Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 09:22
Reklama KD Market

Fałszywi pracodawcy nadal na topie

Najbardziej ryzykownym oszustwem 2018 roku, według najnowszego raportu Better Business Bureau, jest to związane z zatrudnieniem. Przekręty dotyczące ofert pracy dominowały w raporcie dotyczącym ryzyka bycia oszukanym w minionym roku. W pułapkę wpadają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, osoby z wszystkich grup wiekowych i obszarów życia, od studentów po weteranów. Na czym polega oszustwo W minionym roku 2018 fałszywi pracodawcy najczęściej podszywali się pod firmę Amazon. Nazwa firmy często przewijała się w wiadomościach w związku z głośnym przetargiem na jej drugą siedzibę. W 2017 roku nazwę Amazon wspomniano w 24 skargach zgłaszanych do Scam Tracker, w 2018 roku – wspomniano ją już 564 razy. Schemat oszustw dotyczących ofert pracy, w tym w Amazonie, z reguły się powtarza. Oszuści wyszukują w internecie CV osób poszukujących pracy, zamieszczają fałszywe oferty lub po prostu telefonują do swoich ofiar. W większości przypadków ofiara zaczyna korespondencję w sprawie pracy. Płaca jest dobra, praca dostępna natychmiast i nawet bez konieczności przyjścia na rozmowę kwalifikacyjną. Sęk oczywiście w tym, że pozycja w ogóle nie istnieje. Fałszywy pracodawca domaga się opłaty z góry na poczet szkolenia lub procesu sprawdzania danych. Czasami oszust prosi o zdeponowanie (fałszywego) czeku i odesłanie części pieniędzy. Może nawet poprosić cię o numer konta bankowego w celu dokonania automatycznego przelewu. Jak je rozpoznać
  • Bądź ostrożny w przypadku ofert pracy, w których proszony jesteś o poufne informacje osobiste lub pieniądze z góry. Oszuści domagają się ich często pod pozorem sprawdzenia zdolności kredytowej, ustawienia automatycznych przelewów lub opłaty za szkolenie.
  • Jeśli oferta pracy wygląda podejrzanie, sprawdź w internecie. Wrzuć nazwę firmy i oferowane stanowisko w wyszukiwarkę Google. Jeżeli ta sama oferta będzie powtarzać się w różnych miastach, to prawdopodobnie jest oszustwem.
  • Sprawdź stronę internetową firmy. Oszuści często posługują się nazwami prawdziwych przedsiębiorstw. Sprawdź na źródłowej stronie firmy lub po prostu zadzwoń do niej i zapytaj, czy praca jest rzeczywiście dostępna.
Więcej na temat najbardziej ryzykownych oszustw 2018 roku dowiesz się z raportu BBB.org/RiskReport, a na stronie BBB.org/EmploymentScam dowiesz się, jak je rozpoznać. Więcej wskazówek na temat innych oszustw konsumenckich znajdziesz na stronie BBB.org pod hasłem Scam Tips. Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa lub je podejrzewasz, pomóż innym zgłaszając skargę na stronie BBB.org/Scam Tracker. Steve Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych. Tłumaczyła: Joanna Marszałek fot.Burst/Pexels.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama