„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”
Podczas mszy świętej, która w minioną sobotę była sprawowana w kościele pw. św. Damiana w Bartlett, odbyło się poświęcenie sztandaru oraz nadanie imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego działającej od siedmiu lat przy tej parafii Akademii Języka Polskiego i Kultury. Sekretarz stanu RP, minister Adam Kwiatkowski wręczył dyrektor Jolancie Harrison polską flagę z dedykacją prezydenta Andrzeja Dudy.
Sztandar wniesiony do świątyni przez rodziców – Łukasza Dudkę, Justynę Bochnak i Annę Gryszówkę-Tomczyk poświęcił ks. proboszcz Krzysztof Ciomek.
Witając przybyłych na uroczystość gości dyrektor szkoły Jolanta Harrison powiedziała, że nadrzędnym celem założenia akademii była potrzeba podtrzymywania polskich tradycji i kształtowania tożsamości narodowej wśród dzieci i młodzieży polonijnej w Chicago przy jednoczesnym promowaniu szacunku dla odmienności kulturowych i tradycji kraju zamieszkania. Przytaczając słowa Prymasa Tysiąclecia, Stefana Kardynała Wyszyńskiego o tym, że sztandar to symbol i świętość stwierdziła, że po siedmiu latach istnienia szkoły, rodzice, uczniowie i nauczyciele uznali, że szkoła powinna mieć swój sztandar, który stanie się znakiem rozpoznawczym szkolnej społeczności i zobowiązaniem do reprezentowania Akademii na zewnątrz.
– Tak jak rodzice szukają imienia dla swojego nowonarodzonego dziecka, chcąc aby ładnie brzmiało i stanowiło dla niego dobrą wróżbę na przyszłość, tak i my chcieliśmy wybrać szacownego patrona naszej szkoły. Taką postać, której postawa byłaby wzorem dla nas wszystkich. Wybraliśmy marszałka Józefa Piłsudskiego, człowieka niezwykłego, wybitnego, który swoimi czynami dawał dowody umiłowania Polski. Marszałek Piłsudski był ukochanym dowódcą dla swoich legionistów, przewidującym politykiem, orędownikiem i twórcą wolnej Polski. Dla wielu pokoleń Polaków jest symbolem odrodzonej ojczyzny.
Będziemy popularyzować wiedzę o marszałku Piłsudskim i przypominać wyznawany przez niego system wartości. Jego fundamentem było umiłowanie ojczyzny. Nasza ojczyzną jest Ameryka, ale jest nią również Polska. Ucząc się języka polskiego, poznając polską kulturę, dajemy wyraz patriotycznej postawie. To równocześnie popularyzowanie wiedzy o Polsce.
Drodzy uczniowie, wasza postawa to świadectwo bycia Polakiem. Bierzmy to, co najlepsze z naszych dwóch ojczyzn – z Polski i Ameryki – i dawać im to, co w nas najlepsze – zaapelowała dyrektor Harrison.
Wręczając polską flagę z dedykacją od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i składając życzenia włodarzom szkoły i uczniom sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Adam Kwiatkowski pogratulował wyboru na patrona postaci marszałka Józefa Piłsudskiego.
– Postanowiliście państwo wybrać sobie patrona. Patrona, który – słyszeliśmy o tym zarówno w homilii jaki i w słowach, które przed chwilą w przywitaniu powiedziała pani dyrektor – jest jednym z ojców niepodległości. 123 lata nie było Polski na mapach świata i właśnie dzięki takim ludziom jak Józef Piłsudski Polska na te mapy wróciła. Jest coś symbolicznego, że spotykamy się tutaj dosłownie kilka dni po 101. rocznicy odzyskania tej niepodległości, by w jakiś sposób wspomnieć wszystkich, bo to przecież nie była tylko i wyłącznie zasługa marszałka Piłsudskiego, dzięki któremu Polska wróciła na mapę świata. Ale to też dobry moment, żeby tutaj, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, podziękować wszystkim naszym rodakom i całej Polonii także za to, że wtedy, kiedy Polska była już na mapie Europy i świata, ale nie była państwem w pełni suwerennym, wolnym i demokratycznym, państwo, wasi ojcowie i dziadowie walczyli o to, żeby do rodziny tych państw wróciła.
Do życzeń i gratulacji dołączyli: konsul generalny Piotr Janicki, wiceprezes Związku Narodowego Polskiego-Polish National Alliance Marian Grabowski, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Tadeusz Młynek, Bożena Bielecka z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, którzy po ceremonii przekazania sztandaru i złożeniu ślubowania przez uczniów oraz odśpiewania szkolnego hymnu wraz z grupą sponsorów wzięli udział w symbolicznym wbiciu gwoździ w drzewce sztandaru. W tym gronie obecni byli państwo: Dudkowie, Sepkowie, Bochnakowie, Tomczykowie, Krydkowie, Maćkowiakowie, Pękałowie i Muskałowie. W kruchcie kościoła pokazana została wystawa „Twórcy niepodległości”.
W części artystycznej młodzież z klasy licealnej zaprezentowała krótki spektakl o patronie. W postać marszałka wcielił się Włodzimierz Olak z Towarzystwa Historycznego Armii Polskiej. Pieśni legionowe śpiewały podopieczne absolwentki Karoliny Baran, która wykonała także hymn amerykański oraz pieśń „Lubię wracać tam”. Hymn polski śpiewała kolejna absolwentka Kinga Smutek, która również recytowała wiersz Antoniego Słonimskiego „Polska” i wraz z Joanną Szepelawy czuwały nad oprawą muzyczną prowadzonej przez Małgorzatę Bełcik uroczystości. Wśród gości obecna była również zastępca konsula generalnego, konsul Małgorzata Bąk-Guzik, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Helena Sołtys oraz liczne grono dyrektorów innych szkół sobotnich. Po zakończeniu części oficjalnej goście zostali zaproszeni na kawę i poczęstunek. Oczywiście nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu.
Sztandar ma kształt kwadratu o boku jednego metra. Awers posiada chabrowe tło na którym wyhaftowany jest portret Józefa Piłsudskiego. Postać marszałka otacza czerwone koła ze srebrnymi obręczami w którym znajduje się napis: Akademia Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W narożnikach znajdują się cztery gwiazdy symbolizujące sukces, szczęście, wolność i nadzieję. U góry umieszczony jest cytat: ,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych”. Rewers jest w kolorze czerwonym, na którym umieszczono wizerunek orła białego z głową ozdobioną złotą koroną zwróconą na prawo.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak
Reklama