Nauczyciele szkół języka polskiego z aglomeracji chicagowskiej zostali zaproszeni przez górali 18 maja do Domu Podhalan na spotkanie z Pierwszą Damą Rzeczpospolitej Polskiej Agatą Kornhauser-Dudą.
Przed siedzibą Związku Podhalan na czcigodnego gościa czekali wiceprezesi organizacji Zdzisław Dorula i Zofia Ustupska-Bobak. Staropolskim obyczajem Józef Cikowski – prezes ZPPA i Helena Studencka – sekretarz generalna powitali Panią Prezydentową chlebem i solą. Victoria i Claudia Król oraz Jakub Wyrostek – dzieci ze Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym ZPPA wręczyły Pierwszej Damie kwiaty.
Nie zabrakło góralskiego powitania „Witomy Wos …’” w wykonaniu kapeli, po którym Pani Prezydentowa, jak nakazuje podhalańska tradycja, „wrzuciła do basów’”.
W części oficjalnej witając czcigodnego gościa, nauczycieli i górali głos zabrali konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki i gospodarz miejsca prezes ZPPA Józef Cikowski.
W części artystycznej z prezentacją tańców i przyśpiewek góralskich wystąpiły dzieci ze Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym ZPPA.
Głównym punktem ważnego, w szczególności dla polonijnych nauczycieli wydarzenia, było wystąpienie Agaty Kornhauser-Dudy, w którym nie tylko wyraziła zadowolenie ze spotkania z pedagogami, ale też zaakcentowała, jak ważną rolę odgrywają szkoły polonijne w kształtowaniu młodego pokolenia:
– To ogromny zaszczyt i przyjemność wziąć udział w dyskusji w reprezentatywnym gronie specjalistów, których pasją – tak jak i moją – jest praca pedagogiczna. W moim głębokim przekonaniu szkoła polonijna ma fundamentalne znaczenie dla wychowania młodego pokolenia na emigracji, świadomego swojej tożsamości, które potrafi szanować i czerpać z tradycji i dziedzictwa kulturowego dwóch ojczyzn i narodów – z kraju pochodzenia, z Polski i z kraju zamieszkania,Stanów Zjednoczonych.
W ramach promocji języka polskiego w Stanach Zjednoczonych została przedstawiona przez Marzannę Owinski z Misji Polskiej przy Zespole Szkół w Orchard Lake w stanie Michigan prezentacja na temat egzaminu Seal of Biliteracy (Pieczęć Dwujęzyczności) z języka polskiego, pierwszego ogólnokrajowego egzaminu z języka polskiego jako obcego w Stanach Zjednoczonych.
Warto przypomnieć, że test jest oficjalnym sprawdzianem znajomości języka polskiego, dzięki któremu uczniowie otrzymają specjalną pieczęć dwujęzyczności na świadectwach ze szkoły średniej w ramach programu Seal of Biliteracy, a realizacja tego projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu RP w Chicago, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich oraz wielu organizacji polonijnych i osób prywatnych.
Po prezentacji do dyskusji i wyrażenia opinii zostali zaproszeni: Jadwiga Pytlik, koordynator programu dwujęzyczności w szkole średniej im. Johna F. Kennedy’ego w Chicago, Ewa Koch, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i Marek Adamczyk, nauczyciel w szkołach im. Jana Karskiego w Palos Heights i Marii Konopnickiej w Oak Lawn.
Po prezentacji i zakończeniu dyskusji górale obdarowali Panią Prezydentową prezentami, a uczestników spotkania zaproszono do pamiątkowego zdjęcia, rozmów i poczęstunku.
Tekst i zdjęcia: Jolanta Plesiewicz
nauczycielka polskiej szkoły im. gen. Kazimierza Pułaskiego w Harwood Heights, Illinois
Reklama