w tej sprawie.
Trump jest trzecim w historii prezydentem Stanów Zjednoczonych, który został postawiony w stan oskarżenia w ramach impeachmentu, czyli procedury usunięcia funkcjonariusza publicznego z zajmowanego urzędu. W 1974 roku Richard Nixon zrezygnował z prezydentury jeszcze przed senackim głosowaniem, a w roku 1999 wniosek o pozbawienie władzy prezydenta Billa Clintona nie uzyskał w Senacie wymaganego poparcia dwóch trzecich jego składu.
Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)
Reklama