Obowiązkowa weryfikacja statusu imigracyjnego w Milford w Massachusetts
Miasteczko Milford w Massachusetts liczy 28 tys. mieszkańców. Nastroje antyimigracyjne doprowadziły do decyzji rady miasta, która zadecydowała o włączeniu się w program urzędu imigracyjnego mający na celu ...
- 08/20/2012 07:31 PM
Miasteczko Milford w Massachusetts liczy 28 tys. mieszkańców. Nastroje antyimigracyjne doprowadziły do decyzji rady miasta, która zadecydowała o włączeniu się w program urzędu imigracyjnego mający na celu weryfikację statusu pobytowego wszystkich zatrudnianych w Milford osób.
Niechęć do nielegalnych znacznie nasiliła się w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to nieudokumentowany obywatel Ekwadoru potrącił a następnie przez blisko kilometr ciągnął za swoim samochodem 23-letniego motocyklistę. Agresja społeczności Milford, w miarę ujawnianych przez media informacji na temat Nicolasa Guamana, rosła z dnia na dzień.
Okazało się bowiem, że mężczyzna od ponad pięciu lat przebywał na terenie USA nielegalnie, że wcześniej był dwukrotnie zatrzymywany za jazdę pod wpływem alkoholu, że w chwili wypadku był pijany, że po uderzeniu w motor prowadzony przez Matthew Denise'a, mężczyzna żył, a zgon nastąił na skutek obrażeń spowodowanych w czasie ciągnięcia ciała przez auto prowadzone przez Guamana. Ekwadorczyk porzucił zwłoki swojej ofiary i zbiegł z miejsca zdarzenia. Jego proces ciągle trwa, a Guaman nie przyznaje się do winy.
Wyrok wydali natomiast mieszkańcy Milford, którzy zaczęli domagać się od władz miasta, by zrobiły porządek z nielegalnymi. Efektem nacisków ze strony lokalnych organizacji była decyzja o przystąpieniu do IMAGE, programu urzędu imigracyjnego, a ściślej jego komórki śledczej ICE (Immigration and Customs Enorcement), o obowiązkowym poddawaniu weryfikacji wszystkich zatrudnianych osób.
Czytaj także: Rośnie liczba firm sprawdzających status imigracyjny pracowników
Prześwietlenie pod kątem legalności pobytu zatrudnianych osób obowiązywać będzie każde funkcjonujące w mieście przedsiębiorstwo.
Program E-Verify powstał 16 lat temu i podlega Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS). Zasada funkcjonowania E-Verify jest względnie prosta: przed zatrudnieniem pracownika pracodawca sprawdza w bazie danych numer Social Security, numer wizy lub paszportu i dowiaduje się, czy przyszły pracownik jest posiadaczem pozwolenia na pracę (EAD) lub zielonej karty.
Co tydzień przybywa około 2 200 firm, które stosują się do tych zaleceń i korzystają z programu E-Verify. Niewykluczone, że już niebawem nie będzie to kwestia dobrej woli, ale obowiązek każdego pracodawcy. Dotychczas do programu przyłączyło się 20 stanów. Milford jest pierwszym z czterech miast w Massachusetts, którym ICE zaproponowało przystąpienie do programu (poza Milford są to Boston, Braintree i New Bedford). Obecnie z E-Verify korzysta 378 tys. przedsiębiorstw na terenie całych Stanów Zjednoczonych.
tz
Reklama