We wtorek, 6 listopada odbędą się w Illinois wybory powszechne. Głosować będziemy na kandydatów na urzędy stanowe i powiatowe oraz do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Poniżej przypominamy najważniejsze pojedynki wyborcze, od których zależy przyszłość Illinois (pomijamy kandydatów mających słabych przeciwników, albo niemających opozycji oraz okręgi, gdzie w ogóle nie ma polskich wyborców).
WŁADZE ILLINOIS (ILLINOIS STATE)
Gubernator (Governor)
Z ramienia Partii Republikańskiej o reelekcję ubiega się gubernator Bruce Rauner, a o urząd wicegubernatora ponownie – Evelyn Sanguinetti.
Z ramienia Partii Demokratycznej o urząd gubernatora ubiega się miliarder J.B. Pritzker, a o urząd wicegubernatora – Juliana Stratton.
Z ramienia Partii Libertariańskiej kandydują Grayson Kash Jackson - na gubernatora i Sanjeev Mohip na wicegubernatora.
Z ramienia Partii Konserwatywnej kandydują William 'Sam' McCann – na gubernatora i Aaron Merreighn na wicegubernatora.
Prokurator generalny stanu (Attorney General)
Wyścig o urząd prokuratora generalnego Illinois jest bardzo wyrównany. Do urzędu, o który się nie ubiega obecna prokurator Lisa Madigan, aspirują: republikanka Erica Harold, która jest prawnikiem po Harvardzie i byłą Miss USA, oraz demokratyczny senator stanowy Kwame Raoul, były stanowy oskarżyciel, a także libertarianin Bubba Harsy, adwokat.
Sekretarz stanu (Secretary of State)
Długoletni, demokratyczny sekretarz Jesse White ma dwóch rywali do sprawowanego urzędu: republikanina Jasona Hellanda i libertarianina Steve'a Dutnera.
Rewident stanu (Comptroller)
Demokratyczna rewident Susana Mendoza ma dwie rywalki do sprawowanego urzędu: republikankę Darlene Senger i libertariankę Claire Ball.
Skarbnik stanu (Treasurer)
Demokratyczny skarbnik Michael W. Frerichs ma dwóch rywali do sprawowanego urzędu: republikanina Jima Dodge'a i libertarianina Michaela Leney'a.
Poseł stanowy (State Representative)
Długoletni poseł stanowy Rob Martwick ubiega się o reelekcję w 19. okręgu na północnym zachodzie aglomeracji chicagowskiej. Demokrata zmierzy się z republikanką Ammie Kessem, sierżantem policji chicagowskiej, matką trojga dzieci.
IZBA REPREZENTANTÓW USA (U.S. REPRESENTATIVE)
3. okręg
W 3. okręgu wyborczym, na południu aglomeracji chicagowskiej, mający polskie pochodzenie kongresman Dan Lipinski zmierzy się z Arthurem Jonesem, byłym liderem Amerykańskiej Partii Nazistowskiej, który wielokrotnie bez powodzenia startował na różne urzędy. Partia Republikańska zdecydowanie odcięła się od Jonesa i potępiła jego poglądy. Jones zaprzecza istnieniu Holokaustu i twierdzi, że został wymyślony w celu wyłudzenia pieniędzy. Witryna kampanijna Jonesa pokazuje jego przemówienia na wiecach Ku Klux Klanu i neonazistów, a także tnącego na kawałki flagę Izraela. Przywódcy Partii Republikańskiej zdecydowanie odseparowali się od Jonesa.
Sprawujący urząd od 2005 r. Lipinski dba w Kongresie nie tylko o interesy mieszkańców 3. okręgu, ale również zamieszkującej licznie ten okręg Polonii. Niedawno podczas wystąpienia na forum zjazdu krajowych dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej oświadczył, że przedłoży kolejny projekt ustawy znoszącej wizy dla Polaków odwiedzających USA. Lipinski, zanim został kongresmanem, pracował naukowo. Jest magistrem inżynierem i doktorem nauk politycznych (Northwestern University, Stanford University i Duke University).
4. okręg
W 4. okręgu, gdzie długoletni kongresman Luis Gutierrez nie ubiega się o reelekcję na sprawowany urząd, faworytem wyścigu o nominację Partii Demokratycznej jest Jesus „Chuy” Garcia, komisarz Rady Powiatu Cook. Kandydaturę Garcii, który bez powodzenia ubiegał się o urząd burmistrza Chicago, popiera Gutierrez oraz senator z Vermont Bernie Sanders, były kandydat na prezydenta USA. Zdaniem Gutierreza i Sandersa, Garcia przyniesie ze sobą nową energię i świeże pomysły, które ożywią program ideologiczny demokratów w Izbie Reprezentantów USA. Z ramienia republikanów startuje nowicjusz Mark Wayne Lorch, ekspert finansowy, który ma nikłe szanse na pokonanie Garcii w okręgu zdominowanym przez latynoską ludność.
Przypomnijmy, że 4. okręg wyborczy, w którym dominuje społeczność latynoska, został uznany przez magazyn „The Economist” za najbardziej dziwaczny okręg w USA, o najbardziej tendencyjnie wykreślonych granicach; połowa obszaru dystryktu znajduje się na północy, a połowa na południu miasta.
5. okręg
W 5. okręgu, obejmującym część północnej i północno-zachodniej aglomeracji chicagowskiej, o reelekcję stara się kongresman Mike Quigley, sprawujący urząd od 2009 roku. Quigley, wpływowy, wysoki rangą demokrata w Izbie Reprezentantów USA wielokrotnie podejmował w Kongresie inicjatywy legislacyjne na rzecz zniesienia wiz dla Polski. Jego kontrkandydatem jest republikanin Tom Hanson, właściciel firmy obrotu nieruchomościami, który o urząd kongresmana ubiega się po raz trzeci.
6. okręg
W 6. okręgu, na północno-zachodnich przedmieściach, trwa zacięta walka o urząd kongresmana. Długoletni kongresman republikański Peter Roskam ma silnego rywala w osobie demokraty Seana Castema, inżyniera i naukowca, właściciela firmy specjalizującej się w technologiach energii odnawialnej. Castem atakuje Roskama za jego udział w pracach nad republikańską reformą podatków, która zdaniem kongresmana jest korzystna dla klasy średniej, a zdaniem demokraty – szkodliwa. Roskam jest też krytykowany przez rywala za to, że głosował za obaleniem Obamacare i odmawiał udziału w spotkaniach z mieszkańcami 6. okręgu.
URZĘDY POWIATOWE
Szef Urzędu Szacowania Nieruchomości (Assessor’s Office)
Demokratycznym kandydatem i faworytem wyścigu jest Fritz Kaegi, który w marcu pokonał długoletniego szefa agencji szacowania nieruchomości Josepha Berriosa. To stanowisko jest tradycyjnie sprawowane przez demokratów, którzy dominują w polityce powiatu Cook. Dlatego republikański kandydat na stanowisko szefa Urzędu Szacowania Nieruchomości Joseph Paglia praktycznie nie prowadzi żadnej kampanii wyborczej. Fritz Kaegi, inwestor i ekspert finansowy, wygrał z Berriosem krytykując go za nieefektywne kierowanie agencją i preferencyjne traktowanie właścicieli wieżowców. Kaegi zarzucał, że urząd szacowania nieruchomości jest skorumpowany i źle zarządzany, i wymaga gruntownych reform. Jak wykazało dochodzenie dziennikarskie "Chicago Tribune", fundusz kampanijny Berriosa finansowany był przez adwokatów, którzy specjalizują się w odwołaniach od podatku i reprezentują właścicieli drapaczy chmur w śródmieściu.
Komisarz Rady Powiatu Cook (Commissioner, Cook County Board)
Chris Hanusiak, który jako dziecko wyemigrował z rodzicami z Polski do USA, ubiega się o urząd członka Rady Powiatu Cook (ang. Cook County Commissioner) z 13. okręgu, który obejmuje m.in. Niles, Glenview, Northfield, Northbrook, Skokie i północny kraniec Chicago. W wyborach 6 listopada republikanin zmierzy się z długoletnim demokratycznym komisarzem 13. okręgu Larrym Suffredinem. Hanusiak to były radny Niles, aktualnie szef republikanów w Niles Township, biznesman (właściciel salonu z wyposażeniem do kuchni i łazienki) i weteran sił zbrojnych USA.
Najważniejszą kwestią dla Hanusiaka jest powstrzymanie podwyżek podatków, ponieważ podatki niestety zmuszają ludzi do opuszczenia powiatu Cook. Dodatkowo, jego zdaniem, powiat musi zmienić swoje procedury przyjmowania do pracy, wprowadzić skuteczne, sprawne metody zarządzania i skończyć z marnotrawstwem. A wówczas podwyżki podatków nie będą potrzebne.
Alicja Otap
[email protected]
fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA
Reklama