Nowy Rok tuż za progiem, a wraz z nim często nowe pomysły i postanowienia. Ja dziś chcę zaproponować ci aktualizację oprogramowania umysłu. Gdy dostajesz na smartfon nowe wersje programu, jednym przyciskiem zmieniasz swoje urządzenie na lepszą wersję. Z umysłem jest inaczej – nie da się tak łatwo dokonać aktualizacji. Dobra wiadomość jest taka, że jest to absolutnie możliwe, jeśli tylko zechcesz i zaczniesz wytrwale działać. Od urodzenia jesteśmy uczeni różnych zachowań, a one prowadzą nas do określonych rezultatów. Jeśli mieliśmy to szczęście, że urodziliśmy się w kraju wysoko rozwiniętym, lub teraz w takim miejscu mieszkamy, to jest w naszym zasięgu osiąganie tego, o czym marzymy. Cele osiągamy podążając świadomie wytyczoną drogą, a wsparciem w działaniu jest zrozumienie zasady działania naszego umysłu po to, aby nam pomagał, a nie wyhamowywał w działaniu.
Oto kilka zasad, których zrozumienie ułatwi ci działanie.
1. Twój umysł cię oszukuje. Każda sytuacja, która cię otacza, jest rejestrowana przez twój umysł. W zależności od tego, jakie emocje wywołuje ona w tobie, tak zostanie zarejestrowana i według tego schematu będziesz działać. Oto przykład: w jakimś momencie życia ktoś z twoich znajomych zaczął palić papierosy. Towarzyszyły temu rozmowy z innymi palaczami, przerwa w być może nielubianej pracy lub możliwość przebywania w gronie osób, które dawały wsparcie i akceptację. Ogólnie wiele dobrych emocji. Mózg to zapamiętał i czuł się z tym dobrze. Wniosek – palenie uspokaja, co jak wiemy, jest bzdurą. Palacz mówi, że musi zapalić, bo się zdenerwował, ale tak naprawdę mówi to jego program w umyśle. Umysł dąży do równowagi i spokoju, i podsuwa rozwiązania dobre tylko dla niego, choć nie zawsze zdrowe dla ciała. Mózg jest bardzo egoistyczny pod tym względem i nie dba o zagrożenie dla zdrowia. Realizuje tylko swój cel. Porzucenie tego nawyku jest możliwe poprzez świadome działanie i zrozumienie tego mechanizmu. Wiem to z doświadczenia, bo skutecznie pomagam rzucić palenie moim klientom. Twoja świadomość, wytrenowana np. na spotkaniach z trenerem, skutecznie zdemaskuje oszustwa, które gotuje ci mózg w wielu dziedzinach życia.
2. Umysł jest jak rzep na złe zdarzenia i jak teflon na dobre. Idąc na spacer do lasu, oczekujemy relaksu. Piękna pogoda i zapach żywicy uprzyjemniają spacer. Nagle słyszysz łamiącą się gałąź i w mgnieniu oka twój umysł kojarzy ten hałas z informacją z gazety sprzed kilku dni o niebezpiecznym zwierzęciu zagrażającym w okolicy. Czujesz niepokój. Reszta spaceru, choć w napięciu, przebiega bez „atrakcji”. Wracasz do domu i wieczorem opowiadasz znajomym o sytuacji. Zapomniałeś, że było wspaniałe słońce i zapach, a skupiasz się na tym jednosekundowym hałasie i strachu, jaki wywołał. Zdarzenie zapisane w umyśle przykleiło się jak rzep. Piękno doświadczane z czasie spaceru spłynęło jak po teflonowym naczyniu.
3. Bycie w strefie komfortu. Zasada numer jeden opisuje dążenie do równowagi emocjonalnej. Bycie w równowadze to strefa komfortu. Podejmowanie w życiu nowych, nieznanych działań powodować może niepokój. Umysł to rejestruje i wymyśla wiele powodów, dla których nie powinniśmy dokonywać zmiany. Powody te są bardzo logiczne i często sprytnie przez umysł uzasadniane. Tak właśnie jedni ludzie w swoim życiu marzą o wielu rzeczach, ale ich nie realizują, a inni pomimo lęku świadomie podejmują działanie i osiągają sukces. Jest takie powiedzenie, że „jeśli się czegoś boisz, to zacznij to robić, a strach sam zniknie”. Tylko poprzez wychodzenie ze strefy komfortu, zwiększenie działania zaczniesz osiągać sukcesy.
4. Nieaktualna wiedza. Wymiana myśli dokonywana w internecie i łatwy dostęp do informacji powoduje, że nasza wiedza dezaktualizuje się bardzo szybko. Mam tu na myśli wiedzę w zakresie życia zawodowego i prywatnego. Jak komunikować się z dziećmi, jakie jedzenie jest zdrowe, jakie wykształcenie da nam gwarancję wygodnego życia? Odpowiedzi na te pytania zadane kilka lat temu były inne niż odpowiedzi udzielone dziś. Oznacza to, że warto o tym często rozmawiać, śledzić opracowania na ten temat lub korzystać z porady specjalistów, którzy zajmują się zawodowo aktualizacją wiedzy potrzebnej do życia we współczesnym świecie. Dziś już np. wiadomo, że hasło „pij mleko, będziesz zdrowy” nie dotyczy każdego dorosłego człowieka lub dziecka. Nie każdy organizm dobrze przyswaja mleko. Wiadomo też, że nasi rodzice stosowali kiedyś inne tzw. metody wychowawcze, niż dziś. Zatem czy warto kopiować stare wzorce, czy może tworzyć własne i aktualizować swoją wiedzę?
5. Strach przed porażką. Wspomniałem o tym powyżej, jednak wracam do tego, bo to największe ograniczenie w naszym rozwoju. Czasami w dzieciństwie byliśmy prowadzeni przez dorosłych, którzy z pozycji swojej już wtedy nieaktualnej wiedzy ostrzegali nas przed skutkami porażki. W szkole zła ocena mogła oznaczać niezadowolenie rodziców w domu i pokazywanie nam, że nie mamy prawa do błędu. Tak właśnie narodził się strach przed porażką. Gdyby wszyscy ludzie tak podchodzili do życia, to nadal żylibyśmy w jaskiniach. Są na szczęście wśród nas tacy, których nazywamy odkrywcami, którzy odsuwają na bok lęk przed porażką i dokonują kolejnych prób, działając i odkrywając nowe rzeczy. Warto brać z nich przykład.
W nowym 2019 roku życzę ci spełnienia marzeń i podążania świadomą drogą, odważnie, czasem pod prąd innym, czasem pomimo podszeptów umysłu. Programuj swój umysł pozytywnymi myślami. Zaufaj intuicji, codziennie aktualizuj swoje myśli, szukaj ludzi, którzy cię wesprą w działaniu i zawsze, zawsze wierz w siebie. Jesteś wspaniały, bo takim się urodziłeś. Jestem tego pewien.
Jacek Galus
trener rozwoju osobistego, w USA certyfikowany przez The Society of Neuro-Linguistic Programming™. Tytuł trenera biznesu uzyskał na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Współpracował z wieloma korporacjami i firmami w Polsce w zakresie szkoleń motywacyjnych, budowania umiejętności zarządzania kadrą oraz relacji międzyludzkich. Twórca Akademii Pozytywnego Myślenia skupiającej osoby zainteresowane rozwojem osobistym. Zwolennik nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży pozbawionej hierarchii, opartej na szacunku i zaufaniu. Felietonista współpracujący z wydawnictwem edukacyjnym. Na Facebooku prowadzi profil Akademia Pozytywnego Myślenia Chicago.
Prowadzi indywidualne spotkania terapeutyczne i szkolenia w zakresie budowania dobrych relacji w życiu osobistym i zarządzania zespołem w biznesie. Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie informacji na adres: [email protected] w celu umówienia spotkania.
fot.pxhere.com
Reklama